nápadne trblietajú. Stredovekí alchymisti ju nazývali "nebeskou rosou", verili v jej liečivú moc a bola nepostrádateľná pri hľadaní spôsobu výroby zlata a "kameňa mudrcov".
Alchemilka žltozelená (Alchemilla xantochlora Rothm. syn. A vulgaris L. subsp. pratensis /F.W.Schmidt/ Camus) je trváca bylina s krátkym podzemkom s bohatou prízemnou ružicou okrúhlastých listov. Listy majú s 5 až 11 lalok, na lícnej strane sú hladké, na rube a na stopkách bohato ochlpené. Mladé listy sú charakteristicky riasnato zložené pozdĺž hlavných žiliek. Kvetná stonka je 10 až 30 cm vysoká, priama, na vrchole vetvená. Drobné, žltozelené kvety sú usporiadané vo vrcholíkových súkvetiach. Kvety sú pravidelné, majú 4 korunné lupienky, 4 kališné lístky, 4 tyčinky a jeden piestik.
Alchemilka sa vyskytuje takmer v celej Európe, v miernom pásme severnej Ázie a vo východnej časti Severnej Ameriky. Bola zavlečená aj do Austrálie. U nás je rozšírena od nížin až po alpínske pásmo. Rastie na lúkách, pastvinách, vo svetlejších, vlhších lesoch, pri potokoch a na horských lúkách.
Drogou je usušená vňať zbieraná v období pred alebo v čase kvitnutia. Rastlina sa zbiera za suchého, slnečného počasia a suší sa v tieni, na dobre vetrateľných miestach. Obsahuje triesloviny, saponíny, horčiny, kyselinu salicylovú, malé množstvo silice, flavonoidy (majú podobné vlastnosti ako rutozid a hyperozid) a minerálne látky.
Alchemilka sa používa pri zápaloch sliznice tráviaceho traktu a ústnej dutiny. Zabraňuje rozmnoženiu nežiadúcej mikroflóry v tráviacom trakte. Má aj mierny protikŕčový účinok. Obsahom horčín zvyšuje vylučovanie tráviacich štiav a zlepšuje vstrebávanie živín v tenkom čreve. Mierni silné menštruačné krvácanie a má priaznivý účinok na potiaže v klimaktériu. Zvonku sa odporúča na obklady pri vredoch predkolenia, na ťažko sa hojace rany a iné hnisavé choroby pokožky.
Zápar pripravíme z jednej kávovej lyžičky drogy na šálku vody. Pije sa 2 až 3 krát denne medzi jedlami. Na výplachy úst, na kloktanie, na obklady použijeme na zápar 2 až 3 lyžičky drogy na šálku vody.
Toxickosť: neboli zistené žiadne škodlivé účinky. Je súčasťou gynekologických čajovinových zmesí.
Autor: Anna Macková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.