nebude schopná splniť. Časť vládnych strán nechce podporiť návrh HZDS, avšak práve vďaka Mečiarovmu hnutia prijala do svojej agendy problém, ktorý ju môže opäť traumatizovať.
Viacerí právnici sa zhodli v názore, že občanovi nie je možné zákonom zakázať členstvo v niekoľkých politických stranách. Tvrdia, že je to skôr problém etický. Strany, ktoré nesúhlasia, aby sa jej členovia angažovali aj v iných politických subjektoch, by si mali tento problém ošetriť predovšetkým vo svojich stanovách.
Právny expert SOP P. Kresák hovorí, že ústava jasne stanovuje prípady, kedy je možné obmedziť právo občana združovať sa v politických stranách. Združovacie právo sa môže obmedziť, ak je to nevyhnutné pre bezpečnosť štátu, na ochranu verejného poriadku, predchádzanie trestným činom alebo na ochranu práv a slobôd. Ak by teda zákon stanovil, že občan môže byť iba v jednej strane, došlo by k porušeniu ústavy.
Právnik Ján Hrubala tvrdí: "Žiadny zákon a ani ústava nezakazuje občanom angažovať sa v toľkých politických stránách, v koľkých to oni uznajú za vhodné. Zákaz členstva vo viacerých politických stranách nie je vecou práva, ale vecou súkromnej sféry občana." Tiež právny expert KDH Daniel Lipšic povedal, že zákaz dvojitého členstva by bol protiústavný.
Iný názor prezentoval právnik, ktorý si neželal uviesť svoje meno. Uviedol, že nie náhodou ústava rozlišuje v dvoch odsekoch právo združovať sa v rôznych spolkoch a spoločnostiach a právo združovať sa v politických stranách. "Politická strana sa v súťaži snaží uchopiť moc. Ak by som bol členom desiatich strán, ako by sa potom moc uplatňovala?" Ladislav Orosz z SDĽ tvrdí, že jeho názorový oponent v tejto veci P. Kresák je veľkým normativistom. Podľa Orosza je možné sporný článok Ústavy vykladať aj prirodzeno-právne. "Je predsa proti prirodzenosti, aby jedna osoba bola členom viacerých politických strán."
Prijatiu zákona o zákaze členstva vo viacerých stranách sa bránia najmä tí poslanci parlamentu za SDK, ktorí sú členmi alebo sympatizujú s Dzurindovou SDKÚ. Podľa Orosza ak časť poslancov SDK spája svoju budúcnosť s SDKÚ, tak treba tomu prispôsobiť pomery v parlamente. Na poznámku, že by to asi znamenalo aj na novo podpísať koaličnú dohodu, pretože by sa menil počet zmluvných partnerov, Orosz uviedol: "Nemám pocit, že by to bolo nevyhnutné. Ak by sa k tomu aj prikročilo, mám pocit, že ostatní koaliční partneri by na to pristúpili." Poslanec SDK, ktorý je i poslancom SDKÚ, Ivan Šimko prijatie novely zákona o združovaní sa v politických stranách nepovažuje za problém, ktorý by ťažil občanov Slovenska "a musím povedať, že neťaží ani mňa".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.