kanála sa výťahová šachta plní splaškami. Okrem neuveriteľného zápachu hrozí, hlavne vtedy, ak splašky preniknú až do pivnice, aj nebezpečenstvo nákazy. V terajšom horúcom počasí sa tam takisto ľahko môžu rozmnožiť komáre. Len behom posledného roku k havárii došlo štyrikrát, v júni a auguste minulého roku, taktiež 5. januára a 11. mája 2000.
S problémom nás oboznámil Mgr. Jozef Gavlák, predseda členskej samosprávy 251. Poskytol nám tiež súbornú dokumentáciu, týkajúcu sa sťažností a urgencií samosprávy i Územného bytového družstva Podhradová, ako aj vyjadrenia z Mestskej časti Košice-Sever a rozpočtové ponuky prípadných stavebných a kanalizačných prác. Priamo na mieste nás so situáciou oboznámila jeho manželka Katarína (na snímke).
"Naposledy splašky do šachty prerazili v stredu 11. mája. Až do pivnice sa tentokrát už nedostali. Na také niečo už nečakáme, hneď sme to dali odčerpať."
Ešte pri našej návšteve o štyri dni neskôr bolo dno výťahovej šachty vlhké. Splašky už cítiť nebolo. Situácia je však neudržateľná, obyvatelia majú sťaženú manipuláciu s vodovodnou i kanalizačnou sieťou.
"Vonkajší kanál sa naplní, dochádza k jeho upchatiu a vyráža do šachty. Teraz sa to udialo práve po búrke. Ale už predtým z kanála vychádzal smrad, takže bolo zrejmé, že sa opäť niečo stane. Búrka všetko len urýchlila. 5. júla uplynie rok, počas ktorého sa to stalo štyrikrát."
Kanalizačné potrubie vedie popod zelený porast a pokračuje popod garáže. "Priemyselná televízia v roku 1995 zistila, že korene narúšajú potrubie a niektoré rúry naviac do seba zle zapadajú. Vedú popod garáže a zberný kanál je pred blokom."
Manželia Gavlákovci tam bývajú už 36 rokov. S problémami sa stretávali vlastne od začiatku. "Už na začiatku nás vyplavili búrky. Voda bola aj v pivniciach. Znamená to, že už vtedy bola niekde chyba. Potom to prestalo, ani počas dažďov sa nič nedialo. Po rokoch sa však začal upchávať kanál."
Problémy trvajú roky, už od čias bývalého režimu. O riešenie situácie sa však nikto veľmi nezaujímal.
"Počuli sme aj to, že tu kanalizácia údajne vôbec nie je prebratá. Manžel bol na miestnom, okresnom i krajskom úrade. Tam mu povedali, že pravdepodobne od septembra bude každá mestská časť zodpovedná za kanalizáciu na svojom území."
Napriek sťažnostiam a urgenciám sa toho zatiaľ veľa neudialo. Okrem toho, že situáciu si prišli pozrieť aj pracovníci VVaK.
"Boli tu, pozreli sa na to. Vyjadrili sa však, že len vizuálne hodnotenie situácie nestačí na vypracovanie konkrétneho riešenia."
Ak by išlo o celkovú výmenu niekoľkých desiatok metrov kanalizácie, jej rozpočty počítajú s celkovou sumou vo výške niekoľko stotisíc korún. Tie však nikto nemá. Určite nie samospráva.
"Býva tu dvadsať rodín, na takú opravu nemáme prostriedky. Nikto ani nevie, či by stačilo vyčistiť len problémové kanály alebo vymeniť celú sieť. Z času na čas možno majú problémy aj v okolitých blokoch, ale určite nie také ako tu. My sme na rovinke, takže všetko sa zbiera u nás."
Situácia v bloku na Ceste pod Hradovou 21, 23 a 25 bola po mnohých urgenciách riešená novou sústavou kanalizácie v roku 1998 a 1999. Analogický stav v bloku č. 30 však pretrváva. Prieskum pomocou priemyselnej televízie v roku 1995 pritom financovali aj obyvatelia bloku č. 30. Obyvatelia tohto bloku si musia hradiť i odčerpanie splaškov zo šachty, čo sa len za posledný rok stalo štyrikrát.
"Vždy voláme firmu Scarabeus. Oni prídu s krtkom a fekálom. To všetko je na naše náklady. Nikto nám nezaplatí ani korunu."
Obyvateľov bloku tieto platby neúmerne zaťažujú, pritom riadne platia vodné i stočné, čo je uvedené aj v urgencii, ktorú ÚBD Podhradová zaslalo VVaK ešte dňa 23. 3. 2000. Vtedy k odsávaniu došlo dvakrát za dva mesiace. Vec bola daná na vedomie aj Mestskej časti Sever a hygienickej stanici Štátneho zdravotného ústavu.
Miestny úrad Mestskej časti Košice-Sever o probléme vie. V odpovedi z dňa 20. 4. sa hovorí o tom, že jeho riešenie po technickej, ale aj finančnej stránke si vyžiada zainteresovanosť kompetentných orgánov štátnej správy a tiež príslušných organizácií. V tejto súvislosti oboznamuje so znením Zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí. Ten jednoznačne určuje, že vlastníctvom obcí sa nestávajú objekty technickej vybavenosti (vodovod, kanalizácia, plyn, elektrina atď). Zákon č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu hovorí, že majetok štátu, ktorý nie je v správe žiadneho správcu, spravuje príslušný úrad štátnej správy, v ktorého území sa majetok nachádza. MÚ MČ Košice-Sever odporučil požiadavku členskej samosprávy naniesť na príslušný Okresný úrad Košice I, resp. na Krajský úrad v Košiciach, ako aj na organizáciu spravujúcu verejnú kanalizáciu VVaK š. p. Košice. Mgr. Gavlák sa na Okresný úrad so žiadosťou o pomoc na Okresný úrad Košice I obrátil 11. mája. V ten istý deň tak spravilo aj ÚBD Podhradová. Vec bola daná na vedomie Krajskému úradu Košice, VVaK Košice a MÚ Mestskej časti Košice-Sever.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.