Korzár logo Korzár

Kliešť obyčajný prenáša nebezpečné ochorenia

Košice - Nie je ničím nezvyčajným, ak sa z prechádzky po lese či lesoparku vracia váš štvornohý miláčik domov hneď s niekoľkými prisatými kliešťami.

Havkáči pri šantení v prírode ľahko nejakú-tú osemnohú potvorku nachytajú, 'chytiť' kliešťa však nie je problém ani v prípade ľudí. Tieto "zvieratká" však nie sú iba malou nepríjemnosťou, za ktorú by ste ich mohli považovať, kým ich zo svojho tela neodstránite. Prenášajú aj dve závažné ochorenia - kliešťovú meningoencefalitídu a Lymeskú boreliózu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Meningoencefalitídu vyvolávajú vírusy prenášané kliešťami, Lymeskú chorobu zas spôsobuje baktéria Borrelia burgdorferi, ktorá parazituje v ich tráviacom trakte. Po prisatí sa kliešťa na telo svojho hostiteľa sa spomínaná baktéria alebo vírusy kliešťovej meningoencefalitídy dostanú do jeho krvného obehu, kde sa začnú množiť a spôsobovať problémy.

SkryťVypnúť reklamu

"V prípade meningoencefalitídy je postihnutý nervový systém. Prvá fáza predstavuje chrípke podobné ochorenie, s odstupom času nastávajú aj neurologické prejavy. Začínajú zväčša bolesťami hlavy a stuhnutím šijového svalstva, potom sa objavujú i príznaky poškodenia mozgového tkaniva. Závisia od toho, ktorá jeho časť je poškodená. Môžu to byť rôzne motorické alebo psychické poruchy, napríklad zmena správania či poruchy spánku. Symptomatické prejavy sú zvyčajne veľmi rôznorodé. Takýchto prípadov máme ročne do desať, zhruba rovnaký počet pacientov k nám prichádza i s pokročilými prejavmi Lymeskej choroby. Predpokladáme, že celkové množstvo nakazených pacientov je podstatne väčšie, avšak táto choroba väčšinou odzneje prvým štádiom. Organizmus si potom vytvorí protilátky a k vážnejším následkom nedôjde. K nám sa dostávajú pacienti so závažnejšími stavmi, hlavne keď je postihnutý nervový systém," informoval nás prof. MUDr. Ivan Schréter, CSc., prednosta Kliniky pre infekčné choroby FN L. Pasteura v Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu

Lymeská choroba má veľmi rôznorodé prejavy. Prvé štádium sa objavuje tri dni až mesiac po prisatí kliešťa na hostiteľa a môže trvať rôzne dlho. Prejavuje sa červenou škvrnou v okolí vpichu parazita, ktorá sa postupne zväčšuje. Pacient tiež môže pociťovať únavu, malátnosť, nespavosť, horúčku či bolesti hlavy. V tomto období účinne zaberajú antibiotiká, problémy môžu nastať, ak prebehne prvé štádium choroby bez povšimnutia. Za istý čas po jeho odznení sa totiž objavujú symptómy charakteristické pre druhé štádium. Vtedy sú už borélie krvou alebo lymfou zanášané do jednotlivých orgánov, kde sa ďalej množia. Pritom vznikajú charakteristické prejavy na koži (zápal a atrofia), no ochorenie môže postihnúť aj mozog, srdce či ďalšie orgány. Ak sa choroba v tomto období nelieči, prepukne napokon tretie, chronické štádium. Prejavuje sa atrofiou kože, postihnutím kostí alebo kĺbov či nervového systému. Neskoré príznaky sa pritom môžu vyskytnúť niekoľko mesiacov alebo rokov po primárnej infekcii, a ak ju človek prehliadol, nemôže tušiť, čo jeho problémy vyvolalo.

SkryťVypnúť reklamu

Lymeská borelióza dostala názov podľa mesta Lyme, kde bol v roku 1973 zistený pôvodca ochorenia, ktorého príčiny boli dovtedy neznáme. Keďže má celý rad rozličných prejavov, dlho sa nevedelo, čo ho vyvoláva, aj keď prvé zmienky o prejavoch choroby pochádzajú ešte z minulého storočia. Objaveniu príčiny napomohla, ako už veľakrát, náhoda. V oblasti Lyme totiž zaznamenali lekári u pacientov veľmi častý výskyt reumatoidnej artritídy a neunikol im fakt, že sprievodným znakom ochorenia bolo charakteristické začervenanie na koži pacientov a že v danej oblasti sa vyskytuje veľa kliešťov... Konečne o deväť rokov neskôr Villiam Burgdorfer objavil skutočného pôvodcu choroby - baktériu, ktorú nazvali po ňom Borreliou burgdorferi.

