dostala bez prijímacích skúšok, ďalšia časť po ich absolvovaní, či na odvolanie. Tak, ako tomu bolo aj po iné roky. Lenže...
"Na prijímačkách boli zvolené iné kritériá. Doteraz vždy bolo tak, a tak to odporúča aj odbor školstva okresného úradu, že pri prijímacích skúškach na gymnázium sa berie desiatimi percentami prospech na základnej škole a po štyridsaťpäť percent tvoria výsledky písomných skúšok z matematiky a zo slovenčiny. Na tohoročných prijímacích skúškach sa to však delilo na tretiny.
To by však nevadilo, na to má riaditeľ právo. Prekáža mi, že pravidlá sa začali meniť počas hry, na pedagogickej rade to nebolo povedané," uviedol šéf odborov GK2 Slavomír Hrinko, ktorý označil prijímacie skúšky na horné gymnázium za profesionálne nezvládnuté.
"Nie je to pravda," uviedla riaditeľka GK2 Elvíra Abrahámová, ktorá vystriedala Slavomíra Hrinka začiatkom tohto školského roku na riaditeľskej stoličke, na ktorej sedel vyše deväť rokov. O okolnostiach tejto výmeny sme už v našom denníku písali.
"On sa nevie zmieriť s tou stoličkou, myslí si, že sa narodil, aby bol riaditeľom," lakonicky podotkla riaditeľka Elvíra Abrahámová. "Vyhlášku sme neporušili," skonštatovala ďalej a dodala, že pedagogickou radou boli kritériá na prijímacie skúšky schválené, čo je podložené zápisnicou. Rozdeliť pri prijímačkách prospech zo ZŠ a skúšky zo slovenčiny a matematiky rovnomerne bol podľa jej slov zámer.
"Bez prijímačiek bolo prijatých necelých 52 percent žiakov, pričom vyhláška umožňuje dovoľuje prijať až sedemdesiat percent. O školu je veľký záujem. Dosahuje v olympiádach a rôznych súťažiach dobré výsledky, naši absolventi sú úspešní aj v počte prijatí na vysoké školy. Preto sme postavili latku vysoko, na to, aby uchádzať vyhovel musel spraviť skúšky z matematiky i zo slovenského jazyka minimálne na päťdesiat percent. Preto sme zohľadňovali aj prospech zo základnej školy," povedala riaditeľka horného gymnázia a dodala, že na škole je konkurencia dobrých učiteľov a tlak žiakov na zlepšovanie kvality. "Dobrú školu robia dobrí žiaci, obetaví učitelia a aj vedenie, ktoré sa snaží vytvárať podmienky v rámci možností," dodala.
Podľa informácií Slavomíra Hrinka však kritériá, ktoré boli určené na prijímacie skúšky, poškodili niekoľkých žiakov, ktorí vyhoveli, ale skončili pod čiarou. Konkrétne tých, ktorí napísali dobre písomku z matematiky i slovenčiny, ale dostali málo bodov za prospech na ZŠ. Podľa kritérií, ktoré uviedol S. Hrinko, mali skončiť nad čiarou, a teda byť automaticky prijatí. Rozdiel v poradí podľa školských výsledkov a výsledkov pripravených na základe kritérií, ktoré uviedol Hrinko, činil v dvoch prípadoch 42, respektíve 62 miest.
"Tí žiaci, ktorí dobre spravili písomnú skúšku, boli prijatí na odvolanie," skonštatovala Elvíra Abrahámová a dodala: "Takéto tvrdenia pána Hrinka pokladám za zavádzajúce, účelovo vykonštruované, ktoré majú slúžiť jedinému cieľu - za každú cenu zdiskreditovať vedenie školy."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.