rozvoja kraja. Sú v ňom načrtnuté smery a potreby na roky 2000 až 2002 s výhľadom do roku 2006, tak ako je to v rámci Európskej únie plánované s podporou zo štrukturálnych fondov. V rámci tohto operačného plánu prijímajú odbory regionálneho rozvoja a výstavby okresných a krajských úradov projekty podporujúce rozvoj regiónu s načrtnutím finančných prostriedkov, ktoré sú nevyhnutné na ich realizáciu. Podrobnejšie na túto tému sme sa porozprávali s vedúcim odboru Krajského úradu v Prešove Štefanom Sopkom.
Koľko projektov doteraz evidujete na odbore?
- Evidujeme 420 menších projektov. To znamená, že ide o projekty s nižšou finančnou náročnosťou ako dva milióny EURO. Z väčších projektov, ktoré spĺňajú predpoklady požiadaviek programu PHARE je šestnásť. Tieto projekty budú potrebovať väčšie finančné čiastky, ako spomínaných 2 milióny EURO. To číslo však už teraz nemusí byť pravdivé, pretože už teraz môžu byť v pošte ďalšie projekty.
Na čo sú tieto projekty zamerané, teda do akých oblastí smerujú?
- To sa nedá jednoznačne povedať. Projekty a oblasti do ktorých smerujú, sú rôzne. Od strojárskej výroby, cez využitie prírodných zdrojov, ako sú napríklad minerálne vody, či z oblasti nábytkárskeho priemyslu, pradiarenskej výroby, alebo spracovania drevnej suroviny a podobne.
Hovorili sme o počte projektov. Koľko finančných prostriedkov požadujú jednotlivé firmy na tieto projekty, respektíve koľko nových pracovných miest pomôžu vytvoriť?
- K 25. máju sa hodnota týchto projektov vyčíslila na vyše 31 miliárd korún. Z toho samotní podnikatelia majú k dispozícii viac ako 13,8 miliardy. Nároky na štátne dotácie predstavujú 4,4 miliardy a podpora z programov zo štrukturálnych fondov Európskej únie sa počíta v objeme približne 12,2 miliardy korún. Toto by malo stačiť na vytvorenie 3929 pracovných miest. To nie je všetko, na vytvorenie týchto pracovných miest, budú podľa projektov nadväzovať ďalšie pracovné miesta. Vytvorí sa sekundárna zamestnanosť, keďže sa vytvorí veľmi dobrá pozícia pre drobných podnikateľov.
Takže by na týchto projektoch mali získať i malí podnikatelia, ktorí dnes viac-menej živoria?
Môžete vy z vašej pozície štátneho úradníka povedať, že tento projekt je dobrý a že práve ten si zaslúži finančnú podporu?
-Toto čo my teraz robíme, je prakticky databáza projektov s ktorou by sa mal ďalej zaoberať budúci regionálny riadiaci a monitorovací výbor. Ten by mal byť zostavený z odborníkov, ktorí by mali relevantne posúdiť, či sú tieto projekty životaschopné a či odpovedajú uvedenej výške požadovaných prostriedkov.
Myslíte si, že by mohli byť niektoré projekty v súvislosti s požadovanou výškou prostriedkov nadnesené?
-Mám veľmi vážne pochybnosti, že by podnikatelia v týchto projektoch nejako nadsadzovali. Všetci predkladatelia projektov si museli byť vedomí toho, že ak by tak urobili, nemali by šancu postúpiť napríklad pred komisiu, ktorá bude ďalej predkladať žiadosť o dotáciu zo štrukturálnych fondov v Bruseli. Na to sme všetkých podnikateľov veľmi vážne upozorňovali.
Dokedy budete ešte prijímať projekty?
- Sústavne. Totiž národný program regionálneho rozvoja by mal byť predložený do vlády a schválený koncom októbra. Na sklonku tohto roku by mal byť podpísaný rámcový dohovor medzi Slovenskou republikou a Európskou úniou. V ňom sa presne stanovia oblasti, ktoré bude Európska únia na Slovensku podporovať. Podľa toho sa potom budú poskytovať finančné prostriedky. Nie všetky oblasti z ktorých evidujeme projekty bude totiž EÚ podporovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.