čierne zúbky!"
Ale nielen sladkosti ničia chrup našich detí. Na tému správnej starostlivosti o zúbky detí sa rozprávame so stomatologičkou MUDr. Katarínou Gramatovou.
- Najprv musím povedať, že deti - v spolupráci s rodičmi - vedieme i my stomatológovia k správnym stravovacím návykom. Optimálna skladba stravy je nutná pre zdravý vývoj chrupu. Častá konzumáciu cukru súvisí so vznikom zubného kazu. Tiež nevyvážená strava tehotnej ženy nezabezpečí dostatočný prívod látok, nutný k zdravému vývoju dieťatka. Už v prenatálnom vývoji môže nesprávnou stravou matka ovplyvniť náchylnosť dieťaťa k vzniku zubného kazu.
* Ktoré životné obdobia dieťaťa sú dôležité pre vývoj a mineralizáciu tvrdých zubných tkanív?
- Pre vývoj prvých zúbkov je kritické obdobie od 12. týždňa vnútromaternicového vývoja do dvoch rokov života. Pre stály chrup je to od 24. týždňa tehotenstva do 15. roku dieťaťa. V týchto obdobiach je potrebný dostatočný prísun kalcia, fosforu, fluóru a samozrejme - bielkovín, tukov i cukrov spolu s vitamínmi.
* Je správne, keď pred spánkom dieťaťu podávame prisladené mlieko či kakao? Robí to veľa mamičiek.
- V žiadnom prípade by sme nemali dávať deťom prisladzované nápoje. Časté poškodenie dočasného chrupu batoliat a kojencov vzniká práve preto, že deti sajú z kojeneckej fľaše rôzne sladené čajíky a 'kakavká'. Najlepšie je, ak dieťa pije mlieko alebo čaj bez cukru, medu, či sladkého sirupu. Hlavne sa neodporúča deti čičíkať alebo odmeňovať sladkosťami. U detí, ktoré majú fľašu sladkého mlieka ako upokojujúcu hračku, je najviac ohrozený frontálny úsek hornej čeľuste. Tento stav ma dokonca i názov "kaz z kojeneckej fľaše" (alebo Zucker Tei caries). Tiež sa zistilo, že ak sa cukor podáva v tekutej forme, nedochádza k takému výskytu kazivosti, ako keď sa jedia lepivé cukríky.
* Takzvanú racionálnu stravu ako sú sladené kukuričné lupienky, sú rodičia doslova nútení deťom kupovať pre príťažlivú reklamu. Sú pre detské zúbky škodlivé?
- Ak kukuričné lupienky, tak nesladené a ak sú namáčané, tak nie v sladkom mlieku či jogurte s džemom. Súčasné poznatky hovoria, že kukuričné lupienky s kakaom alebo sladkým jogurtom sa v ústnej dutine prejavia presne tak, ako keby dieťa zjedlo tortu s čokoládovou polevou. Zistilo sa, že ak je tepelne upravená škrobová potravina prisladená, je tvorba kyselín v ústach rovnaká, ako keby potravina obsahovala len sacharózu. Takže, ak dieťaťu navaríme napríklad kukuričnú kašu, radšej ju osoľme.
* Môžeme dať večer dieťaťu do rúk namiesto kefky a pasty jablko? Vraví sa, že prirodzene čistí zuby.
- V podvedomí ľudí sú zakotvené ovocné šťavy a čerstvé ovocie ako zdravé potraviny, dokonca ako prirodzené zubné kefky. Ale čo sa týka zubov, nie je to celkom pravda. Už po prvom zahryznutí do jablka sa v povlaku ústnej dutiny objavuje rovnaký pokles pH ako po požití 10% roztoku sacharózy (cukru). Ešte väčší a dlhší pokles pH nastáva po zjedení banánu. Takže zuby si treba vyčistiť i po večernom jablku a zvlášť dôkladne po citrusových plodoch.
* Vieme, že mlieko a mliečne výrobky sú pre detskú stravu neodmysliteľné. Ale kravské mlieko obsahuje i "cukor" (laktózu). Poškodzuje detské zuby?
- Laktóza je síce kariogénna, ale menej ako sacharóza. Mlieko je považované za bezpečnú potravinu pre zuby, lebo obsahuje minerály, vápnik a fosfor, proteíny i tuky, ktoré pôsobia proti vzniku zubného kazu. Napríklad syry výrazne upravujú kyslé pH zubného povlaku smerom k norme a to hlavne po sladkom jedle.
* Verejnosti sú málo známe preventívne stomatologické programy pre deti, v ktorých spolupracujú rodič, stomatológ a preventista. V akom veku sa program začína?
- U dieťaťa začíname preventívnou prehliadkou chrupu od druhého roku života. V tomto veku je dôležitá i motivácia rodičov, pretože väčšina z nich nevie, ako správne postupovať v ošetrovaní detských zúbkov. Pri motivácii a informácii spolupracujú stomatológ a dentálna preventistka, čo je vyškolená zubná sestra, ktorá predvádza inštruktáž pre rodičov. Len nedávno začali pôsobiť prvé absolventky (podľa vzoru švajčiarskej školy). Preventistka naučí a ukáže ako treba správne zúbky umývať, aké pasty alebo iné prípravky použiť, v prípade, ak má dieťa fixné "rovnátko", ako sa špeciálne starať o zuby pod ním. Skrátka, treba to vidieť.
* Mnohí rodičia môžu namietať, že nemajú na preventistku peniaze...
- Inštruktáž je záležitosťou jednej hodiny a stojí ako niekoľko zmrzlinových pohárov. Je pravda, že prevencia je lacnejšia ako liečba. Preventistka môže prísť aj do predškolského zariadenia na kolektívnu inštruktáž.
* Môžu si deti čistiť zuby "dospeláckymi" pastami?
- Nemali by. Deťom treba kupovať špeciálne detské pasty, ako sú Parexyl pre deti, Elmex pre deti, Perlička, Tutti frutti, AB denti, Frutti C detská a ďalšie. Zubné pasty pre deti do štyroch rokov by mali obsahovať 250 - 400 ppm fluóru. Dôvodom je nebezpečenstvo vzniku škvrnitej skloviny pri opakovanom hltaní pasty. Deťom treba kupovať detské zubné kefky a menším ratolestiam by mal chrup čistiť rodič.
* Novinkou je pečatenie zubov. Je efektívne?
- Samozrejme, lebo, kde je zub zapečatený - zaliaty, tam sa nekazí. Pečatia sa hlavne stále a bezpodmienečne zdravé zuby a to asi do jedného miesiaca po prerezaní. Pečatenie je tiež určitý druh prevencie a stojí ako 10 veľkých zmrzlín. A je určite menej bolestivé ako vŕtanie.
Autor: Tamara MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.