Novej Vsi. Vyšetrení vraj boli v NsP v Šahách, pričom štyria "pozitívni" zostali ležať na tamojšej izolačke a jeden z nich bol prevezený na uzavreté oddelenie TBC v Tatranskej Polianke. Keďže ochorenie na tuberkulózu nie je v súčasnosti príliš často sa vyskytujúcim prípadom a navyše, keď už rozvírilo hladinu verejnej mienky, pokúsili sme sa informovať o zdravotnom stave pacienta priamo vo Wolkrovom liečebnom ústave tuberkulózy a respiračných chorôb v Tatranskej Polianke.
"O žiadnom príjme takéhoto pacienta neviem. Dokonca mi nikto s tuberkulózou ani neprišiel," dozvedeli sme sa od strohého hlasu v telefónnom aparáte. Ten nás však odkázal ešte na ďalšiu inštanciu, ktorou je Vojenský ústav pre choroby pľúc v Hornej Polianke. Hoci, logicky tam bola šanca na úspech väčšia, po vojakovi nebolo ani chýru ani slychu.
Keďže sa nám nepodarilo dostať sa na stopu chorého muža, informovali sme sa aspoň na výskyt chorobnosti na tuberkulózu v našej republike. "U nás pripadá na 100 tisíc obyvateľov asi 24 prípadov ochorení na TBC. Je to síce viac ako v Čechách, ale menej ako v Poľsku či Maďarsku. V roku 1998 zomrelo na tuberkulózu spolu 10 evidovaných pacientov," povedal nám zástupca riaditeľa Ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudnej chirurgie vo Vyšných Hágoch (na obr.) Ivan Solovič.
Za pomerne nový fenomén medzi postihnutými tuberkulózou označil emigrantov, bezdomovcov, alkoholikov a asociálov. Za mimoriadne častých klientov zdravotníckeho zariadenia špecifikoval "obyvateľov" železničných staníc vo veľkých mestách a tiež tých, čo sa nasťahovali k teplovodným potrubiam pri košickej VSŽ. Medzi pacientmi sa však z času na čas objavia aj takí, ktorí nepatria k žiadnej zo spomenutých rizikových skupín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.