100-percentného podniku, vstupovať zahraničné spoločnosti, čím dôjde k privatizácii Slovenských telekomunikácií (ST). Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Jozef Macejko aj napriek viacerým kontraverzným odozvám považuje prijatý zákon za veľmi kvalitný a pochvaľuje si, že je kompatibilný aj s podobnými normami v štátoch EÚ. "Môžem ho hodnotiť ako jeden z najliberálnejších zákonov v celej Európe. Bol veľmi dlho pripomienkovaný a už minulý rok v jeseni naň prebehlo medzirezortné pripomienkové konanie. Zákon bol dvakrát predmetom rokovania legislatívnej rady vlády. Aj keď sa v NR SR schválil v zrýchlenom konaní, musím povedať, že bol veľmi dobre pripravený."
Podľa neho chce vláda najneskôr koncom leta ukončiť privatizáciu 51 percent akcií ST. O získanie tohto "zlatého vajca" našej ekonomiky sa uchádza trio spoločností ako holandská KPN, rakúska Telekom Austria a nemecký Deutsche Telekom. V súčasnosti sa vyhodnocujú ich ponuky, pričom najneskôr do konca júna by medzirezortná komisia mala schváliť kúpno-predajnú a akcionársku zmluvu s novým vlastníkom ST. "Keby sme telekomunikácie sprivatizovali už pred niekoľkými rokmi, mohli dnes byť omnoho ďalej. ST potrebujú veľké finančné prostriedky na investície, aby sa mohli aspoň priblížiť na úroveň podobných podnikov v okolitých krajinách. Zahraničný partner môže priniesť investičné prostriedky, ktoré sú na to potrebné. Okrem toho si privatizáciou výrazne pomôžeme. Ak už nie nášmu rozpočtu, aspoň splácaniu starších záväzkov a dlhov. Privatizácia je svetový trend a my sa mu budeme musieť prispôsobiť," uviedol J. Macejko.
Ten zároveň odmietol hlasy, ktoré sa ozývajú z viacerých domácich a zahraničných kruhov, že pomalý postup privatizácie ST ohrozuje naše integračné vzťahy o vstup do OECD. "V ekonomickej transformácii je Slovensko dobre naštartované. Skôr si myslím, že náš vstup do OECD brzdia niektoré politické sily u nás...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.