zrejme z toho, že nátržník husí rastie často na brehoch rybníkov, kde sa chovajú husi (anser - hus).
Nátržník husí (Potentilla anserina L.) je kozmopolitný druh, rastie na vlhkých, na dusík bohatých stanovištiach, v priekopách, na pastvinách a lúkách, na brehoch potokov, jazier a rybníkov. Na liečebné účely nie je ho vhodné zbierať tam, kde sa chovajú kačice alebo husi, pretože môže byť znečistený zárodkami salmonelózy!
Nátržník husí je trváca bylina s krátkym podzemkom a poliehavými, zakoreňujúcimi stonkami. Listy sú nepárnoperovite zložené, 13- až 21-jarmové. Lístky sú prisadlé alebo krátkostopkaté, okraj majú výrazne pílkovitý, na rube sú plstnaté. Dĺžka zložených listov je asi 20 cm. Žlté, dlhostopkaté kvety vyrastajú jednotlivo. Sú päťpočetné, v priemere majú 1 až 2 cm. Kvitnú od mája do septembra.
Drogou je usušená, kvitnúca, nadzemná časť. Pozbierané rastliny sa sušia v tieni, v tenkých vrstvách. Je vhodné ich občas šetrne poobracať. Teplota nemá presiahnúť 40 stupňov Celzia. Droga obsahuje predovšetkým nehydrolyzovateľné, kondenzované triesloviny (až do 10 percenta), ďalej flavonoidy (kvercetín, kvercitrín), tormentol, horčiny, cholín, sliz, organické kyseliny, minerálne látky a i.
Nátržník husí sa využíva predovšetkým pri zápaloch sliznice tráviacich orgánov, pri hnačkových ochoreniach spojených s nafukovaním a kŕčmi. Obmedzuje aj kapilárne krvácanie. Podobné účinky má aj na zápalové ochorenia v ústnej dutine a hltane. Na svalstvo maternice má spazmolytické účinky a v menšej miere aj na žlčové cesty. Nepôsobí na svalstvo tepien a močových ciest. Na podráždenú, zaparenú pokožku, na hnisavé vyrážky alebo pri hemoroidoch sa zápar využíva ako obklad, alebo prísada do kúpeľa. Po aplikácii pokožku neoplachujeme vodou, iba jemne osušíme.
Zápar sa pripraví z 1 kávovej lyžičky drogy na pohár vody a pije sa 2 až 3 krát denne. Toxickosť: nie sú známe nijaké vedľajšie škodlivé účinky.
Na zvýšenie účinku pri bolestivých žalúdočných a črevných poruchách sa pridávajú drogy: kvety rumančeka kamilkového, plody koriandru siateho, vňať majoránky záhradnej, listy medovky lekárskej.
Pri bolestivej menštruácii sa osvedčila zmes týchto narezaných drog: 5 dielov nátržníka husieho, 5 dielov yzopu lekárskeho, 5 dielov ľubovníka bodkovaného, 2 diely nechtíka lekárskeho a 2 diely dúšky materinej. Zápar pripravíme z jednej lyžičky premiešanej zmesi na šálku vody. Pije sa 3 krát denne.
Autor: Anna Macková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.