firmy. Na colnom prechode totiž neraz zisťujú, že tieto výrobné komponenty, resp. iné súčasti nevyhnutné pre výrobu, nedostanú načas, pretože colná správa od nich požaduje certifikát od autorizovanej osoby (bývalé štátne skúšobne - pozn. autorky), alebo aspoň prehlásenie výrobcu o zhode výrobkov. Bez týchto dokladov nebolo možné v minulosti doviezť do Slovenskej republiky skoro žiadny tovar. V roku 2000 vstúpil do platnosti nový zákon č. 264/1999 Z. z. o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody, ktorý túto povinnosť upravuje. Záleží len na colnej správe, či bude alebo nebude tieto dokumenty od dovozcov požadovať.
Podnikatelia sú tak postavení pred ďalší problém - kto im posúdi zhodu výrobkov, resp. vydá na nich certifikát. Mnohí z nich precestujú celé Slovensko, aby nakoniec zistili, že ho mohli získať priamo v krajskom meste. Napríklad istý podnikateľ zo Spišskej Novej Vsi nám povedal, že kvôli tomuto jednému "papieru" precestoval celé Slovensko. Najprv išiel do Bratislavy. Tam mu povedali, že musí ísť do Piešťan do Technického skúšobného ústavu. A keď sa tam konečne dostal, povedali mu, že tento certifikát pre regály, ktoré potreboval doviezť, mu vydajú v ich pracovisku v Prešove. Takže, kým toto potvrdenie dostal, prešlo niekoľko dní a jeho obchodný parter kvôli oneskorenej dodávke takmer odstúpil od zmluvy.
Zarážajúce na tomto prípade je, že hneď v Bratislave tohto podnikateľa neinformovali, že má ísť priamo do Prešova a nie do Piešťan. Dodávame, že špecializáciou pracoviska Technického skúšobného ústavu v Prešove je vydávanie certifikátov najmä pre tieto výrobky - účelové prístroje (automaty, roboty, manipulátory), zariadenia pre sklady kusového tovaru a obchodné zariadenia (regály a regálové príslušenstvo), dopravníky, mazacie zariadenie priemyselné a elektrické servopohony, ale zároveň poskytuje toto pracovisko aj poradenskú službu všetkým subjektom.
Autor: Martina ŠROTOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.