a v súčasnosti žijú prípravami na hlavnú turistickú sezónu. Spätný pohľad na uplynulé mesiace a prípravu na leto pre náš denník stručne charakterizoval primátor Vysokých Tatier Gabriel Ondrovič.
"Z pohľadu mesta v prvom rade hodnotíme to, ako sú spokojní návštevníci našich veľhôr so službami, ktoré im Vysoké Tatry ponúkajú. V tomto smere by si mali vstúpiť do svedomia predovšetkým šéfovia firiem, poskytujúcich služby turistickému a cestovnému ruchu. Hlavným cieľom pre všetkých musí byť, aby každý návštevník odchádzal z Tatier spokojný," začal primátor a skonštatoval, že uplynulá zimná sezóna sa v našich veľhorách vydarila. Samozrejme, najmä vďaka vynikajúcim snehovým podmienkam pre zimné športy, ktoré do Tatier prilákali mnoho návštevníkov.
"To nás všetkých môže len tešiť. Nemôžem však vysloviť spokojnosť s kvalitou služieb poskytovaných lyžiarom. Cenové relácie za lístky na lyžiarske vleky a ostatné osobné horské dopravné zariadenia nezodpovedajú slabým prepravným kapacitám týchto zariadení vo všetkých strediskách lyžovania a sú už zastaralé. Návštevník viac platil za státie na prepravu, ako za vlastné vyvezenie," skonštatoval ďalej tatranský primátor. Dodal, že táto skutočnosť robí veľkú antireklamu našim veľhorám nielen doma, ale hlavne v zahraničí. Podľa neho nedostatočné prepravné kapacity boli najčastejšou príčinou nespokojnosti návštevníkov v uplynulej zimnej sezóne.
"Zatiaľ si s tým nevieme rady," pokračoval Ondrovič. "Veľký podiel na nevyhovujúcom stave má doteraz platný zákon o ochrane prírody a osobitne Tatranského národného parku. Pretrvávajú súboje, aby v strediskách, kde už jednotlivé lyžiarske vleky, a prípadne aj ďalšie osobné horské dopravné zariadenia, sú, pribudli ďalšie, aby každý lyžovaniachtivý návštevník odchádzal spokojnejší. Tak je to všade vo svete, aj v národných parkoch. Preto sa pýtam, prečo by to nemohlo byť aj vo Vysokých Tatrách?"
Ďalej uviedol, že ďalším problém sú ceny parkovísk.
"To, čo sa udialo v uplynulej sezóne, je nehoráznosť. Ceny od Štrbského Plesa až po Ždiar súkromné spoločnosti vyhnali až do výšky 150 - 160 korún za osobný automobil. Možno to síce brať aj tak, že tieto ceny neboli, respektíve nie sú vysoké, ale je potrebné, aby sme vošli do systému, ktorý je už dávno platný vo všetkých vyspelých krajinách cestovného ruchu vo svete. Tam sa totiž za parkoviská osobitne neplatí. Všetko je to premietnuté do ceny skipasov, aj do cien za ubytovanie. Ceny za parkoviská sú už len súčasťou týchto cien.
Aj vo Vysokých Tatrách to tak môže byť," vyslovil želanie. Dodal, že ale u nás nie sú na to vytvorené legislatívne podmienky, nie je na to zákon. "Potom to vyzerá tak, ako to bolo aj v minulej sezóne a zrejme to tak bude vyzerať aj v nasledujúcej letnej sezóne. Návštevník príde do strediska Štrbské Pleso a stanovenú sumu za parkovanie musí zaplatiť. Zájde však kúsok ďalej, napríklad do oblasti Smokovcov a opäť musí tú istú taxu zaplatiť. Ten, kto si chce prehliadnuť stredisko Tatranská Lomnica, musí opäť platiť za to isté, podobne aj v stredisku Ždiar. S takouto anomáliou sa nikde v zahraničí nestretnete. Zahraniční návštevníci, samozrejme aj domáci, preto oprávnene kladú otázky, čo sme to vo Vysokých Tatrách povystrájali. Veľmi nám to odpudzuje klientelu z našich veľhôr," netajil Ondrovič rozhorčenie.
Vysvetlil, že sčasti by túto situáciu mohol vyriešiť zákon o cestovnom ruchu, ale najviac by, podľa jeho slov, pomohla generálna dohoda medzi všetkými podnikateľskými subjektami pôsobiacimi na území Vysokých Tatier. "Takto to funguje všade vo svete. Žiaľ, nielen v Tatrách, ale aj všade na Slovensku sa v tomto smere každá firma hrá na svojom piesočku a pozerá iba na vlastné zisky. Nie je ochota sa dohodnúť. Pokiaľ bude tento stav, aký je, návštevníci budú len nadávať. Nadávajú podnikateľom, nadávajú mestu, nadávajú každému v okolí svojho pobytu," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.