území nacistami zriadeného geta. Postupne sme vám podrobne popísali celú sériu týchto poukážok, ktorú celkove tvorí sedem nominálov. Ako sme už spomínali, táborové poukážky neobiehali iba v Terezíne, ale aj v iných zajateckých táboroch. Dnes sa budeme venovať päťdesiatfenigovej poukážke, ktorá platila na území tábora zriadeného nacistami v Buchenwalde. Klimatické podmienky boli veľmi nepriaznivé v strednom Nemecku na kopci Ettersbergu, kde nacisti vybudovali zajatecký tábor Buchenwald. Do tejto opustenej končiny, ktorá bola otvorená vlhkým severným a studeným východným vetrom v júli roku 1937 priviezli nacisti prvých väzňov. Pracovali aj štrnásť hodín denne, bez ohľadu na sviatky. Teraz sa spoločne pozrime na päťdesiatfenigovú poukážku, ktorá obiehala práve v tomto tábore.
Existencia takejto poukážky, ale aj ďalších, je v dnešnej dobe raritou najmä z historického hľadiska. Ak si pozornejšie všimneme obrázok, už na prvý pohľad vidíme, že technické vyhotovenie päťdesiatfenigovej poukážky je veľmi jednoduché. vidíme, že vo vrchnej časti je umiestnený nemecký nápis "Standort - Kantine - Buchenwlad". V spodnej časti platidla môžeme čítať nemecký text "WERTMARKE" a štvormiestne sériové číslo. Iste vás zaujíma, aké mali poslanie tieto platidlá v Buchenwalde. Nacisti ich zaviedli preto, aby stimulovali väzňov k väčšiemu pracovnému výkonu. Ich poslaním nebolo to, aby adekvátne odmeňovali väzňov za ich prácu. Ak si niečo vybrali, museli k tomu často kúpiť aj nepotrebné a umelo predražené veci. Z toho vidíme, že poslaním poukážok v Buchenwalde nebolo uľahčiť ťažkú situáciu väzňov, ba naopak ich neľudské podmienky ešte zhoršiť. Na rozdiel od Buchenwaldu boli peniaze v Terezíne zavedené iba z propagandistických dôvodov. Ako sme spomínali, do Terezínu sa nesmeli posielať peniaze väzňom, výnimkou boli dánski väzni. Do ostatných táborov teoreticky mohli príbuzní posielať peniaze. Zásielky sa napriek tomu ku väzňom dostali iba obmedzene alebo vôbec. Obdržané peniaze na území tábora vymieňali za táborové poukážky, ktoré boli prakticky k ničomu. Kúpna sila poukážok bola v ostatných táboroch nižšia ako v Terezíne. Na území Buchenwaldu sa okrem týchto poukážok vyskytovali aj ďalšie platidlá. Podarilo sa nám zistiť, že v určitom období na území tábora obiehali aj plechové známky, na ktoré sa vydávala polievka. Tieto platidlá sú dôležité historické dokumenty, ktoré by mali byť súčasťou muzeálnych zbierok.
Vidíme, že Terezín nebol jediný tábor, ktorý zriadili nacisti. V Buchenwalde nechalo svoj život viac ako štvrť milióna nevinných ľudí. Poukážky, ktoré platili v Buchenwalde ostanú smutnou spomienkou a historických dokumentom na obdobie poníženia ľudskej dôstojnosti a utrpenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.