pripravená z túžobníka bola účinná, bolo potrebné najprv trikrát napľuť do dlane pravej ruky a masť nanášať iba zľava doprava. Účinok sa vraj zvýšil, ak tak robili traja ľudia a pokiaľ možno mali byť rôznej národnosti. Droga sa v tomto období, a neskôr aj v stredoveku, používala na urýchlenie hojenia rán, tlmenie krvácania, na uvoľňovanie kŕčov a dokonca aj proti moru. V súčasnosti sa táto zaujímavá liečivá rastlina pomerne málo využíva.
Túžobník brestový (Filipendula ulmaria /L./ MAXIM) je trváca rastlina dorastajúca do výšky 1 až 1,5 m. Má priamu stonku ukončenú okolíkatým strapcom drobných, voňavých, maslovobielych kvetov. Na stonke vyrastajú striedavé, nepárnoperovite zložené, na okraji hrubo pílkovité listy a srdcovité prílistky. Kvitne od konca mája do augusta. Rastie na vlhkých miestach, kde pôda je dobre zásobená živinami. Najčastejšie ju nájdeme v hájoch, vlhkých lesoch, na brehoch vodných tokov a pri prameňoch. Vyskytuje sa v celej Európe a od Malej Ázie až po Altaj.
Drogou sú usušené súkvetia, vňať alebo korene. Listy sa zbierajú v tomto období a korene v jeseni. V niektorých krajinách sa zbiera kvitnúca vňať. Pozbierané rastlinné časti sa sušia v tenkých vrstvách do teploty 35 stupňov Celzia. Droga obsahuje flavónové glykozidy (spirozid), vanilín, heliotropín, silicu, kyselinu salicylovú, metylsalicyl, triesloviny a i.
Kvetná aj vňaťová droga má bakteriostatické a protizápalové účinky a tlmí horúčky. Odporúča sa pri chrípkových ochoreniach a reumatických bolestiach. Na zvýšenie potopudného účinku sa môže pripraviť čaj z kvetnej drogy túžobníka brestového a bazy čiernej, alebo sa pridáva kvet lipy, či listy brezy. Droga túžobníka brestového má i mierne močopudné účinky a preto sa využíva aj pri ochoreniach močového mechúra a obličiek. Osvedčila sa aj pri chronických reumatických bolestiach u starších ľudí, ktoré nie sú sprevádzané horúčkami. V niektorých receptúrach sa odporúča na zlepšenie chuti a vône pripravovaného čaju (napr. z ľubovníka bodkovaného) pridať kvety túžobníka brestového. Droga je súčasťou niektorých čajovinových zmesí.
Zápar sa pripravuje z jednej lyžice kvetnej drogy na pohár vody a pije sa dvakrát denne.
Toxickosť: neboli zistené žiadne škodlivé vedľajšie účinky.
Autor: Anna Macková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.