Štátneho divadla Košice. Ako tvrdí šéfka opery Zuzana Lacková, kvalita toto dielo priam predurčuje, aby sa objavovalo na javisku košického divadla. Na našich operných javiskách chýba podľa nej chýba práve slovanský repertoár. Navyše Onegin poskytuje príležitosť mladým interpretom.
"Sám Čajkovskij v liste skladateľovi Sergejovi Tanejovi napísal, že nepredpokladá neúspech diela, keďže operu napísal novátorsky. Proti stereotypu a rutinérstvu operných scén. Proti systematickému vydržiavaniu invalidov a utláčaniu mladých. Nuž, práve toto svedčí o tom, že by sa mal Onegin na javiskách objavovať častejšie. Navyše si myslím, že pre mladé publikum, o ktoré sa predovšetkým hodláme usilovať, je 'oneginovský' námet veľmi blízky a vhodný," prezradil režisér Peter Maťo, pôvodne herec, ktorý sa však podieľal aj na hudobno-tanečných projektoch. Pracoval v pražskom divadle Laterna Magica, v bratislavskom SND a v Mestskom divadle Ústí nad Labem. V posledných rokoch spolupracoval so skladateľom Iľjom Zeljenkom a napísal libretá k operám Báthoryčka a Posledné dni Veľkej Moravy. Prvé uvedenie Báthoryčky režijne naštudoval v Banskej Bystrici.
Inscenáciu Eugen Onegin poňal režisér jazykom prístupným mladej generácii. Výdatne mu v tom pomáha scéna hosťujúceho Juraja Fábryho a kostýmy Petra Čaneckého. Pohybovú zložku mal na starosti choreograf a šéf baletu Ondrej Šoth. Za dirigentským pultom sa budú striedať domáci Igor Dohovič a hosťujúci Karol Kevický. Netypicky sa objaví v predstavení veľký počet hostí. Medzi nimi, v postave Tatianinej sestry Oľgy, sa po deviatich rokoch na scénu košického divadla vracia Denisa Šlepkovská, sólistka opery SND.
Ruské interpretačné umenie reprezentuje predstaviteľ Onegina Sergej Tolstov. Zhodou okolností rovnako ako svojho času P. I. Čajkovskij študoval na Hudobnej akadémii v Petrohrade. A niečo z neopakovateľnej atmosféry tohoto mesta by chcel preniesť aj na javisko.
Medzi hosťujúcimi umelcami sú aj alternujúce predstaviteľky Tatjany, Jana Nábělková a Katarína Michaeli. V úlohe kniežaťa Gremina uvidíme Olega Korotkova a Gustáva Beláčka, Lenského stvárňujú Alexander Vovk, Simon Šomorjai a Michal Lehotský.
V doterajšej histórii uviedlo košické ŠD Eugena Onegina v rokoch 1946, 1951, 1966 a 1984. Každá z inscenácií mala aj bohatú reprízovosť. Či sa táto tradícia potvrdí, o tom rozhodne publikum. Tvorcovia majú ambíciu prilákať do divadla najmä mladšiu generáciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.