družstva do zostavy vlastných vojsk, ktoré sa začalo v pondelok, zomrel na podchladenie a vyčerpanie poslucháč 3. ročníka Vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši J. S.
"Našla ho šesťčlenná zabezpečovacia skupina. Jeden z vojakov zabezpečovacej skupiny odišiel na najbližšie stanovište horskej služby, ostatní nevládneho študenta v oblasti Široká dolina zabalili do spacákov, snažili sa ho zohrievať a kontrolovali mu tep. Približne o štvrtej ráno však J. S. prestal dýchať. Vojaci zo zabezpečovacej skupiny sú v čiastočnom šoku, venuje sa im psychológ a kňaz. Prípad je v štádiu vyšetrovania," povedal tlačový hovorca ministerstva obrany Pavol Vitko.
V noci z pondelka na utorok sa 26 slovenských a 19 zahraničných účastníkov cvičenia presúvalo pohorím Nízkych Tatier, pričom museli prejsť cez Ďumbier smerom na Lešť. Ako nám povedal Michal Wenger z Horskej služby Jasná, účastníkov cvičenia zrejme prekvapila náhla zmena počasia. V okolí Ďumbiera bol ostrý vietor s rýchlosťou sto kilometrov za hodinu a celé okolie bolo v hustej hmle.
Členovia horskej služby už o tretej nadránom vyhlásili pátraciu akciu po inom účastníkovi vojenského cvičenia, vyčerpanom členovi poľského družstva. Našli ho v bezvedomí, podarilo sa im ho však oživiť a momentálne leží v nemocnici v Brezne. Horská služba pátrala aj po dvoch Francúzoch, ktorých sa podarilo nájsť približne o 10. hodine. Tých však nebolo treba hospitalizovať.
Vojenské cvičenie po tragickej udalosti okamžite ukončili. Jeho cieľom bolo overiť odborné poznatky a jazykové schopnosti, zdokonaliť sa v praktickom plnení úloh pri psychickej a fyzickej záťaži, získať skúsenosti z podobných výcvikov v zahraničných vojenských akadémiách. Cvičenie pôvodne pozostávalo zo 130-kilometrového pochodu cez Nízke Tatry s cieľom vo vojenskom výcvikovom stredisku Lešť. Počas prechodu mali účastníci cvičenia plniť viacero úloh, ako je napríklad špeciálna streľba či zlaňovanie určených úsekov. Na cvičení sa okrem slovenských študentov zúčastňovali ich kolegovia z Česka, Grécka, Francúzska, Poľska a Rakúska. Spoluorganizátorom bola Vojenská akadémia v Liptovskom Mikuláši.
Autor: Ján Szabó
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.