pomerne hladké presadenie vstupu americkej US Steel do železiarní. Ani najväčší optimisti však nepredpokladali, že vstup amerického investora podporí až viac ako 84 percent prítomých akcionárov. Valného zhromaždenia sa pritom zúčastnilo 83,25 percenta z celkového počtu akcionárov. Najväčším prekvapením sa nepochybne stalo vyhlásenie Jaroslava Grubera, zastupujúceho záujmy zamestnaneckej akciovky Hutník vlastniacej viac ako 10 percent akcií VSŽ: "Hutník bude hlasovať za podpísané memorandum o porozumení," poznamenal. Práve Hutník bol totiž donedávna najväčším odporcom vstupu amerického investora do VSŽ.
Drvivou väčšinou hlasov teda akcionári včera odsúhlasili podpísané memorandum o porozumení a zároveň splnomocnili predstavenstvo VSŽ k podnikaniu ďalších potrebných krokov vedúcich k uzavretiu transakcie s US Steel. Konečné rozhodnutie padne až na budúcom valnom zhromaždení, kde bude pre definitívne rozhodnutie o vstupe americkej firmy do železiarní potrebný súhlas dvojtretinovej väčšiny prítomných akcionárov.
Včera drobných akcionárov najviac zaujímalo práve to, koľko dostanú za svoje akcie po odbúraní hutníckych aktivít, ďalšia perspektíva pôvodnej VSŽ, a. s., ktorej akcionármi ostanú aj naďalej a v neposlednom rade dividendy. Vladimír Gürtler, ktorý aktívne vystupuje na valných zhromaždeniach, protestoval aj proti forme, akou sa vstup US Steelu do VSŽ uskutoční. Žiadal, aby sa tak stalo buď cez verejný prísľub odkúpenia akcií alebo cez navyšovanie základného imania. Upozornil tiež na to, že kým v súčasnosti hodnota vlastného imania na jednu akciu predstavuje 1080 korún, po odbúraní oceliarenských aktivít to bude len 493 korún za akciu.
Prečo majú aj drobní akcionári dôvod na spokojnosť, to vysvetlil prezident železiarní Gabriel Eichler. Samotnému vstupu US Steelu do VSŽ bude predchádzať vytvorenie novej spoločnosti, tzv. NewCo, do ktorej sa prevedú aktíva priamo súvisiace s hutníckou výrobou. Základné imanie tejto spoločnosti bude presahovať 20 miliárd korún. V pôvodnej spoločnosti VSŽ, a. s., však ostane 22 spoločností, z ktorých väčšina bude poskytovať služby pre US Steel. Ostanú v nej tiež nehnuteľnosti v hodnote niekoľkých stoviek miliónov korún, zhruba 40 podnikov v likvidácii, kde bude mať účasť na likvidačnom zostatku a tiež určitý prevádzkový kapitál. Od US Steelu do tejto firmy príde neskôr navyše aj kapitál v hodnote 25 až 75 miliónov USD. Jej vlastné imanie síce poklesne na 7,8 miliardy korún a po odbúraní hutníckych aktivít sa stane menej ziskovou, bude však už očistená od dlhov voči štátu aj bankám, pričom len voči bankám záväzky dosahujú výšku 417 miliónov USD. Aktíva pôvodnej VSŽ, a. s., po transakcii s US Steel budú predstavovať 20 až 30 miliárd korún. "Je na akcionároch VSŽ, a. s., či sa rozhodnú tento majetok čím skôr predať a zisk z predaja si rozdeliť, alebo sa budú snažiť rozvíjať tieto aktivity a podieľať sa na ziskoch z podnikania. Rozhodnutie, akou cestou sa vyberú, leží na nich samotných, rozhodnú o tom neskôr na vlastnom valnom zhromaždení," vyhlásil prezident VSŽ Gabriel Eichler.
Vášnivé reakcie akcionárov však ani po tomto vysvetlení neutíchali. Viacerých zaujímalo, prečo na výber strategického partnera pre VSŽ nebol vypísaný tender.
"Verejný tender je určite správny spôsob predaja aktív. Členovia predstavenstva VSŽ aj zástupcovia Deutsche Bank však oslovili množstvo potencionálnych investorov, v roku 1999 však nikto z nich neprejavil vážny záujem o železiarne. Aj tí, ktorí záujem mali, nám dali na vedomie, že by do tendra nešli. Bolo veľmi pravdepodobné, že sa tendra nikto nezúčastní, čo by bolo významne zlepšilo následnú vyjednávaciu pozíciu US Steelu. Ani táto firma by sa tendra nebola zúčastnila, pretože v prípade podnikov, ktoré sú takpovediac v chaose, ako tomu bolo v tomto prípade, ide o veľmi zdĺhavý proces," poznamenal G. Eichler.Memorandum o porozumení, ktoré včera schválili akcionári VSŽ, predpokladá, že US Steel zaplatí za hutnícku časť výroby pôvodnej VSŽ, a. s., 60 miliónov USD. Splatí tiež dlhy VSŽ voči veriteľským bankám vo výške 325 miliónov dolárov a ďalších 15 miliónov dolárov poputuje na daňové nedoplatky. V rokoch 2002 až 2003 zároveň akcionári VSŽ dostanú od US Steelu platbu 25 až 75 miliónov dolárov v závislosti od zisku novej spoločnosti. Ďalších 700 miliónov dolárov pôjde v priebehu najbližších desiatich rokov na investície.
Hoci emotívne vystúpenia akcionárov včera nebrali konca, na rozdiel od predchádzajúcich podujatí tohto druhu nikto nespochybnil priebeh valného zhromaždenia po právnej stránke. A tak teda po včerajšku možno s určitosťou vyhlásiť jedno - US Steel je na najlepšej ceste stať sa čoskoro majiteľom hutníckeho jadra podnikania súčasnej VSŽ, a. s.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.