brzdia naše zdravotníctvo. Ale predovšetkým to bolo volebné valné zhromaždenie, na ktorom bol opätovne do funkcie prezidenta Asociácie zvolený Ladislav Pásztor. Ešte predtým bol vo svojej funkcii potvrdený predseda regionálnej ASL SR v Prešove Dušan Lipták, ktorého náš denník požiadal o bližšie informácie z priebehu valného zhromaždenia.
Hovorilo sa aj o novom cenovom výmere, ktorý už mal platiť od 1. apríla, ale ktorý doteraz nie je podpísaný?
- Aby sme boli presní - tak do 19. mája do 18. hodiny sa o cenovom výmere nič nevedelo. Dovtedy určite nebol podpísaný. Sú tam určité lobbystické tlaky, čo sa týka výboru pediatrov. Vieme o tom, že boli prijatí prezidentom republiky, premiérom vlády, ministrom zdravotníctva. Je pozitívne, že im bolo prisľúbené navýšenia. Čo sa týka gynekológov, praktických lekárov pre dospelých a sekundárnej sféry, z najväčšou pravdepodobnosťou sa nebude nič meniť, ale je možné - a s touto alternatívou musíme počítať - že cenový výmer bude prijatý.
Uvediem príklad. Pre praktických lekárov pre dospelých bude stanovená kapitácia od 32 do 39 korún s tým, že jednotlivé poisťovne budú potom s každým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti zvlášť prerokovávať túto sumu. Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky je zásadne proti tomu vzhľadom k tomu, že nie sú medzi Asociáciou a Všeobecnou zdravotnou poisťovňou vypracované kritéria na akom základe by sa táto výška kapitácie určila. To je veľmi dôležité.
Prečo je to také dôležité?
- Ak sa teraz stanovia kritéria, že dáme 39 korún tomu lekárovi, ktorý má najnižšiu preskripciu, čiže najnižšie náklady, je treba povedať aj kde ten lekár pôsobí, akú má klientelu. Je rozdiel medzi lekárom, ktorý pôsobí na vysokoškolskom internáte, a lekárom, ktorý má 60 percent prestárlych občanov. Je rozdiel, keď treba dochádzať za pacientom do vzdialenosti 20 až 25 kilometrov, alebo byť na jednom mieste a neurobiť ani jednu návštevu. Je potrebné prihliadať aj na to, ako sú jednotlivé ambulancie prístrojovo vybavené. To znamená, že dané výkony potom musia robiť sekundári alebo nemocnica. Tieto kritéria neboli stanovené, preto sme jednoznačne boli proti tomu, aby zatiaľ bolo diferencované odmeňovanie v kapitácii.
Kto by mal tieto kritéria vypracovať?
- Tieto kritéria by malo spoločne stanoviť spoločné sedenie medzi bratislavskými centrálami Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Asociácie súkromných lekárov. Toto sedenie zatiaľ nebolo a preto sme proti rozdielnej kapitácii, aby tu nevznikol výrazný klientelizmus.
Boli snahy o zvolanie takéhoto stretnutia?
- Áno, zo strany Asociácie boli takéto snahy. Ale vzhľadom na to, že cenový výmer nie je, nemáme podklad medializovať prečo je to tak.
Na valnom zhromaždení Asociácie súkromných lekárov sa hovorilo aj o novele Zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá je platná od 1. apríla v súvislosti, že nie je možný súbeh privátnej a štátnej zdravotnej praxe u jednotlivca.
- Schválenie tejto novely neštátnymi lekármi bolo prijaté veľmi pozitívne, pretože my sme to iniciovali. Stalo sa v niekoľkých prípadoch, že kolegovia pracovali na štyroch - piatich miestach a vychádzalo im, že mali tri celkové úväzky - čo znamená, že museli pracovať 24 hodín denne. Vezmime si túto vec z praktického hľadiska. Ja som primár, zástupca primára alebo sekundár - kedy si tých pacientov budem objednávať? V hodinách štátnej činnosti, alebo svojej súkromnej? A pritom kolegovia pracujú v zariadeniach, kde všetko platí štát. Tak je to potom slušné? Tým sme chceli akurát urobiť čistku medzi sebou. My sme nezasiahli do iných radov.
Predpokladá sa, že viacerí odborníci sa zrieknu súkromnej činnosti a vrátia sa do štátneho sektora. Je to pre nich výhodnejšie?
- Samozrejme, že áno. Pretože žiadne iné povinnosti okrem medicíny nebudú mať. Všetko im musí zabezpečiť štát. Ale to sa vrátia tí, ktorí robili tak, ako som už uviedol, že tú smotanu si potom zobrali na súkromnej ambulancii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.