ktoré nám bežali temer pod nosom v priamom prenose, je údajne už dnes totálne obmenená vlastnícka štruktúra firmy. Štát dostal pod svoj vplyv - údajne - temer všetko, na čo sa dalo siahnuť. S výnimkou akcií "rezešovských". Zo Šaňa s Julom vláda urobila - s miernou nadsádzkou - "drobných akcionárov".
Na valnej hromade, podľa Eichlera najvýznamnejšej v celej histórii VSŽ, pôjde teraz o to, či nová akcionárska väčšina schváli marcové memorandum medzi U.S. Steel a vládou o majetkovom vstupe tejto americkej spoločnosti. Dôležité upozornenie - nebude sa schvaľovať samotný kontrakt, ktorý bude ešte záležitosťou ďalších rokovaní, ale iba akýsi dobrý úmysel a súhlas oboch partnerov kontrakt uzavrieť. O tom je memorandum, vrátane "smerných" čísiel v dolárovej mene o sume investícií, dlhovej službe voči štátu a "cash" platbe. I po pozitívnom hlasovaní zajtra je teda ešte teoreticky možné, že napokon US Steel v Košiciach neuvidíme.
To je teória, ak je ale výklad majetkových pohybov korektný, vláda už polovicu svojho "železiarenského" programu i tak splnila; zbavila VSŽ vplyvu "rezešovcov". Spôsoby, ktoré k vyháňaniu diabla použila, však majú ku korektnosti pekelne ďaleko. V štandardných pomeroch sa nepredávajú firmy s nedoriešenými právnymi vzťahmi smerom k niekoľkým balíkom akicí. Spôsob "privatizácie" VSŽ v mečiarovskej ére stavia tieto operácie do morálne znesiteľnejšieho svetla.
Ani najmatnejšie svetlo už ale neznesú transakcie, ktorými skupoval štát majetkové podiely vo VSŽ. Doslova neuveriteľná je diskoordinácia, keď poverená dispečerka Machová nemala tušenia o kšeftoch, ktoré rozpútal Transpetrol z rezortu ministerstva hospodárstva. Jednoducho nemá ospravedlnenie, ak na ceste akcií od pološtátnej banky k štátnemu monopolu sa nabalia dve súkromné firmy, z toho jedna už dávnejšie podozrievaná zo zvýhodňovania v iných kauzách. Nech už je koalícia politicky tam, kde je, tu by sa mala vyvodzovať osobná zodpovednosť. Schmögnerová sama priznáva, že provízií sa vyplatilo viac, než sa muselo. Absolútne záhadné zostane (pokiaľ niekto nezačne "spievať") prečo bolo dôležité vytrúbiť záujem o ďalšie akcie do celého sveta. A vôbec, ak bolo jasné, že do Memoranda sa pôjde, prečo sa nedalo začať s nákupmi dávno a nečakať na to, až sa vyšrubuje cena akcie kdesi na štvornásobok.
Navýsosť zaujímavé je účinkovanie konkurenčného ISPAT-u v týchto dostihoch. Ak má indická firma taký eminentný záujem o VSŽ, prečo neskupuje sama akcie? Keby zainvestovala toľko, čo za posledné tri týždne štát, a dala sa dokopy s "rezešovskou" partiou, US Steel by nepomohol ani Clinton. A prečo nezačali takto finišovať v zime, či pred rokom, v každom prípade pred podpisom Memoranda? Špekulácií, čo vlastne Indi sledujú, je hneď niekoľko, pokiaľ niet viac informácií, nemá zmysel ich rozvádzať.
Tristnou kapitolou je audiencia, ktorú im udelil prezident Schuster. Ten, čo kedysi vstup US Steel podporoval, ale po niekoľkých stretnutiach s "rezešovcami" ho zachvátili pochybnosti. Maximálne zaujímavé sú výstupy z tohto mítingu. Bilek po ňom informoval, že "ISPAT predložil porovnanie svojej ponuky s U.S. Steelom". Počerný vedúci výpravy však na chodbe vzápätí na ktorýsi mikrofón povedal, že "my poznáme ponuku US Steel iba z tlače". Nuž, možné je aj to, že porovnávali vlastné návrhy s tým, čo ráno čítali pri káve...
Samozrejme, verejne sú obe ponuky známe, a preto aj úplne legitímne úvahy, či by ISPAT nebol lepší. Tu je treba priklincovať jedno: Všetky laické porovnávania dolárových súm, garancií zamestnanosti a iných vkladov sú absolútne irelevantné, keďže na "zasvätené" súdy sú tieto informácie absolútne nedostatočné. Isté je iba jedno: VSŽ potrebujú kvalifikovaného investora s kapitálom a know-how, pričom strategickým plusom US Steel je jeho protežovanie vládou USA. To je totiž potenciál, ktorý sa nedá v dolároch vyjadriť. Angažmán tejto firmy v Košiciach môže byť napríklad jazýčkom na váhach pri budúcom rozhodovaní, či Slovensko pozvú alebo nie do NATO. Z čoho pozerajú také budúce výnosy, že dlhodobo vyvážia i taký variant, že by Dzurinda predal VSŽ za korunu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.