Nemocnica presťahuje niektoré oddelenia
Prešov - Skoro rok trvá snaha ministerstva zdravotníctva o reštrukturalizáciu lôžok v zdravotníckych zariadeniach, ktorá koncom februára vyústila do rozhodnutia ministra zdravotníctva zrušiť v Prešovskom kraji okolo 300 lôžok a pretransformovať približne 70 lôžok. Tento krok bol vyvolaný nedostatkom finančných prostriedkov v našom zdravotníctve. Najväčšou nemocnicou v Prešovskom kraji je Nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove. Jej riaditeľa Jána Sidora sme opýtal na priebeh reštrukturalizácie v tejto nemocnici.
- O reštrukturalizácii v zdravotníctve sa začalo hovoriť v septembri minulého roku, v decembri prebehol audit a koncom februára už sme dostali rozhodnutie ministra zdravotníctva o celkovom znížení počtu lôžok v našej nemocnici o 87.
Celkove naša nemocnica dostala v tomto ohľade päť úloh. S niektorými sme sa už vysporiadali, niektoré plníme priebežne. Komisia, ktorá vykonávala audit, nám vyčítala najmä skutočnosť, že máme príliš veľa prevádzok mimo nemocničného areálu, čo predražuje činnosť nemocnice. Týkalo sa to hlavne denného detského stacionára, ktorý sme museli zrušiť. Sme radi, že mesto Prešov našlo možnosti a prevzalo na svoje plecia jeho prevádzkovanie.
Prednedávnom ste opäť organizačne rozdelili gynekologicko - pôrodnícke oddelenie, ktoré ste 15. apríla zlúčili do jedného. Nedôjde k zmenám aj v iných reštrukturalizačných rozhodnutiach?
- Dôjsť môže k všetkému, pretože z ministerstvom zdravotníctva máme dohodu, že po troch mesiacoch, teda k 30. júnu, vyhodnotíme súčasný stav a vykonáme korektúry. Podotýkam, že nedôjde k zmenám v počte lôžok. Tých 87 zrušených lôžok je konečný stav. Ale už teraz zhruba vieme, na ktorých oddeleniach by sme potrebovali viac lôžok a spolu s primármi ďalších oddelení určíme, z ktorých oddelení ich presunieme.
Popritom do rekonštruovaných priestorov v areáli nemocnice zabezpečujeme presun telovýchovného lekárstva, detského oddelenia a pľúcneho oddelenia z objektu na Reimanovej ulici. Všetko sa to udeje v priebehu niekoľkých mesiacov s výnimkou detského oddelenia, ktoré sa však do nových priestorov presťahuje na začiatku budúceho roka.
Organizačné zmeny v zdravotníctve sa dejú z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov na zabezpečenie jeho chodu v súčasnej podobe. Ako hodnotíte ekonomickú situáciu v prešovskej nemocnici?
- Už druhý rok pracujeme s prospektívnym rozpočtom. To znamená, že zdravotné poisťovne preplácajú iba výkony do určitej finančnej čiastky, ktorá je stanovená vopred. Spôsobuje to nemalé problémy nám aj dodávateľským firmám, ktoré si musia zvyknúť, že nedostávajú toľko, čo v minulosti. Ak by sme mali porovnať naše náklady a maximálnu cenu, stanovenú ministerstvom zdravotníctva pre našu nemocnicu, potom by sme boli na tom dobre. Mesačné náklady na chod nemocnice máme okolo 68 miliónov korún a maximálna cena je stanovená na vyše 69 miliónov korún.
Lenže rozpísaný mesačný prospektívny rozpočet máme vo výške 55 miliónov korún, čo je iba 80 percent z našich nákladov. Častokrát si preto pripadáme ako žongléri. Darmo, že v minulom roku sme náklady v porovnaní s rokom 1998 znížili o 15 až 18 percent. Celkové dlhy nemocnice siahajú k 400 miliónom korún a každý mesiac narastajú o niekoľko miliónov. Neplatíme odvody do štátnych fondov a čiastočne aj za odber energie. Zatiaľ nám to štátne inštitúcie tolerujú. Pritom sme na tom aj tak lepšie, ako doslova všetky nemocnice v Bratislave či Banskej Bystrici, ktoré už teraz majú prospektívny rozpočet rozpísaný vo výške maximálnej ceny, ale náklady na ich prevádzku sú oveľa vyššie.
Nepomohlo by v tejto zložitej ekonomickej situácii zbaviť sa nepotrebného majetku?
- Nie je to také jednoduché. Spravujeme napríklad nedokončený objekt stomatologickej chirurgie na sídlisku III. v Prešove a objekt na Reimanovej ulici. V poslednom čase sme mali troch či štyroch záujemcov o objekt stomatologickej chirurgie. Posledný záujemca z Izraela nám nedávno oznámil, že tento objekt je preňho priveľký. Cena tohto objektu, stanovená znalcom, je 37 miliónov korún, lenže pre podnikateľský subjekt je v tomto prípade stanovená stopercentná prirážka. Ak by záujemca chcel dokončiť tento objekt na stanovený účel, potom by potreboval zainvestovať ešte 20 miliónov korún. Prestavba objektu na iné účely by bola ešte drahšia. Takže momentálne ďalších záujemcov o kúpu tohto objektu nemáme.
O objekt na Reimanovej ulici zasa javí záujem Regionálne poradenské a informačné centrum, ktoré pre zriadenie svojich služieb požiadalo o finančné prostriedky z programu Európskej únie Phare.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.