nabaľovanie sa na štátnych subjektoch sú aspoň teda na Slovensku večne živé. Ustavičné skloňovanie týchto pojmov v súvislosti s množstvom novodobých káuz zvyšuje pozornosť aj radových daňových poplatníkov. Pozornejšie si všímajú dianie okolo seba. A tak nás hneď niekoľkí z nich upozornili na záležitosť týkajúcu sa Slovenských telekomunikácií (ST).
"Po iné roky budovy v Košiciach patriace telekomunikáciám strážili obyčajní vrátnici. Jeden človek na zmenu v pohode stačil. Pred časom však došlo k výraznej zmene. Stráženie objektov začala zabezpečovať strážna služba, údajne blízka ľuďom z Cassoviainvestu, ktorá na jednu pracovnú zmenu nasadila hneď po dvoch po zuby ozbrojených strážnikov. Členovia strážnych služieb ako držitelia zbrojného pasu určite dostávajú podstatne vyššie mzdy ako nejakí dôchodcovia privyrábajúci si ako vrátnici. Podľa mojich informácií mali telekomunikáciám výrazným spôsobom vzrásť náklady na zabezpečenie stráženia objektov, pretože tento systém zaviedli všade po celom Slovensku. Údajne mali na tento účel ST vyhradiť až 500 miliónov korún. Mohli by ste sa pozrieť aj na to, prečo boli firmy na stráženie vyberané v neverejnej súťaži," odporučil nám zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.
Ako sa nám podarilo zistiť, skutočne jednou z troch firiem, ktorá pre ST stráženie zabezpečuje, je CI-servis Košice, a. s., Západné Slovensko má na starosti Dynasty, a. s., Bratislava a stredné Zásah, a. s., Prievidza. Výpis z obchodného registra potvrdil, že CI-servis má blízko k ľuďom z Cassoviainvestu, tak ako uviedol náš zdroj. V dozornej rade tejto spoločnosti sa totiž uvádzajú známe mená - Vladimír Pačai, Alfonz Lukačin a Alexander Zápotocký, ktorého brat Sergej pôsobil istý čas vo VSŽ ako viceprezident. Z členov predstavenstva je známe meno bývalého košického prokurátora Róberta Jana. Okrem neho je v predstavenstve ešte Stanislav Vekrbauer a Jozef Dragula. Pánov z Cassoviainvestu v dozornej rade dopĺňa Renáta Zozuľáková, ktorej blízky rodinný príslušník tiež pôsobil v železiarňach. Vo výpise podstatne staršieho dáta nachádzame ešte meno Štefna Straku, ktorý však už v CI-servise nie je, ale zastáva vysokú pozíciu v istom zaujímavom subjekte štátnej správy.
Samotný Cassoviainvest, a. s., je už od 10. decembra minulého roku v likvidácii. Mená Pačai, Lukačin a Zápotocký sa však v posledných rokoch objavovali v desiatkach firiem. Samotný Casoviainvest sa angažoval vo viacerých podnikoch na území Slovenska, na východe spomeňme aspoň VSŽ, Bukózu Vranov, Nábytkáreň v Kráľovskom Chlmci alebo PK Holding Trebišov.
Poďme však k onej vskutku lukratívnej štátnej zákazke, ktorú získal CI-servis. Stanovisko k výberu firiem pre stráženie objektov poskytla hovorkyňa ST Gabriela Nemkyová.
"ST ako strategická spoločnosť s celorepublikovou pôsobnosťou má veľký počet objektov. Ich značná časť je v prípade mimoriadnych situácií a za brannej pohotovosti štátu, ako aj z dôvodu zabezpečenia spoľahlivého prenosu informácií, zaradená do kategórie významných technologických objektov. Ich spoľahlivá ochrana je preto mimoriadne dôležitá," uviedla.
V predchádzajúcom období vykonávalo ochranu objektov a majetku ST 34 súkromných bezpečnostných služieb. "Zmluvy boli uzatvárané nekoordinovane, čo sa prejavilo vo veľmi rozdielnej úrovni poskytovaných služieb. Náklady na osobu za hodinu sa pohybovali od 35 do 125 korún. Nebolo možné zaviesť jednotné opatrenia pre zvýšenie bezpečnosti, zložité bolo riešenie zodpovednosti za vzniknuté škody a pod.," uvádza G. Nemkyová.
Na základe analýzy došlo k snahe podstatne zredukovať počet bezpečnostných služieb. Ustanovila sa výberová komisia. Začiatkom augusta minulého roku bolo oslovených 34 spoločností, aby vypracovali svoje ponuky. Doručených bolo 35 návrhov, z toho šesť od firiem, ktoré oslovené neboli. Keďže sa nepodarilo zistiť, akým spôsobom sa súťažné podklady dostali k neosloveným firmám, komisia sa uzniesla na tom, že zruší súťaž bez otvorenia obálok a vypíše novú, pričom informácie o súťaži budú zverejnené. Po vyhlásení novej súťaže komisia skonštatovala, že sa súťaže zúčastnilo 35 subjektov a uzniesla sa na otvorení obálok a preštudovaní súťažných návrhov. Do užšieho kola postúpilo dvanásť uchádzačov.
"Vzhľadom na nutnosť zachovania bezpečnosti objektov a majetku nebolo možné v súťažných podkladoch poskytnúť všetky potrebné údaje. Preto sa vybrala užšia skupina, ktorej by bolo možné poskytnúť ďalšie informácie. Na zasadnutí komisie bolo navrhnuté, že skupina 12 uchádzačov bude vyzvaná na doplnenie svojich návrhov. Podľa stanoviska právneho odboru by však dodatočná špecifikácia predmetu zmluvy a výzva na doplnenie návrhov bola zmenou súťažných podmienok. Zmenu podmienok ale nie je možné adresovať iba 12 uchádzačom. Keďže sa z bezpečnostných dôvodov nemohli poskytnúť citlivé informácie, nebolo možné uskutočniť ďalší užší výber uchádzačov. Preto sa komisia rozhodla súťaž zrušiť a vyhlásiť neverejnú súťaž, v ktorej bolo oslovených 12 spoločností. Komisia vyhodnotila návrhy 12 účastníkov a ako úspešných bez určenia poradia vybrala tri subjekty - CI-servis Košice, Dynasty Bratislava a Zásah Prievidza," uvádza sa v stanovisku.
Takže z týchto dôvodov sa z verejnej súťaže zrazu stala súťaž neverejná. Nás prekvapuje len jedno. Keďže podľa týchto informácií nedošlo k porušeniu žiadneho z platných zákonov, prečo nás hovorkyňa Slovenských telekomunikácií pred niekoľkými týždňami odbila, keď sme sa na priebeh súťaže pýtali, so slovami, že ide o internú záležitosť? Až s odstupom času, aj to iba sprostredkovane, sa nám k stanovisku ST podarilo dostať. Nuž, tak či onak, faktom ostáva jedno - na východe stráženie objektov ST zabezpečuje CI-servis Košice. Koľko táto firma na štátnej zákazke zarobí, sme sa, samozrejme, nedozvedeli. Určite ale nejde o malé peniaze...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.