vláde, ani mená členov vlády, ktorých navrhujú vymeniť, však predstavitelia SDĽ neoznámili.
Podľa rozhodnutia republikového výboru chce SDĽ o rekonštrukcii dnes diskutovať najskôr v rámci súčasnej koaličnej dohody. Pripravená je však rozprávať aj o zoštíhlení vlády, ktoré by si vyžiadalo otvorenie koaličnej dohody.
"To berieme ako na druhom mieste," povedal podpredseda Ľ. Ftáčnik.
Dnes SDĽ predloží koaličným partnerom konkrétne hodnotenie plnenia programového vyhlásenia vlády. Chce v ňom upozorniť na rozpor medzi týmto materiálom a realitou. Až potom sa má začať diskusia o "zmenách a výmenách, alebo o tom, ako rozpor odstrániť".
Problémy rozdelila podľa podpredsedu Ľ. Ftáčnika do troch oblastí - oblasť ekonomická, oblasť bezpečnosti a súdnictva a oblasť nadstavbová. Sem patrí zdravotníctvo, školstvo a sociálna sféra. V týchto oblastiach chce SDĽ predložiť svoje argumenty. Už pred mesiacom síce predložila partnerom materiál zdôvodňujúci potrebu rekonštrukcie vlády, tentokrát budú jej argumenty podľa podpredsedu Ľ. Andrássyho "omnoho konkrétnejšie". Pripomenul, že koaliční partneri na pôvodný materiál neodpovedali. On sám uprednostňuje zoštíhlenie vlády, povedal však, že podľa doterajších koaličných rokovaní sa zrejme nič také nestane.
Na pretrase aj kauzy
Koalícia by sa podľa SDĽ mala zaoberať aj kauzami, ako bol protokol zo správy ciest alebo predaj akcií VSŽ. V piatok má výsledky koaličnej rady a návrhy predstavenstva, ktoré pripraví až po nej, posúdiť republikový výbor a v soboru republiková rada SDĽ.
Všetky doterajšie postoje koaličných partnerov Dzurindu, Bugára aj Hamžíka svedčia o tom, že dnes chcú tému rekonštrukcie vlády uzavrieť a Migašovu iniciatívu s konečnou platnosťou odmietnuť.
Premiér Mikuláš Dzurinda nedostal od poslaneckého klubu SDK mandát, aby rokoval o výmenách vo vláde. Zdá sa teda, že Migašova snaha meniť ministrov môže nájsť odozvu až na jeseň. Vtedy uplynie polovica funkčného obdobia vlády a predpokladá sa prehodnotenie vládneho programu.
Odstúpi predseda SDĽ?
Hlasovaním Migaša sa naplnili obavy zahraničia o nestabilite vládneho zoskupenia. Reakcia premiéra bola jednoznačná: "Môžem jasne povedať, že takéto excesy veľmi škodia Slovensku vrátane jeho ekonomiky." Pred týždňom Migaš v Papierničke sľuboval odchod z funkcie predsedu parlamentu, ak budú dôkazy o tom, že svojím hlasovaním o premiérovi ohrozil vstup do prestížneho klubu výspelých krajín OECD. V sobotu denník Nový čas zverejnil zápis z rokovania I. Mikloša a chargé d'affaires USA Douglasa Hengela. V poznámkach predstaviteľa USA je vyjadrená obava, či sa po hlasovaní predsedu parlamentu proti premiérovi podarí dokončiť reformy.
Včera na predstavenstve zástupcovia SDĽ o Hengelovom výroku podľa podpredsedu Petra Weissa nehovorili. "Dnes sme robili technickú prípravu na rokovanie koaličnej rady. Budeme o tom hovoriť."
Predseda SMK Béla Bugár uviedol, že už v Papierničke vyjadrenie Migaša o prípadnom odchode z funkcie nepovažoval za prísľub. Predseda SOP P. Hamžík SME povedal, že hodnotenie Slovenska pred vstupom do OECD má aj politický rozmer. "V prvom rade ide o plnenie ekonomických kritérii. Zahraničie nás však bude posudzovať aj podľa toho, ako si s hlasovaním časti SDĽ proti premiérovi poradíme. Prípadné odsunutie termínu vstupu do OECD zdôvodňovať len hlasovaním J. Migaša je nenáležité," podotkol Hamžík.
Rekonštrukciu vlády vníma šéf SOP ako zástupný problém."Plnenie vládneho programu a hodnotenie členov vlády bude v septembri, októbri. Potom povieme ako ďalej. V žiadnom prípade to nebudeme robiť na pozadí hlasovanie časti SDĽ," zdôraznil Hamžík.
Bugár nepristúpi na hru ľavičiarov
V priebehu dnešného dňa operatívne zasadne pred koaličnou radou Predsedníctvo SMK. Bugár pripustil zmeny vo vláde, ale len v prípade, ak sa udejú po dôslednom vyhodnotení vládneho programu. "V žiadnom prípade však nepristúpime na riešenie vnútrostratníckych napätí v SDĽ. Ak sú pravdivé tie informácie, že by mali odísť niektorí ministri za SDĽ, ktorí sú tŕňom v oku niektorého predstaviteľa ľavicových demokratov, tak na takú hru nepristúpime a neuvažujeme ani o zoštíhlení vlády. Chceme uzavrieť rekonštrukciu vlády už teraz na koaličnej rade," povedal Bugár.
Predseda SDSS Jaroslav Volf si myslí, že Migaš rozohral hru, z ktorej sa ťažko hľadá východisko.
"Rekonštrukcia neprichádza do úvahy. Ak by sme sa mali vrátiť k hodnoteniu rezortov a prípadnych zmien vo vláde, optimálny čas je na to v polčase vládnutia, teda koncom roka."
Volf na otázku, či vydrží Migaš do jesene čakať, odpovedal: "Iná alternatíva nie je. Len ak by sa SDĽ rozhodla na odchod z koalície. O tom by musel rozhodnúť zjazd."
Podľa DS záväzky neplní Koncoš
Podpredseda DS Peter Zajac hovorí, že v plnení 22 bodov, ktorých výsledky má vláda predložiť v polovici svojho funkčného obdobia do 30 septembra, je zopár bielych miest. DS preto vypracovala návrh na "obnovenie koaličnej dôvery v druhej polovici volebného obdobia", kde je jedným z bodov "zaručenie možnosti verejnej kontroly členov vlády" a na základe neplnenia priorít jednotlivých rezortov aj ich výmena. Ako príklad uviedol neplnenie záväzkov ministra pôdohospodárstva P. Koncoša o zmene dotačnej politiky v poľnohospodárstve a o prevode pôdy na obce.
"Ak to pán Koncoš nie je ochotný akceptovať, mal by odstúpiť."
Podľa Zajaca je určenie priorít dôležitým krokom, lebo všetky sľuby vládnej koalície sa do 30. septembra nedajú dodržať.
"Ide napríklad o niektoré priority týkajúce sa Vatikánskej zmluvy, integrácie Rómov do spoločnosti, zvýšenia zahraničných investícií".
Demokratická strana ale nechce túto otázku otvárať na dnešnej koaličnej rade, ale až po jej prerokovaní v klube SDK 6. júna.
Autor: sp, dam, fw
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.