už v týchto dňoch. Pripravený je napríklad takzvaný drogový kufrík, s ktorým bude hovorca Okresného riaditeľstva policajného zboru (OR PZ) v Poprade navštevovať stredné školy okresu a prednášať študentom o prevencii pred všetkými dostupnými druhmi závislostí.
"Zatiaľ ten kufrík nemám k dispozícii. Pre celý Prešovský kraj sú vraj pripravené len dva. Podľa mojich súčasných informácií, mali by sa v nich nachádzať návykové, omamné i psychotropné látky, s ktorými sa potencionálne možno stretnúť na domácom trhu. Samozrejme, nechceme študentov navádzať, aby ich aj vyskúšali. Cieľom je, aby vedeli, ako ktorá látka vyzerá a teda aby ju v prípade ponuky dokázali rozpoznať a hlavne odmietnuť," povedal pre PODTATRANSKÝ KORZÁR ešte zadýchaný hovorca popradského OR PZ Peter Ondruško, ktorého sme včera vyrušili pri previerkach fyzickej zdatnosti.
Táto aktivita však nie je jedinou, ktorá zapadá do scenára pripravovaných podujatí. Širší rozmer snahe dospelých pomôcť dnešnej, častokrát zanedbávanej mládeži, dalo včerajšie stretnutie členov komisie na prevenciu pred protispoločenskými činnosťami. Ukázalo sa, že jednotlivé lokality majú vlastné špecifické problémy s mládežou. Napríklad v obciach a malých mestách jej pomerne rozšíreným javom konzumácia alkoholických nápojov ešte školopovinných detí. "V meste Svit máme pri menej ako 8 tisíc obyvateľoch až 21 zariadení, kde sa podáva alkohol. Pri občasných kontrolách sme zistili, že sa tu veselo nalieva aj deťom mladším ako 15 rokov. To nás podnietilo, aby sme zintenzívnili kontrolnú činnosť, pričom takýchto krčmárov tvrdo sankcionujeme," uviedla Emília Tomášová z mestskej polície vo Svite. Problémy Popradu sú zase trochu iné. Samotné riaditeľky materských škôl sa prišli ponosovať, že v areáloch niektorých predškolských zariadení našli po nočných excesoch odhodené použité injekčné striekačky.
S takýmto spôsobom trávenia voľného času prirodzene súvisí aj zvýšené percento trestnej činnosti páchané mládežou. Tento trend nám potvrdil policajný hovorca. "Vo všeobecnosti nám poklesla násilná trestná činnosť, ale zase na druhej strane stúpla hospodárska kriminalita. Je to vlastne dôsledok súčasného stavu spoločnosti. Nešpecifikovali sme presne, aký podiel na tom má mládež, ale aj tu badať postupný nárast," povedal P. Ondruško.
Zaujímavé boli tiež postrehy pracovníčok okresného úradu práce, ktoré nám tlmočil koordinátor podujatia a zástupkyňa prednostu Okresného úradu v Poprade Danice Ďuricová. "Vysoký podiel na miere nezamestnanosti v okrese a značný podiel na páchaní trestnej činnosti, čo platí aj pre mládež, majú naši rómski spoluobčania. Je to nezvratný fakt. Napriek tomu, zdanlivo paradoxne, oficiálne akoby neexistovali. Keď sa ich na úrade práce pýtali, či ich môžu v evidencii nejako označiť, pretože to svojvoľne podľa platnej legislatívy urobiť nemohli, všetci okrem štyroch odmietli. Znamená to, že máme v celom Popradskom okrese bez práce len štyroch Rómov? Samozrejme nie. Ale ako im možno pomôcť, keď nevieme, kto sú a koľko ich je? Podľa spomenutého ukazovateľa vlastne oficiálne neexistujú."
Komisia sa napokon dohodla na programe, ktorý bude napĺňať počas nadchádzajúcich týždňov. Pripravená je kampaň v elektronických i tlačených médiách. Masové akcie čakajú na športovcov. Ústretovo sa pridali aj pedagogické a psychologické poradne. Zamerajú sa nielen na deti, ale s poradenstvom pomôžu aj ich rodičia. A možno pomôže aj divadlo pri popradskom Centre voľného času, ktoré naštudovalo hru s protidrogovou tematikou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.