reputácii rezortu sociálnych vecí, práce a rodiny. Iba vďaka tomuto, každoročne sa opakujúcemu fenoménu, sa podarilo o niekoľko desatín bodu zraziť mieru nezamestnanosti, hoci stále ešte nie pod alarmujúcu hranicu. Napriek tomu, pokles o 42 stotín percenta v okrese Poprad a o celé jedno percento v okrese Kežmarok, je po dlhých mesiacoch konečne povzbudivou informáciou v sociálnej sfére.
Pozrime sa, ako sa počas ostatného mesiaca vyvíjala situácia v Kežmarskom okrese. V súčasnosti tam evidujú 9 756 ľudí bez práce. To predstavuje 28,85-percentnú mieru nezamestnanosti, čo je o takmer tri percentá menej, ako maximum z konca minulého roku. Klesajúcu tendenciu má na svedomí úbytok 669 mien z evidencie pri prírastku 315 novozaevidovaných osôb ostatný mesiac. "Podobne ako v minulých rokoch, aj teraz nám odčerpali množstvo registrovaných nezamestnaných takzvané sezónne práce. Najväčší podiel na tom majú Vojenské lesy a majetky v Spišskej Belej. Pozadu nezostali tentoraz ani niektoré urbárske spoločnosti či poľnohospodárske družstvá. Spomedzi troch obvodov, ktoré máme v správe, sme zaznamenali najväčší úbytok ľudí bez práce práve v okolí mesta Spišská Belá, ktoré sa spoločne s niektorými lokalitami Zamaguria vyznačuje najvyššou mierou nezamestnanosti v celom okrese," dozvedeli sme sa na Okresnom úrade práce v Kežmarku. Zaujímavosťou je tiež, že v priebehu mesiaca tu poklesol počet poberateľov dávok v nezamestnanosti o 260 na 1 665 takýchto osôb. Naopak, počet dlhodobo nezamestnaných, nepracujúcich dlhšie ako rok, zostal prakticky nezmenený. V Kežmarskom okrese ich je takmer 60 percent spomedzi všetkých osôb bez práce.
Podobný, priaznivejší trend, nabrala situácia aj v susednom Popradskom okrese. Rozdiel medzi úbytkom a prírastkom v minulomesačnej evidencii spôsobil pokles miery nezamestnanosti na 20,23 percenta. Najväčším odčerpávateľom nezamestnaných z evidencie miestneho úradu práce sa stali, možno trochu paradoxne, Severoslovenské lesy, š. p., Liptovský Hrádok vo vedľajšom Liptovsko-mikulášskom okrese. Päťdesiatka sezónnych robotníkov je vraj každoročnou kvótou tohto podniku, ktorou vypomáha okresu Poprad. Z pohľadu vývinu niektorých ukazovateľov je zaujímavé, že v tomto "väčšom" okrese je počet poberateľov dávok v nezamestnanosti, pri približne rovnakom počte nezamestnaných, o vyše tisícku väčší, ako v okrese Kežmarok. Naopak, v evidencii tu figuruje podstatne menej dlhodobo nezamestnaných osôb, až o 550.
Svojou troškou do mlyna pri eliminácii miery nezamestnanosti sa pokúsil prispieť aj samotný rezort sociálnych vecí. Začiatkom roku vyrukoval s novým produktom aktívnej politiky trhu práce. Orientuje sa na vytváranie nových pracovných miest, špeciálne pre evidovaných nezamestnaných. Výška finančného príspevku pre zamestnávateľa, ktorý takéto miesto vytvorí minimálne na dobu dvoch rokov, je vo výške nevyčerpanej podpory v nezamestnanosti. Maximálne však 27 810 korún. "Pre zamestnávateľov to nie je príliš atraktívna ponuka. Ale na druhej strane, ak sú rozhodnutí vytvárať nové pracovné miesta, akýkoľvek finančný príspevok je viac, ako žiaden," povedal nám riaditeľ Okresného úradu práce v Poprade Ondrej Berith. Podľa neho, medzi žiadateľmi o vytvorenie nových pracovných miest figurujú ako veľké firmy, tak aj malí zamestnávatelia. Na vytvárané pracovné miesta sú umiestňovaní evidovaní nezamestnaní s vylúčením tých, ktorí z evidencie po krátkej dobe odchádzajú a nepoberajú podporu v nezamestnanosti po celú podpornú dobu. Medzi požadovanými profesiami dominujú tie, ktoré si nevyžadujú žiadnu kvalifikáciu. Len v niekoľkých málo prípadoch je potrebné absolvovať stredoškolské štúdium s maturitou. V tomto kalendárnom roku sa v Popradskom okrese prostredníctvom presunu financií z pasívnej do aktívnej politiky zamestnanosti kalkuluje s vytvorením 96 nových pracovných miest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.