"Nepotrebujeme politickú stranu na to, aby sme svoje nepokoje dali na scénu"
Prešov - Nedávno sa v médiách objavila informácia, že Konfederácia odborových zväzov (KOZ) sa odmieta podieľať na protestných mítingoch, ktoré
Iveta Benková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
pripravuje HZDS. Poslanec NR SR za HZDS Sergej Kozlík pre TASR uviedol, že považuje tento postoj KOZ za "všeobecne nepochopiteľný", keďže na Slovensku je pre aktivizáciu činnosti odborov vhodná atmosféra - vysoká miera nezamestnanosti a pokles reálnych miezd. Podľa Kozlíka by sa odbory nemali schovávať a domnieva sa, že za odmietavým postojom KOZ a jeho prezidenta Ivana Saktora, môže existovať reálny politický vplyv. Zaujímali sme sa ako vníma postoj KOZ a reakciu poslanca Kozlíka predseda Krajskej Rady KOZ pre Prešovský kraj Miroslav Žec.
"Odbory všeobecne odmietli politiku ako takú. Držíme sa podpísanej generálnej dohody, ktorá stále platí. Ak by sa aj nedodržalo to, čo bolo dohodnuté, potom nepotrebujeme politickú stranu na to, aby sme svoje nepokoje dali na scénu. V prvom rade by sme však museli osloviť základné organizácie, respektíve našu členskú základňu, a až potom prípadne reagovať. Pokiaľ nie je mandát od členskej základne, tak ani prezident konfederácie, a ani jeden odborový zväz ako sólo, sa nemôže stotožniť s názorom nejakej politickej strany. Mimochodom, strany, na kroky a praktiky ktorej, sme ešte nedávno upozorňovali. Zdôrazňujem, že tu nejde o to, aby sme neupozorňovali na situáciu v nezamestnanosti. Veď na to poukazujeme denno-denne pri rôznych príležitostiach. Žiaľ ani predchádzajúca vláda, tá ktorá dnes nechápe odbory, nechápala ich ani vtedy. I vtedy sme ju iniciovali k zlepšeniu danej situácie a podobne je to i dnes. Opakujem však, bez mandátu našej členskej základne nie sme schopní vyhlásiť, že podporujeme aktivity a ambície strany, ktorá ide za istým cieľom." M. Žec ďalej uviedol, že na súhlas s aktivitami, ktoré sa dejú, by im mohol dať mandát iba Snem KOZ. "Napokon to, že nedochádza k dodržaniu generálnej dohody v súvislosti s poklesom nezamestnanosti o tri percentá sme vládu upozornili. Musím dodať, že v poslednom období síce nezamestnanosť v Prešovskom kraji o niečo poklesla, ale ešte vždy je alarmujúca. Ísť teraz na ulicu - vykrikovať a propagovať aká je nezamestnanosť, tak ... Žiaľbohu kým neprídu financie, nemáme šancu, aby sme akýmkoľvek stretnutím situáciu zmenili."
Znamená to, že nezamestnanosť chápete nielen ako problém sociálny, ale predovšetkým ekonomický?- spýtali sme sa. "Samozrejme. Včera som rokoval s vedúcim odboru regionálneho rozvoja Krajského úradu v Prešove Štefanom Sopkom, ktorý mi predostrel, že kraj eviduje 16 projektov. Ich realizáciou by sa získalo 2600 pracovných miest, ale na tie je potrebné získať 2,3 miliardy korún. Ak tieto financie do regiónu neprídu, to je jedno či od vlády, alebo od iných zdrojov, potom si tu môžeme podávať kľučky cez politické strany a vybíjať sa na čomkoľvek, ale problémy sa nevyriešia," uviedol predseda Krajskej Rady KOZ Miroslav Žec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.