Stranu pripravil Rado Mlýnek
Firma Ford predstavila začiatkom mája koncepčné technologické vozidlo, poháňaného elektromotorom, ktorému elektrickú energiu dodáva nový druh vysokovýkonných batérií. Nový typ lítiovo-iónových batérií bol vyvinutý v spolupráci s francúzskou firmou SAFT a vyznačuje sa mimoriadne vysokou energetickou hustotou, čo umožnilo zvýšiť dojazd elektromobilu. Elektrická pohonná sústava s týmito novými batériami je zabudovaná do malého automobilu Ka, ktorý dostal označenie e-Ka. Elektromobil e-Ka môže na jedno nabitie batérií prejsť v priemere 150 kilometrov, pri jazde konštantnou rýchlosťou 80 km/h je to dokonca až 200 km to je oveľa viac ako u elektromobilu, vystrojeného bežnými akumulátormi. Vozidlo má aj relatívne dobré dynamické vlastnosti, keď z 0 na 50 km/h zrýchli za 3,9 sekundy a na rýchlosť 100 km/h akceleruje za 12,7 sekundy. Maximálna rýchlosť elektromobilu je 130 km/h.
Zásobníkom elektrickej energie je sústava 180 lítiovo-iónových článkov, zoskupených po šesť do 30 modulov. Týchto tridsať modulov je rozdelených na tri skupiny jedna skupina je umiestnená v motorovom priestore, druhá pred a tretia za zadnou nápravou. Celková hmotnosť batérií je len 280 kilogramov, čo je o 70% menej ako by bola hmotnosť olovených akumulátorov porovnateľnej kapacity. Celkový energetický obsah celej sústavy batérií je 28 kWh. Jednou z výhod nového typu batérií je aj to, že aj po ich úplnom vybití ich možno znova naplno nabiť za približne šesť hodín. Centrálna riadiaca jednotka priebežne sleduje napätie článkov, stav nabitia a prevádzkovú teplotu každého z 30 modulov. Vozidlo je vystrojené snímačmi, ktoré v prípade havárie odpoja prívod elektrickej energie do hnacieho elektromotora. Voči prehriatiu je celý elektrický systém chránený dvomi nezávislými chladiacimi okruhmi, z ktorých jeden chladí elektromotor, prevodovku a diferenciál, druhý slúži na chladenie batérií. Všetky tri skupiny batérií sú úplne utesnené, takže z nich nemôže vytiecť žiaden elektrolyt. Na vlastný pohon vozidla slúži trojfázový asynchrónny elektromotor, ktorého maximálny výkon je 65 kW a maximálny krútiaci moment je 190 Nm. Vozidlo je vystrojené elektrickým posilňovačom riadenia, ktorý pracuje len vtedy, keď je skutočne potrebný posilňovací účinok. Do ďalšieho výstroja vozidla patrí elektrohydraulický posilňovač bŕzd, antiblokovací systém, elektrické ovládanie okien a elektrické vyhrievanie interiéru (s výkonom prepínateľným na 3 alebo 6 kW). Na palube vozidla je aj nabíjačka, ktorá sa pripája na bežnú sieť 220 V. Elektromobil e-Ka má niektoré časti karosérie a podvozku zhotovené z hliníka a jazdí na pneumatikách s nízkym valivým odporom.
2 3 dia
Volvo inovuje
Už v lete sa natrh dostanú inovované modely S40 a V40 švédskej firmy Volvo. Inovované verzie sa od doterajších modelov, vyrábaných od roku 1995, navonok odlišujú modifikovanými prednými a zadnými nárazníkmi a upravenými zadnými svetlami. Malé zmeny boli vykonané aj v interiéri. Podstatná inovácia však spočíva v ďalšom zvýšení miery bezpečnosti a v rozšírení ponuky pohonných jednotiek. Do sériového výstroja oboch modelov budú patriť bočné airbagy v podobe nafukovacích "záclon", ktoré sa pri bočnom náraze nafúknu pred bočnými oknami. Ďalšou novinkou sú dvojstupňové čelné airbagy, ktoré sa nafukujú v dvoch stupňoch pri slabšom náraze sa nafúknu menej, pri silnejšom naplno. Bezpečnosť prepravovaných detí a zvýši tým, že obidva modely sú vystrojené veľmi pevnými úchytmi Isofix na upevnenie detských sedačiek.
