majú aj najstaršiu známu reštauráciu na svete - La Tour d'Argent v centre Paríža oproti katedrále Notre-Dame. V roku svojho vzniku - 1582 - sa stala najnavštevovanejším miestom parížskej vysokej spoločnosti. Už vtedy hlásala francúzska gastronómia, že jej najsvätejšou trojicou je víno, syr a chlieb.
Zastavme sa pri chlebe: podľa literatúry poznajú Francúzi 34 základných druhov chleba, medzi nimi gazdovský domáci, niekoľko druhov okrúhleho, dlhé baguette, begetky, tmavý celozrnný. Celozrnný chlieb, poskytujúci organizmu energiu na dlhší čas je zdrojom cenných minerálov a je vhodný najmä pri redukčnej diéte. Chleba sa totiž ani pri znižovaní hmotnosti nemusíme vzdať. Jedzme ho v primeranom množstve a "nedojedajme" sa ním.
Francúzska kuchyňa je bohatá na zeleninu a používa zásadne čerstvé potraviny. Jedlá varia a pečú iba krátko, zachovávajú pôvodnú charakteristickú chuť potravín a nezastierajú ju korením, iba mierne zvýrazňujú. Súčasťou obeda, zvyčajne na záver sú syry, ktoré obed korunujú. Je z čoho vyberať, veď je ich vyše 400 druhov z kravského, ovčieho aj kozieho mlieka. Pre zaujímavosť - viete, že známy plesňový syr roquefort (rokfor) vyrábajú z ovčieho mlieka a že zreje v hlbokých skalných jaskyniach?
Kto má rád francúzske syry, mal by si všímať obsah tuku v sušine a dopriať si ich skôr na chuť ako sa nimi zasýtiť (nemal by jesť syr s viac ako 30 % tuku v sušine.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.