statočnosť predaja sa im v rámci celého kraja podarilo zaregistrovať práve v regióne pod Tatrami. To bolo príčinou, prečo sa inšpektori vrátili na "staré" miesta ešte niekoľkokrát. A výsledky kontrol neboli oveľa uspokojivejšie.
"V jednej z popradských predajní obuvi sme zistili kvalitatívne nedostatky ako na pánskej tak aj na dámskej spoločenskej i vychádzkovej obuvi. Vydali sme preto zákaz predaja na osem druhov tohto sortimentu v celkovej hodnote 191 tisíc korún," informoval nás riaditeľ KI SOI v Prešove Ján Dobrovič. A v čom vlastne inšpektori zaregistrovali nedostatky? "Týkali sa predovšetkým stôp po montážnych značkách zvršku, nedolepenej vlepovacej stielky, vytečeného lepidla a nedolepenej podošvy. Všetky tieto zistenia sme klasifikovali ako poškodenie zákona o ochrane spotrebiteľa."
Okrem kontroly kvality predávaného tovaru sa prešovskí inšpektori venovali v Poprade aj sledovaniu statočnosti predaja. Navštívili miestnu ambulantnú predajňu ovocia a zeleniny. Aké muselo byť ich prekvapenie, keď ani nie tridsaťkorunový kontrolný nákup predavačka predražila takmer o päť korún. Navyše, neposkytla im ani doklad o kúpe tovaru. Svojim počínaním ich inšpirovala, aby sa bližšie pozreli aj na kvalitu predávaného tovaru. Pracovníci SOI zistili, že v ponuke figurovali okrem iných aj cibuľa, zeler a uhorky napadnuté mokrou hnilobou. "Tie sme museli na mieste predpísaným spôsobom znehodnotiť. Navyše sme zistili aj nedodržanie informačných povinností pre konečného spotrebiteľa. Výsledkom bolo pozastavenie predaja 25 druhov tovaru v hodnote bezmála 30 tisíc korún," dodal Ján Dobrovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.