Slovenska. Zmenil sa spôsob financovania, pretože medzi odbormi požiarnej ochrany okresných úradov a ministerstvom vnútra pribudli krajské úrady s bezodnými kasami. Existujúcim požiarnym odborom ubudlo množstvo pracovníkov, pretože museli naplniť stavy v nových okresoch i vznikajúcich krajoch.
"Vítame pripravované zmeny v legislatíve, ktoré by mali vstúpiť do platnosti začiatkom nasledujúceho roku. Osobitne nás zaujíma zákon o hasičskom a požiarnom zbore, ktorý presne špecifikuje naše úlohy, ale aj spôsob financovania a nariadi tiež jednotné materiálno - technické vybavenie," informoval nás po porade náčelníkov odborov požiarnej ochrany Prešovského a Košického kraja, ktorá sa za účasti štátneho tajomníka ministerstva vnútra Ivana Budiaka konala v Poprade, náčelník odboru požiarnej ochrany miestneho okresného úradu Ondrej Šproch.
"Faktom je, že chceme byť samostatní a nepatriť pod kraje, ako v ostatných troch rokoch. Viackrát sme sa presvedčili o tom, že keďže sme mali ďaleko do krajského mesta, zároveň sme mali aj hlbšie do vrecka. A to bez ohľadu na potreby. Ale na druhej strane, kým sme spadali priamo pod ministerstvo, situácia na celom Slovensku bola viac - menej rovnovážna. Od novej legislatívnej úpravy ďalej očakávame posilnenie stavu našich jednotiek. Veď len pri zmene územného a správneho členenia sme znížili stavy pracovníkov zo 66 na 45 ľudí," uviedol ďalej, pričom pripomenul, že pri financovaní požiarnikov priamo z ministerstva by sa viac nemali opakovať lapsusy z minulosti týkajúce sa neuhrádzania faktúr napríklad za dodávky tovaru či energií.
Druhá zamýšľaná legislatívna úprava má pracovný názov zákon o ochrane pre požiarmi. Podľa nej sa totiž za dôležité už nebude považovať vyberanie pokút za každú zistenú nezrovnalosť so znením príslušných vyhlášok či predpisov. Zámerom je, aby fyzická či právnická osoba investovala spomenuté peniaze, pôvodne určené na uhrádzanie sankcií, priamo do prevencie a bezpečnosti.
Podľa slov popradského náčelníka v najbližších dňoch by mali byť obe legislatívne úpravy predložené na poradu vedenia ministerstva vnútra, do konca júna na medzirezortné pripomienkovanie, začiatkom júla by mali ísť "do vlády" a vzápätí do parlamentu. Predpokladá sa, že budú schválené ešte pred koncom roku tak, aby mohli byť zohľadnené v návrhu štátneho rozpočtu na nasledujúci rok.
"Napriek tomu, že občan nesmie pocítiť problémy, s ktorými sa denne potýkame, pre našu budúcnosť sú to mimoriadne dôležité veci. Popri tom sa však dejú aj niektoré možno humorné a odľahčené udalosti. Doteraz totiž nie je rozhodnuté, či sa budeme volať požiarnici alebo hasiči. Pri vnútrorezortnom pripomienkovaní dostali prednosť hasiči a podobný názor má aj minister Pittner. Ako sa to skončí, rozhodnú poslanci národnej rady," dodal na záver Šproch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.