prevýšila spotrebu a prejavilo sa to aktívnym saldom zahraničného obchodu, teda vyšším objemom exportu ako dovozu.
Ako nám potvrdil hovorca ministerky financií Peter Švec, export slovenských výrobkov sa oproti minulému roku zvýšil o viac ako 30 percent, kým dovoz zahraničných tovarov na Slovensko vzrástol o necelých 20 percent. Zvýšenie dovozu na Slovensko pritom ovplyvnil najmä rast cien ropy a plynu. Preto musíme za rovnaký objem dovezených surovín platiť viac.
Výrazné oživenie výroby, ktoré zažíva Slovensko v posledných mesiacoch, však nie je spojené s rovnako prudkým poklesom nezamestnanosti. Podľa najnovších údajov Národného úradu práce sa síce podarilo nezamestnanosť stlačiť pod psychologickú hranicu 20 percent, je to však sezónny jav - v apríli sa rozbiehal rad prác v poľnohospodárstve, lesnom hospodárstve a stavebníctve, ktoré boli v zime utlmené.
Pre nezamestnanosť tak platí zaujímavý paradox. V rokoch 1995 a 1996 Slovensko spotrebúvalo viac, než dokázalo vyrobiť, ale malo nízku nezamestnanosť. Teraz sa vyrába podstatne viac, ale nezamestnanosť je vysoká. Ekonómovia to odôvodňujú tým, že v minulých rokoch zamestnávali stranícky sprivatizované podniky veľké množstvo zbytočných pracovníkov. Podnikom tak neostávali peniaze na finančnú a technologickú reštrukturalizáciu. Dnes začíname čoraz viac zavádzať vyspelú technológiu a vďaka nej je Slovensko schopné produkovať čoraz viac aj bez toho, aby sa zvyšoval počet zamestnaných.
Na finančnú reštrukturalizáciu však bude treba moderné bankrotové zákonodarstvo, o ktorom práve rokuje parlament. Aj situácia v nezamestnanosti je však už oproti minulému roku lepší. Počet nezamestnaných sa v priebehu apríla podarilo znížiť o 15,5 tisíca ľudí, kým v minulom roku to bolo len o 6,7 tisíca. Bez práce aj dnes zostáva 531,3 tisíca ľudí, čo predstavuje 19,72-percentnú nezamestnanosť.
Autor: Dušan DEVÁN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.