malo realizovať práve družstvo Domex. Pre objasnenie pripomíname, že v tom čase bol na Domex podaný návrh na konkurz. Uviedli sme tiež, že v družstve pôsobí predbežný správca konkurznej podstaty a budúci nájomcovia domčekov sa obávajú, že prídu o svoje peniaze i domy. Jeden z budúcich nájomníkov podal na Domex aj žalobu, ale nebol ochotný s nami na túto tému hovoriť. Predseda družstva Marián Turcovský nám vtedy povedal, že konkurz na Domex nebude a že podniká ďalšie kroky, aby majitelia zmlúv na rodinné domy boli čo najviac chránení a neprišli tak o svoje vklady. Z jeho slov vtedy vyplynulo, že sa vlastne nič nedeje, respektíve, že sa všetky problémy v krátkom čase vyriešia.
Keďže odvtedy uplynuli takmer štyri mesiace, overovali sme si, či už bol na družstvo Domex vyhlásený konkurz. Podľa informácie z Konkurzného súdu v Košiciach sa tak do 24. mája nestalo. Napokon, pri dnešnej zaťaženosti súdov to nie je nič neobvyklé. Nás však zaujímalo kto a prečo podal návrh na vyhlásenie konkurzu na toto družstvo.
Zistili sme, že tak urobili dve spoločnosti. Prvou je Spravbyt s. r. o., Bardejov, ktorej Domex dlhuje za platby za teplo len od užívateľov bytov viac ako 5,7 milióna. Ďalšiu časť tvoria dotácie od štátu, takže celková suma presahuje 10 miliónov korún.
Podľa vysvetlenia riaditeľa bardejovského Spravbytu Andreja Čecha, Domex robil tepelnú službu pre Bytové družstvo Bardejov. To znamená, že užívatelia družstevných bytov v Bardejove platili za teplo a teplú úžitkovú vodu bardejovskému bytovému družstvu. Toto odvádzalo platby Domexu Humenné a Domex mal uzatvorenú zmluvu so Spravbytom Bardejov o následnom odvádzaní platieb za dodávku tepla a teplej úžitkovej vody Spravbytu. "Lenže tie peniaze išli iba jedným smerom," povedal nám riaditeľ Čech. "Išli od užívateľov k bytovému družstvu a odtiaľ do Humenného, ale z Humenného do Spravbytu Bardejov už neprišli. To, či Domex dostal dotáciu od štátu a v akej výške, k tomu sa ja samozrejme nemôžem vyjadriť."
Nás zaujímalo, aký postup zaujal Spravbyt, keď sa tok financií zastavil v Humennom. "Podali sme na Domex žalobu. Vzápätí sa ale prihlásila jedna košická firma, že bude vymáhať našu pohľadávku. Lenže tá po čase skrachovala a predseda Domexu Pán Turcovský stále sľuboval, že dlh vyrovná. Žalobu sme stiahli, ale, žiaľ, ostalo len pri sľuboch," skonštatoval riaditeľ Čech.
Druhou firmou, ktorá podala na Domex návrh na vyhlásenie konkurzu je Energobyt s. r. o., Humenné. Energobyt na základe riadne uzatvorenej obchodnej zmluvy dodával teplo družstvu Domex, ktoré spravovalo približne 150 bytových jednotiek. Domex, ako správca bytov, uzatvoril zmluvu so spoločenstvami vlastníkov bytov. Nájomníci platili za tepelnú službu správcovi bytov, teda Domexu a ten mal následne odvádzať platby Energobytu. Už na prvý pohľad rovnaká situácia ako v Bardejove. Aj konečný výsledok bol rovnaký. Platby išli jednosmerne.
"Začiatkom roku 1999 sa začali problémy s platbami," povedal nám námestník Energobytu Andrej Bača. "V lete minulého roku prebiehali nejaké rokovania. Napokon sme však dospeli do takej fázy, že začiatkom minuloročnej vykurovacej sezóny, po určitých rokovaniach so zástupcami spoločenstiev, začali platby prechádzať k nám priamo od užívateľov bytov." Situácia je dnes podľa vyjadrenia Baču taká, že Domex dlhuje Energobytu asi 1,5 milióna korún, plus penále.
Takže, aby mali firmy Spravbyt s. r. o. Humenné a Energobyt s. r. o., Humenné aspoň šancu dostať sa k svojim peniazom, podali návrh na vyhlásenie konkurzu. Konkurz ale, tak ako sme už uviedli, doteraz nebol vyhlásený.
Uvedené firmy neboli jedinými veriteľmi Domexu. Nedávno sme sa dozvedeli, že na Turcovského bolo podané trestné oznámenie, ktoré je momentálne v štádiu šetrenia. Predchádzajúce trestné oznámenie na Turcovského vyšetrovateľ odložil.
"Na mňa nemôže byť podané trestné oznámenie, keďže ja nie som ani konateľ, ani majiteľ firmy. Som iba štatutárny zástupca, ale nerozhodujem o veciach. O tých rozhoduje predstavenstvo družstva a na každom dokumente musia byť dva podpisy. Ja nemám priamu zodpovednosť. Mňa, alebo člena družstva, môže nechať trestne stíhať iba orgán družstva. Podľa mňa je to aj tak bezpredmetné, lebo do dvoch týždňov sa všetko vyrieši," povedal nám predseda družstva Domex Turcovský.
Ako ďalej uviedol, všetky problémy družstva spôsobila druhotná platobná neschopnosť. Zo zákona prvotné boli mzdy a odvody, inak by vedenie malo trestnú zodpovednosť za nevyplatenie miezd. Na našu poznámku, že toto platí až od septembra minulého roku a problémy s platbami začali už na začiatku roku 1999, uviedol že: "Nie. Vtedy nám potvrdili úhradu v zálohách vo výške 588 tisíc a napokon je to v štádiu vyšetrovania."
K výstavbe domčekov Turcovský povedal, že "deväť je už pod strechou a na ďalších sa naplno pracuje. Postupne riešim všetky problémy a oživujem firmu. Výstavba je už v ažurite a medzitým sa riešia ďalšie veci, aj spomínaná energetika. Z obchodno-právneho hľadiska sa táto vec vysporiada do dvoch týždňov," tvrdil nám Turcovský.
Na našu ďalšiu poznámku, že užívatelia bytov Domexu platili, ale Domex už nie, povedal, že časť zaplatili, časť nie. Na otázku koľko už zaplatili uviedol, že je to ich vec a ten zvyšok uhradia do dvoch týždňov. Na otázku, či užívatelia bytov nebudú musieť platiť nejaké penále povedal: "Užívatelia s tým nemajú nič spoločné, užívateľ nemá žiadnu ujmu. Vždy je to iba náš obchodný vzťah. Medzi Domexom a Energobytom." K výške dlhu voči Energobytu uviedol, že ich dlh predstavoval iba 724 tisíc a zvyšok boli nedočerpané dotácie a za tie ručí štát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.