Sociálna situácia tejto našej minority sa naďalej zhoršuje a potrebné je konečne niečo urobiť," začala stretnutie odborníkov na tému ľudské a menšinové práva, konané v sobotu v Poprade, hlavná organizátorka podujatia Iveta Lišková.
"V prvom rade je potrebné, aby majorita začala komunikovať s minoritami. A to na základe pravidla rovnakých práv, ale i povinností," vyhlásil poslanec Národnej rady SR Róbert Fico a dodal, že v blízkej budúcnosti predostrie návrhy na zmeny sociálnej legislatívy. "Chceli by sme dosiahnuť, aby vyplácanie dávok sociálnej pomoci bolo podmienené povinnou školskou dochádzkou detí poberateľov dávok. Je totiž zrejmé, že väčšie šance na získanie zamestnania má ten, kto nadobudol kvalifikáciu," povedal Fico.
Ako ďalej uviedol, ďalšou podmienkou na vyplácanie dávky sociálnej pomoci by sa mohli stať 'pracovné testy'. Preto sme mu položili otázku, či sa neobáva rozporu medzi svojim zámerom a medzinárodnou legislatívou. "Už sme vykonali analýzu medzinárodných právnych predpisov a na základe toho si myslím, že osem hodín povinnej práce pre každého nezamestnaného týždenne by sa nemalo vymykať z kritérií zákonov krajín Európskej únie," skonštatoval. "Ak spoločnosť neponúka pracovné príležitosti, nemala by ľudí tlačiť za hranice chudoby sociálnymi legislatívnymi úpravami," skonštatovala Iveta Líšková.
Ďalšou témou bola - (ne)vymožiteľnosť práva. V prípade hospodárskej kriminality sa totiž veľmi často stáva, že od nemajetných je náhrada vzniknutej škody prakticky nevymožiteľná. "Na Slovensku operujeme len s dvoma druhmi trestov. Tie prvé sú peňažné a po nich nasleduje odňatie slobody. My sme však uvažovali aj o uplatnení nového trestu - verejnoprospešných prác. Bežné je to v krajinách Európskej únie, tak nevidím dôvod, prečo by sa nemohol zaviesť aj u nás. Napríklad, ak niekto zdevastuje les svojvoľným výrubom stromov, za najprirodzenejšie považujem, ak vysadí adekvátne množstvo sadeníc," skonštatoval Fico.
V minulosti často kontroverznou témou bola otázka označovania Rómov v rôznych štatistických prehľadoch. PODTATRANSKÝ KORZÁR sa preto opýtal Fica, či tieto praktiky považuje za zmysluplné a najmä či nie sú diskriminujúce. Fico sa odvolal na správu vysokého komisára OBSE M. Van der Stoola, ktorý dospel k názoru, že pri riešení problému minority je najdôležitejšou znalosť veci.
"Väčšia časť zahraničných odborníkov vyjadruje súhlas s vedením štatistických prehľadov. Praktické v našich podmienkach by to bolo aj kvôli tomu, že napríklad podiel kriminality páchanej Rómami na Slovensku je vyšší, ako ich podiel na populácii." Iný názor na vec mal zástupca Rómov. "Vieme, že na Slovensku žije vyše pol milióna Rómov. Ale len menšia časť z nich uvádza, že patrí k rómskej národnosti. Ak teda niekto uvedie slovenskú národnosť, jeho označovanie za Róma by som považoval za diskriminujúce," skonštatoval Ladislav Fizík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.