prostredia Okresného úradu v Rožňave k prípadu nepovoleného testovania pretekárskych pneumatík pre rely automobily na zamrznutej hladine vodnej nádrže Palcmanská Maša, ktorá leží priamo na území NP.
"Správny orgán rozhodol o odložení veci. Odôvodňuje to tým, že Obvodné oddelenie Policajného zboru v Dobšinej nezistilo osoby, občanov Slovenskej republiky, ktoré by sa dopustili priestupku. Nebolo údajne dokázané ani organizovanie akcie zo strany Automotoklubu Gemer v Dobšinej. V stanovisku sa píše, že 'odložením veci správny orgán nezačne konanie o priestupku, pretože pred jeho začatím sa zistili prekážky znemožňujúce konanie ukončiť rozhodnutím vo veci'. Tým je celý prípad závažného porušenia zákona o ochrane prírody pravdepodobne navždy uzavretý," hovorí sklamaný riaditeľ.
Čo sa vlastne v srdci jedného z klenotov slovenskej prírody udialo? V dňoch 4. a 5. februára tohto roku sa zamrznutá hladina vodnej nádrže Palcmanská Maša, ktorá leží v katastri obce Dedinky, premenila na testovaciu dráhu pretekárskych automobilov. Poľský jazdec Leszek Kuzaj pod dohľadom pretekára svetovej triedy Bruna Thiryho skúšal na ľade a snehu svoju novú Toyotu a zimné pneumatiky. Nebolo by na tom možno nič zvláštne, a azda by sme sa mohli aj popýšiť, že vynikajúci pretekári si rozložili tréningový stan práve na východnom Slovensku, keby... Podľa vyjadrenia riaditeľa sa v Správe Národného parku Slovenský raj o podujatí dozvedeli len náhodou: "Zhodou okolností bol v prvý deň na Maši náš kolega. Zakázal akciu. Sľúbili mu, že zrušia program druhého dňa. Napriek tomu pokračovali v testovaní... Nikto nás nepožiadal o stanovisko, tým pádom ani odbor životného prostredia Okresného úradu v Rožňave nemohol o podujatí vedieť a vydať súhlas. Išlo teda o čiernotu. Zaujímavé je, že doteraz sa nepodarilo zistiť organizátorov, záhadne zmizli aj so svedkami. Akoby na Dedinky padla neutrónová bomba. Pritom zahraničné pretekárske autá a svetoví jazdci prilákali množstvo divákov, boli tam novinári, ľudia z Automotoklubu Gemer v Dobšinej, všetko sa odohrávalo pod oknami obecného úradu. Správca vodnej nádrže nevie nič, rovnako Povodie Bodrogu a Hornádu..."
Odbor životného prostredia OÚ v Rožňave na podnet Správy NP Slovenský raj požiadal o vyjadrenie aj Automotoklub SR v Dobšinej. Najpravdepodobnejší organizátor reagoval na písomnú žiadosť telefonátom, v ktorom oboznámil štátny orgán, že on športové podujatie neorganizoval. "Motoristi tvrdia, že si to pripravili Poliaci. Nechápem, ako môže občan či organizácia na území cudzieho štátu, a navyše národného parku, len tak testovať automobily! Musel v tom mať prsty niekto od nás. A zrejme dostal aj slušný bakšiš, " rozčuľuje sa riaditeľ.
Aké škody vznikli NP Slovenský raj, ktorý sa počas dvoch februárových dní zmenil na autodróm? "Vieme o tom, že ťažké mechanizmy upravovali breh, aby automobily mali na plochu lepší prístup. Nielen že v tej lokalite zničili vegetáciu, ale nikto nemôže vylúčiť, že sa do pôdy a vody nedostali zo starých strojov ropné produkty. Materiálne škody sú však oveľa menšie ako morálne. Jednoducho národný park nie je lunapark."
Každý kultúrny národ sa snaží zachovať prírodné dedičstvo. U nás sú bežne dejiskom automobilových a rôznych iných pretekov národné parky. "Neviem si predstaviť, žeby sa rely uskutočnilo trebárs v Yelowstoneskom parku. Ale prosím. Dá sa korektne dohodnúť. Aj v minulosti viedla časťou Slovenského raja jedna z etáp Rallye Rožňava. Mám pocit, že sa tohto roku nedohodneme," dodáva D. Bevilaqua.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.