jedným z jeho pilierov. Gazdovské mlieko, s ktorým sa stretávame v nejednej predajni potravín, pochádza práve z jeho mliekárne v Lade. V tej museli výrobu mlieka znížiť. Zatiaľ čo ešte nedávno tam spracovali okolo 5 000 a cez piatky až 6 000 litrov mlieka denne a v súčasnosti iba asi 3 500 litrov mlieka denne. "Odkedy padla Košická mliekáreň, je náš región najlepšie zásobovaný mliekom a mliečnymi výrobkami," rozhovoril sa pre náš denník hlavný zootechnik PD Kapušany pri Prešove a vedúci mliekárne v Lade Jozef Palša. "V predajniach potravín v našom regióne nájdete aj 18 druhov mlieka z mliekárni z celého Slovenska."
Pritom aj teraz v kapušianskom družstve denne vyprodukujú 7 900 až 8 000 litrov mlieka. Jeho prebytok odvážajú do väčších mliekárni. "Takéto zásobovanie mliekom a mliečnymi výrobkami pre región je dobré, ale pre výrobcu mlieka z tohoto regiónu je to nevýhoda," dodal Palša. Kapušianski mliekári boli nútení ustúpiť zo svojej pozície aj preto, že stále pociťujú rozdiel v prístupe k rôznym dodávateľom mlieka zo strany obchodníkov, ktorí mnohokrát dávajú radšej prednosť veľkým mliekárňam.
Nevýhodou kapušianskych azda bude to, že mlieko balia do fóliových pol litrových a litrových vrecušiek, zatiaľ čo väčšie mliekárne mlieko dodávajú v tetrapackových krabičkách. Kapušianske mlieko je určené pre dennú spotrebu, zatiaľ čo mlieko od konkurenčných mliekárni je trvanlivého druhu. "Nám sa bežne stáva, že na to doplácame," posťažoval sa Palša. "Do predajní sa mlieko v tetrapackovom balení vozí zo vzdialenejších mliekárni jeden až dvakrát do týždňa. A keď sa sem vozí, tak sa musí objednať určité množstvo. A keď nie je všetko dopredané a obchodníkovi o dva dni majú doviezť ďalšie, tak koho odhlási? Nás s našim mliekom pre dennú spotrebu. To sa nám bežne stáva. Samozrejme, pre obchodníkov sú dôležitejšie koruny vo vrecku, pretože keď mlieko objednajú a zaplatia, tak ho chcú aj predať."
Obchodníkov asi viac zaujímajú zisky ako to, čo predávajú. Veď ku koncu spotrebnej lehoty mlieko stráca až 50 percent minerálnych látok. "Mlieko pri vysokotepelnom spracovaní - to je v podstate mŕtve mlieko, ktoré nemá žiadne mikroorganizmy a kvasinky," dôvodil Palša. "Čím dlhšie mlieko v tetrapacku je, tým skôr sa stáva, že pijete a zaplatíte za vodu, ktorá nič neobsahuje."
Jedným z dôvodov, pre ktorý v PD Kapušany pri Prešove museli znížiť množstvo vyrábaného mlieka, je jeho vysoká cena.
"Nechápem politiku štátu, ktorý nie aby dal finančné prostriedky výrobcovi na to, aby sa znížili výrobné náklady a cena aby išla dole, aby určil pravidlá aj obchodníkom, pretože oni tiež nemohli dať dole ceny, pretože sa robila privatizácia a obchody a musel splácať bankám 24 až 25-percentné úvery, ale dáva dotácie na vývoz suroviny na výrobu syra," vyjadril svoje sklamanie J. Palša. "Čo keby štát radšej dal tie peniaze výrobcovi za určitých jasne stanovených pravidiel, aby cena mlieka išla nižšie? Veď pokles v spotrebe mlieka mliečnych výrobkov je kvôli tomu, že jeho cena je abnormálne vysoká."
Aj PD Kapušany zvýšili cenu svojho mlieka. Pritom ich farma a mliekáreň v Lade nie je bohvieako zisková. V minulom roku priniesla družstvu iba okolo 100 000 Sk. "Stačí zopár odberateľov, ktorí nezaplatia za mlieko, a sme v mínuse," konštatoval Palša.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.