smerujúcich k vstupu americkej US Steel do železiarní. Akcionári by mali zároveň odsúhlasiť už podpísané memorandum o porozumení. Po nedávnych pohyboch s akciami VSŽ, keď štát podporujúci vstup Američanov získal pod kontrolu takmer 52-percentný balík, sa neočakáva žiadne významné prekvapenie. S majoritou v ruke štátu by odklepnutie cesty US Steelu do železiarní malo byť v suchu. Neznamená to však, že po dnešnom valnom zhromaždení bude definitívne rozhodnuté. Jednak sa dajú predpokladať kroky smerujúce k spochybneniu priebehu valného zhromaždenia napríklad od skupín blízkych ďalšiemu vážnemu záujemcovi - spoločnosti Ispat, ale nie je to vylúčené ani zo strany drobných akcionárov či iných skupín. Podobné snahy spochybňovať valné zhromaždenia VSŽ sa však už stihli stať folklórom. Podstatné je, že definitívny verdikt, či sa US Steel stane majiteľom železiarní, vynesie až ďalšie valné zhromaždenie, na ktorom bude musieť tento krok odsúhlasiť až dvojtretinová väčšina akcionárov. Štát, ktorý má zatiaľ 52 percent, bude mať síce ešte dostatok času do termínu následného valného zhromaždenia na získanie ďalších 14 percent, s optimizmom si však treba ešte počkať.
Možno práve s tým, že na odklepnutie vstupu US Steelu do VSŽ bude potrebná dvojtretinová väčšina, kalkuluje aj spoločnosť Hutník vlastniaca 10,6 percent akcií. Inak si totiž nemožno vysvetliť skutočnosť, že doposiaľ Hutník vedený Jaroslavom Gruberom, oddaným stúpencom Rezešovcov, svoje akcie nepredal, hoci takýto úmysel prezentoval ako prvý z akcionárov ešte pred niekoľkými týždňami. Hutník teda možno bude môcť ešte aj po valnom svoje akcie výhodne predať, čo sa niektorým akcionárom ale podarilo už pred dnešným valným zhromaždením.
Atmosféra pred dnešným dňom sa celkove niesla v znamení snáh viacerých akcionárskych skupín VSŽ, ale nielen ich, na poslednú chvíľu sa ešte dobre nabaliť, čím vlastne iba nadviazali na tradíciu, ktorú do života v železiarňach uviedli Rezešovci... Napríklad Penta Group lacným nákupom akcií a ich neskorším drahším predajom zarobila takmer štvrť miliardy korún. Jej zástupcovia sa aspoň netajili tým, že im ide iba o zárobok. Šokoval však nekoordinovaný postup samotného štátu, keďže na svoje si prišli aj sprosredkovateľské firmy, ktoré pomáhali kumulovať štátne akcie. Zaujímavý je tiež návrat takmer jedenástich percent akcií spoločností Dastex, Comex a Coral blízkych Rezešovcom v prospech štátu cez započítanie záväzkov a pohľadávok. Július Rezeš sa totiž dištancoval od toho, že by on alebo jeho otec súhlasili s ich vrátením do rúk štátu. Bez ich súhlasu by sa však takáto transakcia zrejme uskutočniť nemohla a tak otázkou zostáva, prečo si J. Rezeš necháva otvorené zadné dvierka... Včera nám odmietol odpovedať v tejto súvislosti na akékoľvek otázky. Na dnešnom valnom zhromaždení tak Rezešovci majú pod kontrolou necelých osem percent akcií.
Kým rôzne skupiny miešali do poslednej chvíle karty najmä v snahe čo najviac si zarobiť a zatiaľ čo štát naháňal percentá, do hry v záverečnej fáze nečakane vstúpil Ispat, druhý najvážnejší záujemca o vstup do VSŽ. Na poslednú chvíľu začal rokovať o skupovaní akcií s rezešovskými aj inými skupinami, ale ich snaha nebola korunovaná úspechom.
Na dnešnom valnom zhromaždení má teda tromfy v rukách štát. Predstavenstvo VSŽ dostane s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote mandát na dokončenie transakcie, na ktorej konci by sa US Steel mal stať stopercentným vlastníkom výrobného jadra podnikania vo VSŽ. Do realizácie tohto zámeru sa ale bude musieť uskutočniť ďalší kľúčový krok. Valné zhromaždenie, na ktorom bude potrebná už dvojtretinová väčšina pre odsúhlasenie vstupu Američanov do železiarní. Až potom sa vo VSŽ definitívne zavrie privatizačná kapitola na slovenský spôsob, keď podnik viedli ľudia mýliaci si príjmy so ziskom a nastane doba čakania na spĺňanie tých sľubov, ku ktorým sa strategický investor zaviazal. Ostáva dúfať, že železiarne čoskoro začnú písať nudný príbeh bez škandálov o tunelovaní, teda príbeh o normálnom biznise, v ktorom sa majiteľ snaží viesť firmu podľa zákonov smerom k prosperite.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.