30-percentné straty úrody. Taký je výsledok analýzy krízového štábu ministerstva pôdohospodárstva. Situáciu výrazne nezmenil ani piatkový dážď. Podľa odborníkov zo štábu je to jedna z najhorších sezón za posledných desať rokov. Obdobná situácia bola aj v rokoch 1975 a 1983.
"Časť úrody sa ešte dá zachrániť. Ale ľudovo povedané, sme závislí na daždi. Ak naprší, škody budú menšie. Ale ak nie, môžeme očakávať ešte menšiu úrodu," povedal generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva, potravinárstva a obchodu ministerstva Vincent Biroš. Podľa neho by muselo napršať ešte 15 až 30 milimetrov zrážok, aby sa v pôde aspoň čiastočne vyrovnal deficit vody, ktorý trvá od začiatku mája.
"Jediné, čo sme mohli robiť, bolo zavlažovanie. Výsledky za minulý týždeň však ukázali, že 29-tisíc kilometrov zavlažovacích zariadení, ktoré dokážu zásobiť vodou 315-tisíc hektárov pôdy, neboli využité ani na päť percent," povedal Biroš.
Dôvod? Poľnohospodári tvrdia, že dotácie na závlahy poskytované do výšky 70 percent nákladov sú nedostatočné. Zlý technický stav neumožňuje využívať veľa závlahových systémov, ktoré sú nefunkčné a rozkradnuté.
"Musím priznať, že systémy na zavlažovanie sú prestarnuté a na nové ministerstvo peniaze nemá. To však nie je výhovorka pre niektoré podniky ignorovať závlahy a spoliehať sa len na dážď, zatiaľ čo im pred očami vysychá úroda," povedal generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Dušan Palko.
V týchto dňoch dostávajú podniky dotazník, v ktorom musia odpovedať na to, ako využívali zavlažovacie zariadenia. Najdôležitejší bude bod, v ktorom musia uviesť dôvod, prečo závlahy nevyužili, ak ich mali k dispozícii. Minister sa totiž rozhodol zrušiť dotácie každému podniku, ktorý bezdôvodne nepoužil zavlažovacie zariadenie.
Autor: Vladimíra Majtánová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.