dolámu," so slzami v očiach nám povedala Kristína Kalejová na adresu hermanovských úžerníkov. "Rómovia sa boja vypovedať, že ich zabijú. Sú ako mafiáni," pokračovala.
Opísala nám problém, ktorý má nielen ona, ale zrejme viacero obyvateľov rómskej osady v obci Hermanovce v Sabinovskom okrese. Podľa jej slov Hermanovčan Jozef Č. st., tiež Róm, predáva potraviny tak, že keď Rómovia nemajú peniaze, prídu, vezmú od neho tovar na dlh a po vyplatení sociálnych dávok ho zaplatia. Ceny za tovar predaný na dlh sú mnohonásobne vyššie, než v obchode. Kilo kuracích drobkov predáva za tristo korún, salámy tiež po tristo, kilo múky za štyridsať korún, olej za 150, kávu a malinovku po päťdesiat korún, cukor za šesťdesiat, instantná polievka je za 45 Sk, cigarety stoja 120 korún...
Rómovia, keď nemajú peniaze, si tovar vezmú na dlh a predávajúci raz za mesiac zinkasuje peniaze. Čaká už na pošte. Ak by niekto nechcel zaplatiť, dá ho zbiť.
"Musím sa skrývať, inak ma zabijú. Viacerých dolámal, aj môjho syna, aj manžela," tvrdí K. Kalejová, ktorá živí šesť detí (siedma dcéra je už vydatá). Z toho mesačnej sociálnej podpory, ktorá činila 29-tisíc korún, jej po úžerníckom zúčtovaní zostali len dve tisícky.
"Ani neviem, koľko som dlžná. Som chorá, liečim som sa na psychiatrii, som podvýživená. Manžel si písal, koľko beriem, on vie čítať, písať," dopĺňa K. Kalejová. Podľa nej už policajti za úžerníkmi boli, ale nič nezistili, lebo všetci Rómovia zo strachu mlčia. Dodáva, že spomínaný úžerník začal s týmto biznisom už za komunistov.
"Z charity brali šatstvo a predávali ho Rómom," tvrdí krajský predseda Demokratického hnutia Rómov Boris Rakaš o spomínaných predajcov - úžerníkov. Hovorí tiež, že bitku od nich dostal už aj on. "Obohacujú sa na úkor najchudobnejších rómskych občanov. Demokratické hnutie Rómov urobí všetko pre to, aby sa úžerníctvo konečne skončilo," dodáva.
"Každý to môže vidieť sám, keď príde pred poštu v čase, keď sa vydávajú sociálne dávky. Je to verejné tajomstvo. Rómovia dostanú dávky, a hneď dávajú im," hovorí starosta obce Hermanovce František Margita. Dodáva, že nie je jednoduché povedať, či sa skutočne jedná o úžeru, alebo len o predaj, aj keď za vysoké ceny.
"Rozbehlo sa to tu v deväťdesiatom druhom. Policajti sa namáhali už x -krát, ale zbytočne. Boli sťažnosti, padali nejaké mená, ale policajtom chýbali svedectvá, nikto nepôjde svedčiť," tvrdí F. Margita a dodáva, že "za socializmu bola jedna odsúdená za úžerníctvo". Jozefa Č. st., ktorého uvádza K. Kalejová ako úžerníka, pozná. Podľa jeho slov je na 'sociálke', úradné veci má v poriadku, ale to, či práve on je úžerníkom zdierajúcim Rómov, nevie F. Margita jednoznačne potvrdiť ani vyvrátiť. Tvrdí tiež, že v osade fungovali a možno ešte i fungujú viaceré skupiny zaoberajúce sa týmto výnosným biznisom.
V Hermanovciach sú s Rómami problémy. Ako tvrdí starosta, pokus so zavedením lístkového systému nevyšiel.
"Treba nabehnúť na to. čo skončilo v roku 1991, takzvané cigánske kurátorky. Mali veľké právomoci, mohli zastaviť dávky, dozerali na to, aby deti mali oblečenie, chodili ho s rodičmi aj kupovať, kontrolovali či je čisté, či majú deti čo jesť, či chodia do školy a podobne. Keď vtrhla kurátorka do osady, bolo to, akoby tam došiel Napoleon. Mali rešpekt," hovorí F. Margita a dodáva, že nie je jeho v silách riešiť problém úžerníctva v rómskej osade.
Povedať čo k tomu by však mala polícia, lebo K. Kalejová už podala trestné oznámenie na Jozefa Č. Obvodnému oddeleniu Policajného zboru SR v Chminianskej Novej Vsi. Ak sa však neozvú svedkovia - aj keď poškodení sú podľa slov K. Kalejovej viacerí občania - situácia sa znovu ocitne v začarovanom kruhu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.