škôl sa odvolalo 737 žiakov prostredníctvom svojich rodičov. Komisie, zložené z vedúceho odboru školstva Krajského úradu v Prešove, zástupcu prednostu KÚ, metodika odboru školstva a riaditeľa školy na ktorú sa hlásil neprijatý žiak tieto prehodnocovali. Svojho práva sa po rozhodnutí komisie domohlo 621 odvolávajúcich sa, 116 z nich bude musieť robiť ďalšie prijímačky. Voľné miesta sú po odvolačkách na štyroch gymnáziách v Prešove na Dilongovej v Spišskej Starej Vsi, Medzilaborciach a v Bardejove na Slovenskej ulici. Tiež na pätnástich stredných odborných školách, môžeme spomenúť Obchodné akadémie v Starej Ľubovni, Snine, či Prešove v triede pre telesne postihnutých. Na siedmich stredných odborných učilištiach v kraji sú rovnako ešte voľné miesta. V Prešove to je SOU stavebné a odevné. Druhé kolo sa bude robiť aj na súkromných školách v Prešove, na Súkromnej strednej škole Elba, Súkromnej Hotelovej a oboch Obchodných akadémiách. Termín určený ministerstvom školstva je 13. jún. Kvetoslava Komanická, metodička odboru školstva KÚ, k tomu poznamenala, že ak niekto zostane neumiestnený aj po druhom kole prijímačiek, bude o jeho umiestnení musieť rozhodnúť KU, pretože na Slovensku je povinná desaťročná školská dochádzka.
Ako sme už informovali, nie je stanovený žiadny kľúč, podľa ktorého by mala odvolacia komisia postupovať. K. Komanická skonštatovala, že do určitého miesta pod čiarou prijímajú všetkých, potom sa už robí výber. Zohľadňovali sa napríklad sťažené sociálne pomery v rodine, či telesné postihnutie uchádzača.
Zo stošestnástich na odvolanie neprijatých žiakov sa proti tomuto rozhodnutiu ozval iba jeden. Ide o Štefana Kokorďáka z Humenného, ktorého dcéra sa hlásila na tamojšie gymnázium. V reakcii na slová K. Komanickej v článku z Korzára uverejneného minulý týždeň, kde sa hovorí o objektivite komisií sa ozval v redakcii. "Keď pani Komanická hovorí o tom, že boli objektívni a v niektorých prípadoch prihliadli na sociálne prípady, tak klame. Ako je možné, že moja dcéra, ktorá sa hlásila na humenské gymnázium a skončila tesne pod čiarou, nebola ani po odvolaní prijatá. Pritom viem, že prijatí boli tí, ktorých rodičia sú doktori, či podnikatelia," rozhorčene do telefónu povedal Kokorďák, ktorý, ako sme sa dozvedeli je bývalým riaditeľom gymnázia v Medzilaborciach. Vzhľadom k tomu, že jeho dcéru neprijali ani na odvolanie, chce poslať sťažnosť na Ministerstvo školstva SR.
Kvetoslava Komanická k tejto sťažnosti povedala len toľko, že na danom gymnáziu prijali automaticky deviatich uchádzačov spod čiary, takže až tak tesne pod čiarou asi skončiť nemohla. Zároveň vysvetlila, že sa ešte nestalo, aby ministerstvo zrušilo rozhodnutie vedúceho odboru školstva.
V súvislosti s prijímacími pohovormi a ich načasovaním sa tiež ozývajú rôzne hlasy. Uvažuje sa napríklad, či by nebolo vhodnejšie časovo oddeliť prijímačky na jednotlivých školách, aby po prípadnom prvom neúspechu mohol žiak s dobrým prospechom skúšať šťastie na inej škole podobnej úrovne. To je však podľa K. Komanickej čiste v pôsobnosti parlamentu, lebo prijímacie pohovory na stredné školy sú v jednom termíne na základe vyhlášky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.