účasťou mesta za minulý rok. Týkala sa prešovských spoločností Dopravný podnik mesta Prešov (DPmP), a. s., Technické služby mesta Prešov (TSmP), a. s., Real, s. r. o., Spravbyt, a. s. a Zimná údržba prešovských ciest (ZÚCP), s. r. o.
Okrem dopravného podniku skončili spoločnosti v minulom roku v zisku. DPmP skončil s takmer desaťmiliónovou stratou a podľa uznesenia predstavenstva mesto navrhuje stratu "vysporiadať zaúčtovaním na ťarchu ostatných kapitálových fondov". Dozorná rada a. s. DPmP v uznesení, okrem iného, žiada riaditeľa podniku Petra Janusa "zosúladiť vyplatenie mimoriadnych odmien členom predstavenstva v roku 1999 s platnými právnymi normami". Žiada tiež, aby jej riaditeľ poskytol písomnú informáciu "o stave riešenia problematiky rekondičných pobytov zamestnancov a. s. DPmP, spolu so stanoviskom a výsledkom jednania s odborovou organizáciou". Práve kvôli rekondičným pobytom vyhlásili nedávno vodiči z dopravného podniku štrajkovú pohotovosť.
V programe najbližšieho zasadnutia mestského zastupiteľstva je aj návrh investičných akcií DPmP. Dopravný podnik mieni zakúpiť dva autobusy, dva trolejbusy a zrekonštruovať napájací systém dopravnej cesty pre trolejbusy, na čo bude potrebovať 30,7 milióna korún. Peniaze chce použiť z transferu zo štátneho rozpočtu, tieto investície však najprv musia schváliť poslanci.
Technické služby vykázali v minulom roku zisk pred zdanením vyše 1,2 milióna korún. Ide však len o účtovný zisk, pretože takmer milión korún z neho pôjde na zníženie straty z minulých rokov.
Papierovo vykázala zisk aj s. r. o. Real, spravujúca nebytové priestory vo vlastníctve mesta. Zisk, ktorý činí necelých 550-tisíc korún bude z veľkej väčšiny tiež využitý na zníženie straty ešte z roku 1996.
Spoločnosť Spravbyt dosiahla v minulom roku vyše 5,8-miliónový zisk. Päť percent z neho poputuje do rezervného fondu, zvyšok bude použitý na financovanie časti investícií do tepelného hospodárstva. Spravbyt počíta v tomto roku s výnosmi vo výške 360miliónov a s päťmiliónovým ziskom. Mestskému zastupiteľstvu podal tiež návrh na rozšírenie svojej činnosti o všetky tieto oblasti: sprostredkovanie nákupu a predaja nehnuteľností, ich prenájmu, výrobu, distribúciu a predaj strojných zariadení a súčastí, obchodnú činnosť v stavebníctve, vedenie účtovníctva, činnosť ekonomických, účtovných a organizačných poradcov, podnikateľské poradenstvo, automatické spracovanie dát, sekretárske služby a kopírovacie práce, a o reklamnú a propagačnú činnosť.
Spravbyt je spoločnosť, ktorá na základe mandátnej zmluvy zabezpečuje komplexnú činnosť pri správe bytov, ktoré sú v majetku mesta. Na ostatnom zasadnutí však mestské zastupiteľstvo, z iniciatívy poslanca Dušana Macáka (KDH), zmluvu vypovedalo. Znamená to, že od nového roku môže mestské byty spravovať aj iná firma, než Spravbyt. Na zasadnutie MsR bolo doručené vyhodnotenie mandátnej zmluvy. Rada odporúča poslancom toto vyhodnotenie schváliť a uzatvoriť so Spravbytom novú mandátnu zmluvu (s platnosťou od 1. 1. 2001) s "presne určenými podmienkami podliehajúcimi schválením v mestskom zastupiteľstve a prehodnotením výšky odplaty vždy k 30. 6. a 31. 12. príslušného roka."
Na nového správcu mestských bytov má byť vypísaná verejná súťaž, ktorej sa Spravbyt teoreticky nemusí ani zúčastniť. "Mesto ako väčšinový vlastník by jednoducho malo povedať rozhodné slovo, aby sa Spravbyt verejnej súťaže zúčastnil," uviedol poslanec Jozef Bujňák (SDĽ). Jeho stranícky kolega Václav Kohlmayer tvrdí, že je nutné, aby sa usporiadali vlastnícke vzťahy v spoločnosti, pretože mesto Prešov vlastniace 55 percent akcií má v päťčlennom predstavenstve len dvoch ľudí.
Spoločnosť Zimná údržba prešovských ciest vykázala v minulom roku taktisto zisk. Opäť však len na papieri, pretože väčšina z 240-tisícového zisku opäť pôjde iba na vykrytie predošlej straty. Poslanec J. Bujňák navrhol ZÚPC zrušiť, alebo pričleniť k technickým službám. "Táto spoločnosť je nám zbytočná. Dvaja dispečeri zbierajú informácie a dávajú zákazky iným spoločnostiam. Toto vie spraviť i mesto, či technické služby s vlastnými ľuďmi a s vlastnými zdrojmi," dôvodil poslanec Bujňák a dodal, že ZÚPC pracuje sezónne, stroje má tiež len prenajaté od mesta a jej zrušením, či pričlenením k TSmP by sa ušetrilo, lebo cez spoločnosť sa teraz "preháňajú peniaze cez nejaký oblúk, nič viac".
Zástupca prednostu mestského úradu Marián Eliáš na margo zrušenia alebo pričlenenia ZÚPC uviedol: "Zatiaľ mestu tento súčasný stav vyhovuje a o zrušení neuvažuje."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.