dovážajú na skládky do Hanušoviec a Hertníka. Celá kauza však skončila akosi neurčito, pričom verejnosť sa nemala možnosť dovolať pravdy u zodpovedných za tento stav. Zdá sa však, že tvrdenia o neškodnosti uskladneného odpadu sú nepravdivé, čo potvrdzujú udalosti, ktoré sa stali na skládke v Hertníku 11. apríla," napísal nám do PREŠOVSKÉHO KORZÁRA čitateľ. Tiež uviedol, že v uvedený deň do bardejovskej Nemocnice s poliklinikou (NsP) boli zo skládky komunálneho odpadu v Hertníku záchrankou privezení dvaja priotrávení ľudia.
"Boli v bezvedomí. Jeden z nich bol hospitalizovaný na oddelení ARO a druhý na internom oddelení nemocnice." Zároveň pripísal poznámku: "Pozor, pri šetrení prípadu sa možno stretnúť s odporom zo strany kompetentných!"
Dodávame, že skládka komunálneho odpadu v Hertníku patrí firme EKO-Čergov, a.s.. Za ňou stojí známa prešovská akciová spoločnosť Dúha, kde je predsedom predstavenstva Miroslav Remeta. Ten istý pán je aj za skládkou komunálneho odpadu v Hanušovciach nad Topľou. Občania jedného aj druhého regiónu neboli a nie sú spokojní s tým, že sa na ich skládku dováža nebezpečný odpad. Voči tomu neustále protestujú a podpisujú petície. Napríklad v Hanušovciach naposledy požiadali Krajský úrad Prešov o prešetrenie stavu na skládke pred mesiacom. Ani v Hertníku to nie je ináč. Prednosta Okresného úradu Bardejov Ján Pataky, ktorý je zároveň aj starostom obce Hertník, nám povedal, že oslovili ministerstvo životného prostredia o stanovisko vo veci hertníckej skládky.
V tejto súvislosti však treba pripomenúť, že problémy okolo skládky komunálneho odpadu v Hetníku sa rozpútali v novembri minulého roku, keď teraz už bývalí zamestnanci odboru životného prostredia Krajského úradu Prešov vyexpedovali rozhodnutie o zákaze prevádzkovania skládky v Hertníku. Nasledovali ďalšie a ďalšie kroky, no krajský úrad nepovažuje skládku v Hertníku za takú, že niečo porušuje. Krajský prednosta Jozef Polačko v decembri minulého roka problém uzavrel konštatovaním, že na skládke sa urobila kontrola a záver je taký, že skládka je v súlade so zákonom o odpadoch. I preto sme boli zvedaví, čo sa to teda na skládke v Hertníku udialo?
Najskôr sme oslovili riaditeľstvo bardejovskej NsP. Riaditeľovi Mariánovi Petkovi sme nadiktovali mená poškodených i dátum, kedy na skládke k nešťastnej udalosti došlo. Chceli sme zistiť, ako dlho boli títo ľudia v nemocnici, k akému poškodeniu zdravia u nich došlo a čo bolo príčinou ich problémov. Petko sľúbil, že nás bude informovať. Keď sa tak nestalo na druhý deň, telefonovali sme mu na deň tretí. No, najprv mal poradu, potom išiel do banky a napokon odcestoval na dva týždne. Jeho sekretárka mu síce povedala, čo od neho chceme, ale neozval sa... Následne sme v tomto zmysle položili otázku námestníkovi riaditeľa bardejovskej NsP Štefanovi Berešovi. "Najlepšie bude keď oslovíte štatutárneho riaditeľa Ladislava Luníka," uzavrel s nami rozhovor. Ani u štatutára bardejovskej NsP sme nepochodili lepšie. "Ja vám nepoviem nič, lebo neviem. A prečo sa ja mám k tomu vyjadriť? Skúste si to zistiť na oddelení. A prečo to tak súrne chcete vedieť? Riaditeľ by vám mal podať o tom informácie. Ja sa s ním spojím a ozvite sa o hodinu." O hodinu už doktor Luník nebol v ambulancii a tak isto ani na riaditeľstve nemocnice. Pre PREŠOVSKÝ KORZÁR však nechal odkaz, že sa máme obrátiť výlučne na riaditeľa. Upozornenie nášho čitateľa, že narazíme na odpor kompetetných, teda malo ničo do seba...
Tento svojský prístup vedenia bardejovskej nemocnice k problému priotrávenia ľudí na hertníckej skládke nám podsunul pochybnosti. Preto sme sa obrátili na riaditeľa Štátneho zdravotného ústavu v Bardejove Júliusa Zbyňovského. "Ani okresnému hygienikovi, ani riaditeľovi štátneho zdravotného ústavu nebolo nič o tom hlásené, ale zájdem do Hertníka a vec preverím," povedal.
Stalo sa. A tu je stanovisko, ktoré nám J. Zbyňovský poskytol:
"Vec som si dôkladne preveril. Skutočne boli hospitalizovaní dvaja pracovníci skládky v bardejovskej nemocnici na ARO. Jeden bol po krátkom čase prepustený, druhý tam bol dlhšie - asi týždeň," Pokračoval tým, že išlo o toxikáciu bioplynom, ktorý sa pri hnilobnom procese vytvára na každej skládke. "Ako som rozprával so Štefanom Berešom, tak testy na toxické látky u nich boli negatívne. Rozprával som sa aj so správcom hertníckej skládky pánom Eliášom. Podľa jeho slov títo pracovníci svojvoľne vošli do kalovej šachty bez ochranných prostriedkov, to znamená bez masky a chceli tam čistiť. Práve pri uvoľnení kalu sa uvoľnil aj plyn a ten vlastne spôsobil ich bezvedomie. Vďaka tretiemu pracovníkovi, ktorý privolal pomoc, lebo ináč by zahynuli. Podľa správcu skládky to skôr bola chyba pracovníkov, lebo si masky nepýtali. Ich čin sa dá hodnotiť, ako porušenie pracovnej disciplíny. Oni sú totiž poučení o bezpečnosti práce," uzavrel problém Július Zbyňovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.