juhu Libanonu, ktoré Izrael okupoval takmer dve desaťročia.
Ani nie šesť hodín po rozkaze na odsun z Libanonu, ktorý vydal izraelský premiér Ehud Barak, a šesť týždňov pred ohláseným jednostranným odchodom Izraelčanov, avizovaným na 7. júla, si neoholení, zaprášení a nadšení izraelskí vojaci padali do náručia, keď o 6.41 h miestneho času posledný izraelský tank prešiel cez izraelsko-libanonskú hranicu.
"Ideme domov", povedal s úprimným úsmevom veliteľ posledného izraelského tanku, 26-ročný kapitán Sagi Blumberg. Poslední izraelskí vojaci potom za ním na priechode Fatima Gate na libanonsko-izraelských hraniciach zatvorili kovovú zátarasu.
Na územie, ktoré za sebou izraelskí vojaci a ich spojenci z Juholibanonskej armády (SLA) zanechali, rýchlo prenikali príslušníci libanonských šiitských povstaleckých oddielov. Podarilo sa im pritom ukoristiť niekoľko tankov a pancierových vozidiel. Posledné odchádzajúce izraelské obrnené vozidlo libanonskí bojovníci zasypali strelami, ale podľa izraelského rozhlasu nikto z posádky nebol zasiahnutý.
Radosť z konečného a bezpečného odchodu v Izraeli zatieňoval smútok nad dlhoročným konfliktom s Libanonom, ktorý si od roku 1982 vyžiadal životy viac ako 950 izraelských vojakov.
Odsun pokračoval počas celej noci a dlhé kolóny tankov a vozidiel až do úsvitu smerovali z Libanonu do Izraela.
Autor: Metulla (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.