poisťovňa, za správcu konkurznej podstaty súd určil JUDr. Bohdana Benedika. Spoločnosť Ferrimex vlastní 3,46 percent akcií železiarní. Konkurz na ňu bol vyhlásený 17. mája, teda ešte pred valným zhromaždením VSŽ, ktoré sa uskutočnilo 25. mája.
Ferrimex sa dostal do obchodného vzťahu so Slovenskou poisťovňou (SP) po tom, čo SP v roku 1997 nakúpila dlhopisy spoločnosti Ferrimex.
"Výška pohľadávky SP voči Ferrimexu vyplýva z vlastníctva dlhopisov, ktoré vydal Ferrimex, v objeme 450 miliónov korún. Ferrimex si neplnil emisné podmienky, teda nevyplácal kupónové výnosy," informovala nás hovorkyňa SP Lucia Bombošová.
Ferrimex už v roku 1998 prestal vyplácať úroky z dlhopisov, a tak začiatkom minulého roku poisťovňa evidovala pohľadávku voči Ferrimexu vo výške asi 90 miliónov korún. Poisťovňa vlastnila tri štvrtiny 600 miliónovej emisie tohto dlhopisu, ktoré sa stali na trhu prakticky nelikvidnými, zvyšok mala vo svojom portfóliu Investičná a rozvojová banka. Už vlani bolo jasné, že Ferrimexu sa nepodarí splatiť ani istinu z týchto dlhopisov, ktorá mala byť splatná o dva roky, preto Slovenská poisťovňa v minulom roku vytvorila opravné položky pre pohľadávky voči Ferrimexu.
Ferrimex sa ešte ako eseročka stal známym v roku 1996, keď získal od FNM 15,2 percenta akcií VSŽ, čím sa stal najvýznamnejším akcionárom železiarní. Cena jednej akcie bola dvesto korún, teda rovnaká, za akú sa k akciám dostala aj rezešovská spoločnosť Manager s. r. o. Na nákup železiarenských akcií si spoločnosť Ferrimex musela peniaze požičať. Aby naakumulovala potrebný kapitál, emitovala práve spomínané dlhopisy. Najvýznamnejším akcionárom železiarní sa teda stala bez toho, aby mala nejaký potrebný vlastný kapitál. Ide vlastne o typický príklad privatizácie z mečiarovských čias. Firma nemusela mať ani korunu, aby získala lukratívne akcie. Stačilo si niekde požičať, emitovať dlhopisy a tie potom nesplácať. To bol aj prípad Ferrimexu, ktorému sa navyše podarilo akcie s odstupom času so ziskom predať.
Zakladateľmi Ferrimexu bola odborárska akciovka Hutník v predchádzajúcom období naklonená rezešovskému vedeniu vo VSŽ a taktiež rezešovská ARDS, ktorá v tom čase vlastnila 75 percent spoločnosti Ferrimex. Neskôr svoj podiel navýšila. Ferrimex už ako akciovka zaoberajúca sa prevažne obchodom s výrobkami železiarní postupne akcie VSŽ odpredávala, až napokon v jej vlastníctve ostal iba 3,46-percentný balík. Okrem akcií VSŽ Ferrimexu patrili ešte dve percentá akcií spoločnosti Komag a. s., ktorá vlastnila košickú magnezitku. Medzičasom sa aj Komag dostal do konkurzu.
Jednou z posledných aktivít Ferrimexu bolo podanie návrhu na konkurz na spoločnosť Všeobecná, a. s. (VAS) kvôli pohľadávke vo výške 160 miliónov korún. Súd tejto žiadosti vyhovel a VAS je od 23. marca v konkurze. Táto záležitosť je zaujímavá jednak z toho hľadiska, že ako VAS tak i Ferrimex sa pokladali za firmy blízke Rezešovcom, ale tiež kvôli udalostiam z konca minulého roku, keď Burza cenných papierov rozhodovala o odblokovaní akcií Ferrimexu. Zarážajúce je, že pod hlavičkou Ferrimexu bolo odblokovaných aj 10,8 akcií patriacich VAS, ktoré sa okamžite presunuli na rezešovský Stavard a odtiaľ na tri zahraničné firmy tiež blízke rezešovcom. Pred májovým valným zhromaždením VSŽ sa napokon štátu podarilo dosiahnuť vrátenie týchto rezešovských akcií pod kontrolu štátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.