Dnes už teda vieme, že pôvodcom ochorenia je baktéria prenášaná viacerými druhmi kliešťov, okrem iného aj kliešťom obyčajným, ktorý je hojne rozšírený aj u nás. Preto chorobu nie je také ťažké diagnostikovať a liečiť. Dôležité je všas rozpoznať ju a navštíviť lekára.

"Ak mal človek na tele prichyteného kliešťa a následne objaví v okolí miesta vpichu nejaké kožné zmeny, mal by čo najskôr vyhľadať lekára. Je to najjednoduchšie riešenie, vyšetrením sa dá bezpečne zistiť, či pacient nebol infikovaný boréliami a ak áno, bežnou antibiotikovou liečbou sa mu dá pomôcť. Horšie je, ak človek prvé štádium choroby prehliadne a objavia sa u neho chronické prejavy Lymeskej choroby. Nutnosťou vyhľadať lekára je aj pri postihnutí nervového systému v dôsledku kliešťovej meningoencefalitídy. Ak sa objavia jej príznaky, je potrebné vyšetriť mozgovo-miešny mok. Aj v tomto prípade platí, že čím včaššie sa choroba zistí, tým skôr sa dá vyliečiť. Zväčša sa vylieči úplne, no u niektorých pacientov sa môžu objaviť i dočasné alebo trvalé následky," konštatoval prof. Schréter.

Ako však podotkol, tak ako pri Lymeskej chorobe, nie u každého, kto sa infikuje vírusom meningoencefalitídy, musí zákonite ochorenie aj prepuknúť. Zväčša prebehne len ako ľahká infekcia sprevádzaná teplotami. Organizmus si totiž vytvorí proti vírusu protilátky a s chorobou si sám poradí. Percento ľudí, u ktorých sa po poštípaní kliešťom choroba objaví, je preto veľmi nízke. Ak z nej má však niekto obavy, môže sa aktívne chrániť očkovaním. To sa ale robí v zimných mesiacoch, teraz je už na prevenciu neskoro. Inak je tomu v prípade Lymeskej choroby, očkovacia látka na ňu u nás zatiaľ nie je dostupná. Tu pomôže iba včasná diagnostikácia ochorenia.

Potešujúce je, že aj keď už kliešťová sezóna začala, výskyt ochorení, ktoré tieto živočíchy prenášajú, infektológovia zatiaľ nezaznamenali. Ako však postupovať, keď sa na niekoho prisaje tento parazit?

Osvedčeným postupom je (kým sa kliešť nezavŕta hlboko do kože) použiť navlhčený vatový tampón s rozotretým mydlom, ktorým jemne prechádzate po postihnutom mieste. Ak sa kliešť neuvoľní sám, zvyčajne sa dá jemne vykývať, vytáčať sa ho neodporúča kvôli tomu, aby nedošlo k zlomeniu hryzadiel v rane. To by mohlo spôsobiť lokálny zápal kože. Po úspešnom odstránení kliešťa ranku po vpichu dezinfikujte. Ak vám v nej čosi ostane, alebo po niekoľkých dňoch po odstránení kliešťa pozorujete na koži nejaké zmeny (rozširujúcu sa červenú škvrnu), vyhľadajte lekára.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 773
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 657
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 414
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 299
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 145
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 809
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 492
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 409
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (18. - 24.4.1925)
  2. Ján Škerko: Popriem všetko čím som žil a čomu som veril, len sa mi vráť
  3. Vladimír Bojničan: Prečo je Západ vyspelý, Rusko zaostalé a my uviaznutí na polceste
  4. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  5. Štefan Šturdzík: Rakovina
  6. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  7. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  8. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 912
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 542
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 215
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 926
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 504
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 788
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 532
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 318
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (18. - 24.4.1925)
  2. Ján Škerko: Popriem všetko čím som žil a čomu som veril, len sa mi vráť
  3. Vladimír Bojničan: Prečo je Západ vyspelý, Rusko zaostalé a my uviaznutí na polceste
  4. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  5. Štefan Šturdzík: Rakovina
  6. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  7. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  8. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 912
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 542
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 215
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 926
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 504
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 788
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 532
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 318
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu