cestovného ruchu Vysoké Tatry, teraz sa na ňu pozrieme "očami" Agentúry pre cestovný ruch (ACR) v regióne Tatier sídliacej v podhorí. Agentúra združujúca približne 150 subjektov cestovného ruchu sa zaoberá systematickým sledovaním údajov a informácií, získavaním poznatkov o potrebách a očakávaniach návštevníkov, ako aj zisťovaním potenciálu trhu a zmien na ňom.
"Pravidelným prieskumom sa zaoberáme po tri posledné roky. Aktívne nám pomáhajú študenti popradského detašovaného pracoviska Ekonomickej fakulty Univerzity Matej Bela. Počas trojročného obdobia sme oslovili vyše 10 a pol tisíc respondentov. Podľa údajov Štatistického úradu SR táto vzorka predstavuje vzhľadom na súhrnný počet návštevníkov regiónu Tatier asi jedno percento z celkového počtu klientov miestnych ubytovacích zariadení," informovala nás Zuzana Valečková z ACR.
Podľa jej zistení, najobľúbenejšou formou pobytu v regióne sú týždenné pobyty. Postupne sa ale zvyšujú preferencie aj u krátkodobých zájazdov. Najpočetnejšie zastúpená je stredná generácia vo veku od 35 do 44 rokov. Mladší a mladí ľudia navštevujú tatranský a podtatranský región menej. Počas troch ostatných rokov sa podarilo zaregistrovať zhruba trojpercentný pokles nemeckých a českých turistov. Naopak, došlo k nárastu počtu návštevníkov z Poľska. V prepočte taktiež o tri percentá. Početné zastúpenie si zachovávajú aj naďalej hostia z rusky hovoriacich krajín a Maďarska.
"Účel návštev je podmienený ročným obdobím. V zime prevažuje lyžovanie. V mimosezónnom období je to snaha o relax, oddych, prechádzky. Obľúbené sú aj návštevy jaskýň, termálnych kúpalísk, historických pamiatok, zdravotné pobyty a cykloturistika. Takmer tri štvrtiny respondentov už navštívili región v minulosti a neskôr sa vrátili na obľúbené miesta," pokračovala vo výpočte zistení Zuzana Valečková a dodala, že najčastejším dopravným prostriedkom, ktorým turisti prichádzajú na severné Slovensko, sú vlastné automobily. Najmenej ich sem prilieta letecky.
Letisko Poprad - Tatry je však samostatná kapitola. "Vlani sme obslúžili necelých 11 tisíc pasažierov. Je to zhruba 14-krát menej, ako v čase najväčšieho rozvoja leteckej dopravy na Slovensku, približne pred štvrťstoročím. Dnes tu nepremáva jediná pravidelná linka a nebyť ruských a ukrajinských charterových letov, na letisku by pristávali len vrtuľníky ATE a malé lietadlá prepravujúce podnikateľov," uviedol vedúci obchodno-prevádzkového úseku letiska Poprad - Tatry Juraj Rokfalusy.
Ako na záver povedala Z. Valečková, turisti sa najčastejšie ubytovávajú v jedno a dvojhviezdičkových hoteloch, v súkromí i penziónoch. Spomedzi nich až 65 percent hodnotí ubytovanie pozitívne. Zato k službám poskytovaným v regióne sa vyjadrujú v päťbodovej škále hodnotenia v rozsahu od "veľmi dobre" cez "priemerne" až po "veľmi zle".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.