odovzdanie symbolickej zlatej tehličky sa premenilo vo vládnej Strakovej akadémii na slovnú klauniádu predsedov vlád. Okázalo tak dali najavo, že československé vzťahy sú v tejto chvíli od rozdelenia spoločného štátu na najlepšej úrovni.
Dzurinda dokonca neváhal vyhlásiť, že vyriešenie československých dlhov je dobrým signálom pred dnešnými koaličnými rozhovormi o rekonštrukcii vlády. "Úspešné zvládnutie vzájomných problémov z minulosti by malo byť povzbudením aj pre vládnu koalíciu, aby pokračovala v tomto trende. Pôjdem na rokovania s úsilím, aby sme uzavreli minulosť, aby sme sa v koalícii vnútorne upokojili," povedal slovenský premiér.
12,4 kilogramu vážiacu zlatú tehličku na modrom saténe, ktorá sa stala symbolom vyrovnania vzťahov, strážil usmiaty český minister kultúry Pavel Dostál. Ešte pred jej odovzdaním do Dzurindových rúk Zeman povedal, že sa s Dzurindom zaviazali obaja uhradiť po 150 korún, pretože zlato stráca každým dotykom zo svojej hmotnosti. Český premiér potom len s problémami zdvihol tehličku, ktorej cena podľa neho predstavuje štyri milióny korún, zo šmykľavého saténu a podal ju do rúk slovenskému kolegovi. Ten ju radšej hneď posunul guvernérovi Národnej banky Slovenska Marianovi Juskovi. Problém s odovzdaním 4,1 tony zlata a Slovenskom nikdy neuznanej pohľadávky 25,8 miliardy korún z delenia bývalej ústrednej banky sa v tom momente stal definitívne minulosťou. Potvrdil to aj Zeman, ktorý supernulové riešenie 25,8-miliardovej pohľadávky obhájil konštatovaním, že pohľadávka je len vtedy pohľadávkou, ak ju uznajú obe strany. Doriešenie tiahlych vyše sedem rokov starých sporov ukončila garnitúra politikov, ktorí boli pri rozdeľovaní ČSFR len štatistami.
Dobre naladení premiéri sa ďalej predháňali v bonmotoch.
"Slováci budú vždy siahať po zlate," povedal Dzurinda v narážke na česko-slovenské hokejové finále v Petrohrade. Na ceste do Ruska veril v zlaté medaily, ktoré vnímal ako úroky za zlato zadržiavané v Prahe. Zeman potmehúdsky zakontroval: "V roku 2003 bude hokejový šampionát v Prahe a mali by ste si odniesť striebro. Je to vzácny kov."
Dzurinda vidí vo vrátení zlata okrem toho, že bude súčasťou slovenských rezerv a posilní to slovenské devízové rezervy, aj značný politický kapitál: "Vrátenie zlata je súčasťou nášho sebavedomia, ktoré je veľmi dôležité na to, aby Slovensko bez fanfár napredovalo."
Fyzicky sa 4,1 tony zlata ocitlo na Slovensku už 17. mája. Náklad sa zmestil do jedného veľkého nákladného auta. Celá akcia prebehla z bezpečnostných dôvodov potichu. Zlatá tehla, ktorú dostal Dzurinda, sa tak včera na chvíľu vrátila do Prahy už z Bratislavy, odkiaľ ju priviezol v kufri Marian Jusko. Žmurknutie Mikuláša Dzurindu a otázka "Máš?" pri zvítaní s Juskom tak dostala jasnú pointu.
Predsedovia vlád v sprievode ministrov včera uzavreli prvý deň dvojdňovej návštevy, ktorý nazvali "minulosť". Už pred dnešnými rokovaniami nazvanými "deň budúcnosť" naznačili, ktoré témy budú zamestnávať v najbližšom čase ich administratívu. Novou úlohou, ktorú si vytýčili, je vyriešiť do roka a do dňa situáciu na česko - slovenských hraniciach. Obyvatelia na oboch stranách hranice majú pocity, že toto miesto bude vzdušnejšie a zjednoduší sa aj výmena tovaru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.