kriminalite v meste a okrese. Jeden z občanov Starej Ľubovne sa vo svojom vystúpení kriticky vyjadril k činnosti mestskej polície. Ako povedal, po vojne boli v Starej Ľubovni dvaja policajti a stačili urobiť poriadok v meste, ktoré malo vtedy okolo troch tisícok obyvateľov, dnes má mesto okrem štátnej polície i mestskú a nevidieť to. Podľa neho má mestská polícia nulovú autoritu. Keď je v meste nejaká bitka, nie sú pri tom, kontajnery sú vysypané a podobne. Podľa neho mestskí policajti iba vyberajú mýtne na trhovisku, takže niet divu, že ich ľudia volajú "paradajkári".
Hneď po tomto vystúpení, nasledovala informácia o stave kriminality na území mesta a okresu. Náčelník mestskej polície Oskar Sčigulinský informoval o počtoch priestupkoch, ktoré riešila Mestská polícia. Ako povedal, v roku 1999 bolo na území mesta spáchaných 1544 priestupkov, prevažne dopravných. "Rozmáha sa však i žobranie rómskych detí a iné priestupky, či iná trestná činnosť. V minulom roku sme zaznamenali desať prípadov, keď sme prichytili deti pri žobraní," povedal Sčigulinský. Uviedol tiež, že mestská polícia sa v spolupráci so štátnou políciou podieľala pri odhaľovaní aj inej závažnej trestnej činnosti. Zároveň skonštatoval, že priestupkovosť zaznamenáva stúpajúcu tendenciu. V mestskej polícií pôsobí sedem policajtov. Na jedného pripadá asi 2200 občanov, a pri súčasnom náraste administratívnej práce, majú čo robiť. Na záver dodal, že občan, ktorý kriticky vystúpil na ich adresu, mal nedávno konflikt s mestskou políciou, a preto jeho vystúpenie chápe ako osobný útok na jeho osobu.
O nápade ďalšej trestnej činnosti v meste i okrese informoval zástupca policajného zboru. Na tieto správy reagovali niektorí poslanci, ktorým chýbali informácie o trestnej činnosti mladistvých, respektíve o tom, nakoľko sa v okrese začínajú rozmáhať drogy, či poskytovanie erotických služieb. Ako povedal náčelník Sčigulinský informácie o tom, že sa na diskotékach ponúkajú drogy, už zachytili, no zatiaľ nemajú priame dôkazy. Všeobecne sa však vie o podávaní tvrdého alkoholu osobám mladším ako 18 rokov. Pracovníci rýchlej záchrannej služby majú svoje skúsenosti aj s "feťákmi". Napokon poslanci apelovali na častejšie (i pešie) pochôdzky a výjazdy po celom území mesta, zvlášť však na Hlavnej ulici, na námestí. Jeden z poslancov tiež upozornil na podnik, kde ponúkajú rôzne erotické služby, pričom tento podnik navštevujú i maloleté deti.
Poslanci v piatok schválili i odpustenie penále z nedoplatku dane z nehnuteľností dvom žiadateľom. Firme Skrutkáreň Exim a. s. (ďalej Skrutkáreň - pozn. red.) Košice, ktorej penále z nedoplatku dane z nehnuteľností za rok 1999 predstavovalo vyše 290 tisíc a firme Pienstav Stará Ľubovňa, ktorá mala na penále zaplatiť vyše 16 tisíc korún. Ako dôvod svojej žiadosti vedenie Skrutkárne uviedlo, že nová firma prevzala po materskej firme i všetky záväzky. Jej daň za minulý rok predstavovala okolo jedného milióna korún. Túto sumu, ako aj celú daň za prvý štvrťrok tohto roku už firma mestu vyplatila. Ako povedal primátor Valent Jaržembovský, nové vedenie firmy má skutočnú snahu oživiť výrobu v podniku, ktorý dnes zamestnáva 180 ľudí. Keďže všetky nedoplatky po predchádzajúcej spoločnosti si firma vyrovnala, mesto súhlasilo s odpustením penále v plnej výške. Pripomíname však, že zaznel aj návrh, aby firma zaplatila aspoň 10 percent z penále, čo poslanci neprijali. Podobne odpustili penále aj firme Pienstav. Vari aj preto, že mesto dlhuje Pienstavu penále okolo 30 tisíc korún.
K závažnejším bodom, ktoré stoja za zmienku, patrí i schválenie dotácie vo výške 500 tisíc korún pre firmu Slobyterm s. r. o. Stará Ľubovňa. Pre objasnenie uvádzame, že tento podnik, ktorého stopercentným vlastníkom je mesto Stará Ľubovňa, začal ako správca objektu (rodinného domu na ulici SNP - pozn. red.) rekonštrukciu a prístavbu domu pre náhradné ubytovanie osobám, ktoré dostali právoplatnú výpoveď z nájomného bytu. Mesto sa tak rozhodlo riešiť problém bývania neplatičov.
V rozpočte na túto investičnú akciu sa počítalo so sumou 2,3 milióna korún. V rozpočte však nebola zahrnutá podmienka z vydaného stavebného povolenia na povinnú výstavbu prístreškov na uskladnenie tuhého paliva v hodnote okolo 50 000 korún. Mesto doposiaľ vyčlenilo z fondu rozvoja bývania mesta 1,3 milióna. To je pre dostavbu nepostačujúce, a preto Slobyterm požiadal o ďalšie finančné prostriedky v objeme 1,075 milióna korún. Mesto v piatok zmenilo svoje predchádzajúce uznesenie a zmenilo pôžičku na nenávratný príspevok v čiastke pol milióna korún na dokončenie rekonštrukcie rodinného domu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.