spomenula ďalšia. "Kedysi som ešte dávala neveste pre vnúčatá nejaké korunky, teraz to už jednoducho nejde," doplnila mozaiku postrehov na včerajšom stretnutí Jednoty dôchodcov Slovenska v Tatranskej Štrbe tretia z účastníčok. Sumarizácia pohľadov na súčasnú sociálnu situáciu ľudí v dôchodcovskom veku nebola samoúčelná. Cieľom bolo oboznámenie s ňou ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Petra Magvašiho (na obr.), ako aj štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Mariána Kováčika.
Minister Magvaši na stretnutie s dôchodcami ohúril najmä analýzou situácie sociálne najzraniteľnejších skupín dôchodcov. "Vieme, že musíme klásť dôraz najmä na tých, čo žijú osamelo. Liberalizácia štátom regulovaných cien spôsobila, že práve oni sú týmto fenoménom najviac postihnutí, pričom najväčšie problémy im robí nárast výdavkov na bývanie," povedal a dodal, že na Slovensku v súčasnosti žije osamelo nad 230 tisíc dôchodcov, z ktorých až 38 percent prežíva pod hranicou životného minima. V osamelých dôchodcovských zväzkov žije ešte o 100 tisíc takýchto osôb viac, pričom 16 percent z nich má príjmy nižšie, ako je hranica životného minima.
Za jeden zo spôsobov ako pomôcť našim dôchodcom, označil valorizáciu dôchodkov. Minister uviedol, že zákonom stanovené podmienky na to boli splnené. Otázna je len výška nárastu výplat.
"Vláda zohľadňujúca východiská štátneho rozpočtu na rok 2001 navrhla zvýšenie dôchodkov o 4 až 7 percent. Ja však toto riešenie považujem za odsúdenie väčšiny dôchodcov na chudobu! Myslím si, že zvýšenie by malo byť minimálne o 10 až 12 percent. To ale bude závisieť predovšetkým od ochoty vládnej koalície. Tá totiž bude musieť zohľadniť 19,4-percentný medziročný nárast nákladov na živobytie, ako aj skutočnosť, že táto skupina obyvateľstva nemá iné možnosti príjmov," povedal Peter Magvaši.
My sme sa tiež zaujímali, odkiaľ zoberie štát peniaze na zvýšenie dôchodkov, prirodzene ak tento krok odobria poslanci národnej rady. Minister spomenul štyri možnosti. Možné to bude len na úkor zvýšeného deficitu štátneho rozpočtu alebo zvýšením odvodov do Sociálnej poisťovne. To však zase bude možné len na úkor iných občanov, platiteľov poistného. Treťou možnosťou je postupné predlžovanie produktívneho veku, každý nasledujúci rok o tri mesiace. Na záver ešte minister spomenul finančné zdroje pochádzajúce z privatizácie štátnych podnikov. "V každom prípade však za najschodnejšie riešenie považujem naštartovanie ekonomiky štátu. Veď zníženie nezamestnanosti o jediné percento prinesie ročne do štátnej kasy okolo 700 miliónov korún. Oneskorenie odchodu do dôchodku o kvartál znamená úsporu ďalších 600 miliónov," uviedol minister.
Ak by sa však dôchodky valorizovali o ním navrhovaných 10 až 12 percent, vyžadovalo by si to podľa jeho informácie až 5,3 miliardy korún ročne. Z ktorého z uvedených finančných zdrojov by pochádzal potrebný štvormiliardový zvyšok, to nám už bližšie nešpecifikoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.