primátorom Františkom Groholom a následne ho prijal prednosta Okresného úradu v Kežmarku Ján Soliar. Jána Figeľa priviedol do Kežmarku a predtým do Spišskej Belej záujem o otázky regionálneho rozvoja a cezhraničnej spolupráce s Poľskou republikou a ako povedal pre náš denník, "táto časť Slovenska má rozsiahly potenciál nielen ľudský, ale aj prírodný pre rozvoj hospodárstva, turizmu a služieb. Štát je zodpovedný za to, aby vytváral podmienky, aby z hľadiska solidarity pomáhal tam, kde je treba naštartovať isté veci, pričom daný rozvoj už si tie regióny vedia usporiadať."
Ján Figeľ ďalej usúdil, že je tu schopná samospráva, štátna správa, potrebujú však viac podpory zo strany štátu, napríklad v zmene zmluvy s Poľskou republikou o rozširovaní počtu a rozsahu malého prihraničného styku a podporu pre konkrétne projekty pre ekológiu, prírodné bohatstvo z hľadiska európskych štruktúrnych prestupových fondov.
"Zoznámil som sa," pokračoval v rozhovore pre PODTATRANSKÝ KORZÁR, "so zaujímavým projektom Čistá rieka Poprad, ktorý má svoju podporu nielen na našej strane hranice, ale aj v Poľsku. Je tu veľa zaujímavých podnetov aj z hľadiska privatizácie a rozvoja hospodárstva. Dúfam, že najbližšie roky prinesú konkrétne odpovede aj vo zvýšení zamestnanosti v tak ťažko skúšanom prostredí, ako je tu."
Slovensko v minulom týždni na rokovaniach s 15 členskými štátmi EÚ uzavrelo predbežne šesť zo zatiaľ otvorených ôsmych kapitol a Slovensko sa tak stalo najúspešnejšou z krajín tzv. druhej skupiny. Predpokladá sa, že reálne sa môžu všetky kapitoly uzavrieť do konca roka 2002. "Slovensko je súčasťou strednej Európy a môže ju spájať alebo rozdeľovať. My, samozrejme, chceme ju spájať. Konkrétnou realizáciou tejto myšlienky je účasť Slovenska v euroatlantických štruktúrach, kde patria i naši susedia. Sú to štruktúry, ktoré znamenajú bezpečnosť, stabilitu a rozvoj. Prvý krok, ktorý tým smerom môžeme urobiť, je členstvo v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD)," povedal J. Figeľ.
Dostala sa nám aj podpora od Spojených štátov. Čo je potrebné ešte urobiť na zvolenej ceste? "Je treba vítať podporu Spojených štátov amerických, ktoré sú jedným z rozhodujúcich štátov tejto organizácie. Máme už podporu európskych štátov a niektorých ďalších. Predpokladám, že ten proces by sa v tomto roku do konca leta mohol zavŕšiť členstvom. Za tým môže nasledovať účasť na aliancii a následne na európskej integrácii. Som rád, že minulého týždňa také pozitívne signály ako bolo OECD, ako bolo uzavretie väčšieho počtu kapitol, sa podarilo s EÚ, a to je povzbudenie aj pre vládu, aby pokračovala v tomto úsilí a pre ľudí, aby vytvárali jasne orientovanú spoločnosť, ktorá buduje tú istú Európu, do ktorej sme sa snažili dostať aj kedysi v minulosti, ale nedalo sa to kvôli neslobode."
Autor: František Kuzár
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.