zariadenia vydezinfikované ráno aj večer, pred kúpaním i po sprchovaní dokonca dvoma prostriedkami, ktorých poradie sa nesmie zameniť? Pokrýva koberec v predsieni igelit, každý z rodiny, aj návštevy, sa vyzúvajú pred prahom bytu a utierajú si podrážky topánok mokrou handrou?
Čistota, to áno, aj poriadok, či organizovaný neporiadok v malých bytoch, ale nemali by ste nič preháňať. Nechcem týmto nabádať čitateľky k tomu, aby neupratovali, nevetrali, neumývali a ináč nezušľachťovali svoje domovy, ale podľa výskumov, nadmerné užívanie čistiacich a dezinfekčných prostriedkov môže narušiť prirodzenú ochranu organizmu ukrytú v pokožke. Bieliace, baktérie likvidujúce a vysušujúce čistiace prostriedky sú veľmi agresívne aj voči tomu, kto ich používa, vdychuje a žije s nimi pod jednou strechou. Neodnesie to iba pokožka podráždením, ale aj naše dýchacie orgány, môžeme ľahko prísť k astme a alergii.
"Nadmerné upratovanie môže signalizovať aj nesúlad a poruchy v manželskom živote" - hovorí psychológ. Prehnané umývanie alebo utieranie nejestvujúceho prachu, umývanie rúk aj dvadsaťkrát za deň je často výpoveďou o psychóze ženy, ktorej chýba spriaznená duša. Odborníci hovoria: "Ak žena transformuje svoju nespokojnosť v spolunažívaní s partnerom do udržiavania supervzorového bytu, jej snaha sa môže zmeniť na teror. A to môže viesť k rozpadu rodiny". Tieto problémy by mali riešiť v spolupráci s odborníkom.
Vráťme sa k čistiacim prostriedkom a načrime do studnice múdrosti podľa vzoru našich babičiek a pokúsme sa používať čím menej chemických prípravkov. Naše byty sa môžu zaskvieť leskom aj s pomocou soli, octu, prášku do pečiva, citrónovej šťavy, tekutého čistiaceho piesku i mazľavého mydla. Ocot má prvenstvo - ním odstránime usadeniny z prekvapkávačov kávy, dosiahneme vysoký lesk obkladačiek, vane i umývadla. Odstatá voda s troškou mazľavého mydla odstráni nastriekanú masť zo šporáka i obkladačiek, na zapchatý odpad je dobrá sóda alebo prášok do pečiva. Nasypeme a zalejeme pohárom octu. Usadeniny od čaju a kávy v šálkach vyčistíme soľou, od vody vo varných kanviciach prevarením octovej vody a usadenín v hrncoch od varenia soľou. Dnes sa tomu hovorí ekologické čistenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.