Už aj tak široký sprtiment pohonných jednotiek bol rozšírený o dva vznetové motory, vystrojené vstrekovacím systémom common rail. Tieto motory majú rovnaký zdvihový objem 1,9 litra, ale líšia sa výkonom slabší vyvíja 75 kW, výkonnejší 85 kW. Motory sú napriek relatívne vysokému výkonu veľmi úsporné, pretože, pretože ich priemerná spotreba je len 5,4 l/100 km. Úpravami dvojlitrového zážihového motora s nízkotlakovým preplňovaním sa jeho výkon zvýšil na 121 kW, pričom priemerná spotreba klesla z 8,7 na 8,3 l/100 km. Niektoré motory možno kombinovať s novou päťstupňovou automatickou prevodovkou, ktorá je vystrojená adaptívnym riadiacim systémom.
2 3 digit.obr.
Vízie sa nenaplnili
Automobiloví dizajnéri sa v 60. rokoch inšpirovali aj kozmickou technikou a pokúšali sa navrhnúť ultramoderné riadiace prvky automobilu, pripomínajúce riadenie kozmickej lode. V roku 1966 predstavil koncern Ford štúdiu Mercury S-55, vystrojenú namiesto klasického volantu systémom Wrist Twist Steering, čo možno preložiť ako riadenie otáčaním zápästia. Ako vidno na obrázku, obvyklý volant bol nahradený dvomi malými "volantíkmi" jedným pre ľavú, druhým pre pravú ruku. Pohľad do interiéru ktoréhokoľvek súčasného automobilu však ukazuje, že uvedený nápad ako množstvo iných sa vôbec neujal.
1x obr.
Malý zvonku, veľký zvnútra
Opel Agila, ktorý je prvým automobilom triedy mikrovan, vyrábaným európskou automobilkou, možno skutočne chrakterizovať sloganom "malý zvonku, veľký zvnútra". Agila, na vývoji ktorej sa podieľala japonská automobilka Suzuki a ktorá sa vyrába v poľských Gliwiciach, je dlhá len 350 cm, široká 162 cm a vysoká 166 cm. Štvormiestny mikrovan Agila je teda o 24 cm kratší a až o 28 cm vyšší ako populárna Corsa. Vo vozidle preto veľmi pohodlne sedia aj vysoké osoby, pričom všetci cestujúci majú z neho veľmi dobrý výhľad, a to aj preto, lebo zadné sedadlá sú umiestnené asi o 10 cm vyššie ako predné. Vo vozidle je množstvo menších a väčších odkladacích priestorov. V strednom paneli sú držiaky na nápoje, na zadnej strane operadiel predných sedadiel sú sieťky na mapy a pod obidvomi prednými sedadlami sú praktické zásuvky. Aj pre cestujúcich vzadu sú k dispozícii držiaky na nápoje. Batožinový priestor za zadnými sedadlami má objem 240 litrov. Zadné sedadlá, delené v pomere 50:50, však možno jednoduchým pohybom preklopiť dopredu, čím sa batožinový priestor zväčší na 700 litrov (po hornú hranu operadiel predných sedadiel). Ak sa za predné sedadlá inštaluje deliaca ochranná sieť (dodávaná za príplatok) možno do vozidla až po strechu naložiť batožiny objemu až 1250 litrov. Pri sklopených zadných sedadlách má ložná plocha dĺžku 1065 mm a šírku 1115 mm. Nakladanie a cykladanie batožín uľahčuje nízko položený prah a vysoko vyklápané zadné dvere, pod ktorými môže stáť osoba vysoká až 180 cm.
1x obr.
Vyvinuli športovú Mazdu
Japonská firma Mazda odvodila od svojho v Európe veľmi úspešného modelu 626 vysokovýkonný športový koncepčný automobil, označený 626 MPS. Toto vozidlo slúži na odskúšanie a overenie športových úprav a na zhodnotenie možností prípadnej sériovej výroby. V porovnaní so sériovou šesťstodvadsaťšestkou má verzia MPS dynamickejší vzhľad, ktorý sa dosiahol použitím predného a zadného spojlera, rozšírených prahov a veľkých hliníkových kolies. Výkon 2,5-litrového vidlicového šesťvalca sa úpravami riadiacej jednotky a použitím dvoch turbodúchadiel zvýšil na 206 kW pri 6500 ot/min. Maximálny krútiaci moment 392 Nm dosahuje motor pri 4000 ot/min. Mazda 626 MPS je vystrojená päťstupňovou manuálnou prevodovkou a permanentným pohonom všetkých štyroch kolies. Vozidlo je vystrojené pružiacim systémom, ktorý umožňuje meniť svetlú výšku, a tlmičmi s prestaviteľnou tuhosťou. V interiéri dominujú športové sedadlá a hliníkové pedály.
Mazda 626 MPS poskytuje pohodlie veľkej limuzíny a dynamické jazndé vlastnosti športového vozidla.
1x obr.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.