spoločnosti, bude prelomovým v takmer 41-ročnej histórii firmy. Podľa súčasnej akcionárskej štruktúry disponujú spoločnosti a fondy blízke štátu (Transpetrol, FNM, Reštitučný investičný fond, Slovenská poisťovňa) zhruba 29 percentami všetkých akcií VSŽ. Okrem toho by v súlade so záujmami štátu mali hlasovať aj zástupcovia rakúskej Bank Austria, ktorá po nedávnych prevodoch disponuje 23,19-percentným klientskym balíkom akcií VSŽ. Kladné hlasovanie ohľadom vstupu tejto americkej spoločnosti by sa tak teoreticky dalo očakávať od nadpolovičnej väčšiny, minimálne 52% všetkých akcionárov železiarní. Aj po pravdepodobnom schválení tejto transakcie však VSŽ čaká ešte mnoho komplikovanej práce, ktorá podľa prezidenta Gabriela Eichlera môže trvať aj niekoľko mesiacov. Podrobne sa musí prepracovať väčšina právnych dokumentov, a taktiež sa musí počkať na stanovisko zhruba 40 veriteľských bánk, ktoré sa k potenciálnemu prevzatiu zatiaľ formálne nevyjadrili. VSŽ sú totiž aj napriek pozitívnym trendom v hospodárení stále v kríze. Zatiaľ je ťažké odhadnúť časový horizont jej skončenia, no všetko by malo byť jasnejšie po reštrukturalizácii dlhov. Navyše do zajtrajšieho valného zhromaždenia sa určite neuzavrú ani rokovania so štátnymi inštitúciami o vyrovnaní niekoľkomiliardových daňových pozdlžností.
US Steel je všade vo svete považovaný z hľadiska investícií za veľmi konzervatívnu spoločnosť, pričom jej vstup do VSŽ je vôbec prvou zahraničnou investíciou po 20 rokoch (od podpísania memoranda o porozumení stúpla cena akcií US Steelu na burze o 4 doláre na súčasných 27 - pozn. red.). To potešilo aj G. Eichlera, ktorý prízvukoval, že ak sa takáto firma rozhodne investovať na našej rodnej hrude, znamená to podľa neho stabilitu v hospodárskej a politickej oblasti, čo môže mať priaznivý vplyv aj na ďalších zahraničných investorov. Budúcnosť svetového hutníctva je podľa Eichlerových slov vo výrobe pozinkovaných a pocínovaných plechov a aj preto vyslovil spokojnosť s tým, že Američania budú prednostne investovať do pocínovne a pozinkovne.
V otázke ďalšieho "pytača" o železiarne, medzinárodného koncernu Ispat, síce Eichler akceptuje ich ponuku, ale domnieva sa, že pre VSŽ bude omnoho výhodnejšie strategické spojenectvo s US Steel. Ponuky oboch spoločností vraj boli finančne takmer totožné a rozdiely sa našli len pri niektorých detailoch. Rozhodujúcim kritériom pri výbere investora pritom nebola ani tak cena, keďže v tomto prípade išlo o "komplexnú záležitosť". Pre manažérov Ispatu by totiž železiarne boli len jednou z mnohých zahraničných akvizícií. "Všetci dobre vieme, že Ispat rástol v uplynulých rokoch predovšetkým cez skupovanie podnikov v zahraničí. Okrem toho táto spoločnosť nemá na rozdiel od US Steel rating investičného stupňa. Je to dôležité kvôli tomu, že mnoho investičných spoločností nemôže investovať do podnikov, ktoré nedisponujú týmto ratingom," myslí si prezident železiarní, podľa ktorého sa tak VSŽ prostredníctvom US Steelu ľahšie dostanú k bankovým úverom.
Gabriel Eichler takisto vyslovil uznanie nad počínaním spoločnosti Penta Group, ktorá od podpisu memoranda špekulatívne skupovala akcie s cieľom ich neskoršieho predaja za vyššiu cenu. To sa im v uplynulých dňoch napokon aj podarilo, na čo prezident VSŽ reagoval slovami: "Sú to šikovní chlapci. Keby som nemal morálne zábrany a neriadil sa americkým štýlom podnikania, urobil by som asi to isté, čo oni. Vlastne, každý z nás, čo sme tu, to mohol urobiť. Nikto na to ale nemal odvahu..."
Ako dodal prezident konzultačnej a poradenskej spoločnosti UEC John H. Goodish, v súčasnosti naplno prebiehajú práce na predinvestičnom audite, ktorý by za priaznivých okolností mohol byť dokončený ešte pred prázdninami. Hoci je John H. Goodish zatiaľ spokojný s prácou súčasného manažmentu VSŽ, jedným dychom dodáva, že do železiarní chcú priniesť svoje marketingové metódy, čo spolu s vlastnými metódami nákupu a predaja považujú za kľúčové oblasti vo svojej činnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.