sudcov a súdnych čakateľov sa na dvojdňovom rokovaní, ktoré sa uskutočnilo na sklonku uplynulého týždňa v Košiciach, zaoberala Celorepubliková rada Združenia sudcov Slovenska (CR ZSS).
"Počas svojej deväťročnej existencie ZSS neustále kritizuje postavenie súdnej moci na Slovensku. A to v tom zmysle, že súdna moc doposiaľ nie je plne nezávislá a že nie sú vytvorené legislatívne, materiálne a iné podmienky na efektívne fungovanie súdov tak, ako ich mal štát vytvoriť. Sudcovský stav už dlhú dobu očakáva konkrétne kroky na posilnenie nezávislosti súdnictva, ktoré v časti týkajúcej sa súdnej moci predstavujú základ v návrhu zmien Ústavy Slovenskej republiky. CR ZSS s uspokojením vníma skutočnosť, že navrhovaná zmena Ústavy SR predpodkladá vytvorenie Súdnej rady ako najvyššieho predstaviteľa súdnej moci," povedal na tlačovej besede prezident CR ZSS JUDr. Pavel Rohárik.
Za neopodstatnenú nedôveru v schopnosť sudcov spravovať vlastné veci považuje CR ZSS tú časť návrhu novely ústavy, podľa ktorej má Súdna rada pozostávať z deviatich sudcov a rovnaké zastúpenie v nej má mať aj ďalších deväť členov, nominovaných Národnou radou SR, prezidentom a vládou. "Keďže predpokladom skutočne nezávislého a nestranného súdnictva je oprávnenie na princípoch samosprávy rozhodovať o veciach súdnej moci, sme presvedčení o tom, že nezávislosť súdnej moci by ďaleko výraznejšie deklarovalo väčšinové zastúpenie sudcov, najmenej o jedného viac," konštatoval JUDr. Pavel Rohárik. Vyjadril sa aj k navrhovanej platovej úprave sudcov 90 percent z poslaneckého platu. Poukázal na to, že spoločenské postavenie sudcu, ako reprezentanta súdnej moci, v porovnaní s postavevením poslanca a reprezentanta výkonnej moci, by malo byť rovnocenné. Pozitívnou zmenou by podľa návrhu novely Ústavy SR mala byť skutočnosť, že Súdna rada by predkladala prezidentovi SR návrh na menovanie sudcov, čo je zásadná zmena, pretože doposiaľ volila sudcov Národná rada SR na návrh vlády.
Návrh zákona o sudcoch a prísediacich, ktorý schválila vláda, v mnohých smeroch akceptuje zmeny navrhované CR ZSS. Ide predovšetkým o posilnenie nezávislosti súdov, o zvýšenie vekovej hranice sudcov na 30 rokov. "Súvisí to nielen so snahou posilniť odbornosť sudcov, ale aj s tým, aby o veciach občanov rozhodovali skúsení ľudia, teda nie príliš mladí na to, aby mohli poznať všetky úskalia života," konštatoval predseda legislatívneho výboru JUDr. Juraj Majchrák. Ďalšou podstatnou zmenou by malo byť zrušenie inštitútu štvorročných sudcov, proti ktorému CR ZSS od svojho vzniku dôrazne protestoval. Za jediný a správny pokladá inštitút doživotného sudcu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.